Društvo

Dr Vukićević o posljedicama korone: Strah od zaraze donio rizik od teškog šloga

U specijalnoj bolnici "Sveti Sava" broj pacijenata u postkovid fazi nije značajno povećan, ali su kod njih češći moždani udari nastali zbog stvaranja krvnog ugruška u srcu.

Dr Vukićević o posljedicama korone: Strah od zaraze donio rizik od teškog šloga
FOTO: FRIEDEMANN VOGEL/EPA

Neurolog dr Marjana Vukićević, direktorka bolnice, kaže za Novosti da su ti udari teži, i da su posledica aritmija ili srčanog popuštanja.

Doktorka Vukićević takođe ukazuje da je bilo više tromboza vena mozga nego inače, jer je kovid pokrenuo kod nekih pacijenata povećanje zgrušavanja krvi.

Pročitajte još

Doktorka Vukićević je rekla da li se sada vide i neurološke posljedice odlaganja posjeta ljekaru u jeku epidemije zbog straha od infekcije.

– Tokom prošle godine je primijećen pad broja pacijenata sa blagim moždanim udarima ili prolaznim poremećajima moždane cirkulacije, kod nas, čak za 20 odsto. To se objašnjavalo strahom od bolnice i rizikom od zaražavanja. Posljedice su takve da su neki pacijenti odlaganjem dolaska kod neurologa povećali rizik da dožive teški moždani udar. To se sada i dešava. U medijima je kovid dugo centralna zdravstvena tema, s razlogom, pa je javnost malo zaboravila na simptome i znakove moždanog udara. Niko neće sebi da prizna da neke smetnje jesu moždani udar, već ih pravdaju raznim drugim razlozima.

Evo šta je doktorka rekla, sa distance od godinu i po od početka epidemije, može li preciznije da se govori koje neurološke posljedice kovida su bile privremene, a koje će ostati trajne.

– Smetnje su se javljale kod 70 odsto bolnički lečenih pacijenata. Najčešće su bile glavobolja, gubitak čula mirisa i ukusa, a kod nas je to bio akutni moždani udar. Gubitak mirisa i ukusa se najčešće povlačio mjesec dana nakon akutne faze, ali je bilo i vraćanja simptoma sa izmenjenim ili osećajem pojačanog mirisa. Poremećaj pamćenja, koncentracije i pažnje se, takođe, javljao tokom akutne faze i oporavka i trajao je do šest nedjelja, pa i do šest mjeseci u zavisnosti od toga u kakvom je stanju pacijent bio prije kovida.

Evo šta će biti ako u četvrtom talasu budemo imali mnogo oboljelih, pa i onih sa akutnim moždanim udarom.

– Iskustvo je potvrdilo da je otvaranje kovid-odeljenja iziskivalo veliki napor u organizaciji. Morali smo izdvojiti sprat u bolnici koja ima jedan ulaz i sprečiti dodir non-kovid pacijenata. Bukvalno smo imali dvije odvojene bolnice koje su funkcionisale od prijema do otpusta pacijenata. Imali smo odvojenu ultrazvučnu i skener dijagnostiku na odeljenju kovida, što je vrlo retko bilo i u svetu. Nadamo se da novi talas korone neće zahtevati otvaranje odeljenja kod nas, ali ako bude trebalo reorganizovaćemo se.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije