Banjaluka

Dovoljno da ne radi jedan semafor i ETO HAOSA: Banjalučani zbog gužvi kasne i na posao i kod ljekara

Kiša i tmurni oblaci, nervozni zvuk sirena i 15-ak minuta čekanja u koloni. Tako je juče ujutro izgledao prvi radni dan u sedmici vozačima koji su prolazili Zapadnim tranzitom. Razlog, semafor nije radio.

Dovoljno da ne radi jedan semafor i ETO HAOSA: Banjalučani zbog gužvi kasne i na posao i kod ljekara
FOTO: SLOBODAN POPADIĆ/RINGIER

Istu situaciju imali su vozači koji su prolazili ulicom Mladena Stojanovića, na raskrsnici kod zgrade Vlade. I nije ovo prvi put da saobraćaj u Banjaluci „zablokira“ jer semafor nije u funkciji zbog kvara, nestanka struje ili nekog trećeg razloga. I nije prvi put da se to dešava ujutro, kad mnogi žure na posao, vode djecu u školu, idu na fakultet, kod ljekara. Puno automobila na putevima, kompleksne raskrsnice, bahatost i neznanje pojedinih vozača i te kako utiču da saobraćaj u gradu. Nesnosne gužve su postale svakodnevica i muka svih koji su za volanom.

Kolaps

Oni koje je put juče ujutro naveo na Zapadni trazit izgubili su kilu živaca i vjerovatno zakasnili gdje god da su se uputili. Kolona iz smjera Rosulja prema bivšem „Čajavecu“ bila je toliko duga da se protezala od pasarele na Petrićevcu. Vozilo se u prvoj brzini, presporo, a vozače je na semaforu kod bivšeg „Čajaveca“ dočekalo samo žuto svjetlo koje je treptalo i policija koja je regulisala prolazak kroz raskrsnicu.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Ovo nije normalno. Svako malo je neki semafor u gradu i eto kolapsa. Ili su semafori prestari ili ih ne popravljaju kako treba oni koji su za to zaduženi. Trećeg zaključka nemam – ljutito priča sagovornik Srpskainfo, koji je zbog pokvarenog semafora zakasnio na posao.

Iz Administrativne službe grada za Srpskainfo kažu da je većina semafora na području Banjaluke zastarjela što je, najvjerovatnije, uzrok češćih kvarova, zbog čega će nadležno Odjeljenje predložiti da se prilikom izrade narednog budžeta obezbijedi novac za njihovu zamjenu.

– U tekućoj godini predviđeno je 110.000 KM za održavanje postojeće opreme – ističu u Gradskoj upravi.

Kvarovi

Odgovorili su nam i da su juče već u jutarnjim časovima otklonjeni kvarovi na semaforima u Ulici Ranka Šipke, te između ulica Dr Mladena Stojanovića i Olimpijskih pobjednika.

– Ekipe za otklanjanje kvarova po dojavi odmah izlaze na teren, a ukoliko se radi o raskrsnicama sa velikim saobraćajnim opterećenjima o svemu se obavještava i Policijska stanica za bezbjednost saobraćaja, koja u tim slučajevima fizički reguliše saobraćaj – rečeno nam je iz uprave grada.

Pročitajte još

U Banjaluci je registrovano više od 78.000 vozila, a samo Zapadnim tranzitom svakodnevno prođe između 15.000 i 16.000 vozila.

Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, kaže da Banjaluka ima kompleksne raskrsnice, poput one na Zapadnom tranzitu kod „Čajaveca“, sa po dvije saobraćajne trake u jednom smjeru, uz puno lijevih skretanja. Ističe da je znak za prvenstvo prolaza jasan, a to je da je on na glavnom pravcu, odnosno tranzitu, i da vozila koja su na tom putu imaju pravo prvenstva. Međutim, i vozači koji dolaze iz smjera Paprikovca ili iz centra moraju nekako da se uključe.

– Onda vozači, bilo da trebaju lijevo ili desno, nekako iskoriste priliku da se ubace. Tada dolazi do blokade saobraćajnog toka sa pravom prvenstva i onda nastane haos. Nisu loši vozači, samo raskrsnice moraju biti regulisane – naglašava on.

Kružni tok

Ističe primjer raskrsnice prema Rakovačkim barama, koja je inače i crna tačka u gradu.

– Tamo da se uključite lijevo, prema gradu, samo neka vam je bog na pomoći, samo da se prekrstite – kaže Radović za Srpskainfo.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

U gradu poput Banjaluke, sa tolikim brojem automobila, gradskim prevozom i saobraćajnom infrastrukturom koja to ne prati, baš svaki kvar semafora utiče na stvaranje gužvi. U nekim dijelovima grada, tu se pokazala prednost kružnih tokova, gdje saobraćaj teče i nema većih problema.

– Na raskrsnicama poput ove na tranzitu, kada semafor iz bilo kog razloga ne radi, neophodno je da policija reguliše saobraćaj. Jer oni koji ulaze na put s pravom prvenstva nikada ne bi došli na red, posebno ujutro kada je na ulici veliki broj vozila – ističe Radović.

Prema njegovom mišljenju, kružni tok ne značu uvijek i najbolje rješenje. Zato je, kaže, neophodno da se uradi kompletna studija o saobraćaju, broju vozila, koliko im treba vremena za prolazak kroz saobraćajnicu, semafor, raskrsnicu…

– Nema univerzalnog rješenja bez prethodne analize. Banjaluka mora ozbiljno da planira elaborat o saobraćaju kako bi se dobila najbolja rješenja – upozorava on.

Na ulicama 79.000 vozila

U cijeloj Srpskoj se za 15 godina za skoro 60 odsto povećao broj vozila. Prošle godine u Banjaluci je bilo je registrovano čak 78.996 vozila. Pet godina ranije, odnosno 2015. godine, ulicama Banjaluke vozilo se 63.681 registrovano vozilo.

Računica je prosta; za samo pet godina broj vozila uvećan je za 15.315 vozila. Prije godine korone, odnosno 2019, na području Banjaluke bilo je registrovano 76.697 vozila. Treba uzeti u obzir da Banjalukom svakodnevno voze i oni koji ovdje ne žive, ali u grad dolaze zbog posla, ljekara, fakulteta.

Proteklih godina završeno je nekoliko važnih saobraćajanica, grad je dobio nekoliko kružnih tokova, ali ovoliki broj vozila infrastruktura teško da može podnijeti, upozorava struka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije