Banjaluka

“Dragstor za mlade” s upravnikom: Kako nova administracija vidi budućnost Doma omladine (FOTO)

Dom omladine treba biti „dragstor za mlade“ koji će imati i svog upravnika, planovi su nove administracije Grada Banjaluka, koja sugeriše da je predviđen određen stepen osamostaljenja ove organizacije.

“Dragstor za mlade” s upravnikom: Kako nova administracija vidi budućnost Doma omladine (FOTO)
FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Ta ideja se uveliko razlikuje od dosadašnje situacije. Dom omladine se trenutno nalazi pod nadležnošću Odjeljenja za obrazovanje, zdravstvo, omladinu i sport Gradske uprave i nije samostalan.

U nedostatku boljeg izraza, ova organizacija je svojom namjenom uvijek bila predviđena kao mjesto za aktivizam mladih, te rad nevladinog sektora, ali je zadnjih godina nekako bila u drugom planu i njegov puni potencijal nije bio iskorišten do kraja.  

FOTO: A. ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA
FOTO: A. ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA
FOTO: GRAD BANJALUKA
FOTO: GRAD BANJALUKA

Prethodnih godina su pokretane razne reforme ovog prostora, koje su u manjoj ili većoj mjeri realizovane. Između ostalog, bilo je govora da bi se Dom omladine eventualno mogao „osamostaliti“. Pominjane su različite opcije, ali se nije odmaklo dalje od spekulacija i priča o raznim modelima, koji bi odgovarali ovom „centru“ za banjalučku omladinu.

Nova gradska administracija, kao što su to i njihovi prethodnici činili, najavljuje da su planirane reforme za Dom omladine.

Prema riječima gradonačelnika Draška Stanivukovića, njihova vizija je da Dom postane „dragstor za mlade“.

FOTO: GRAD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: GRAD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT

– Želimo da to bude mjesto koje će da vrvi od života i mogućnosti da mladi izraze svoj duh – kazao je on.

Kako bi se to postiglo, Stanivuković smatra da Dom treba dobiti svog upravnika. S tim ciljem će, prema njegovim riječima, biti raspisan i javni konkurs za izbor osobe koja bi bila najadekvatnija za taj posao.

Imenovanje upravnika sugeriše da je planirano određeno osamostaljenje ovog dijela Gradske uprave.

Pročitajte još

Prema informacijama iz Gradske uprave, planirana su i određena sredstva za sprovođenje ovih planova. U budžetu koji je pripremila aktuelna administracija planirano je 100.000 KM za urbanu revitalizaciju i oživljavanje Doma omladine s ciljem da se njegovi kapaciteti maksimalno iskoriste i stave na raspolaganje mladima ovog grada.

Naveli su da projekat oživljavanja ovog gradskog prostora zahtijeva nekoliko koraka, a prvi su planirani u ovoj godini.

Među prvima je, kako su naveli, prilagođavanje postojećeg objekta, u kojem će, nakon toga, biti organizovani brojni događaji, manifestacije, radionice i druga interesantna dešavanja, koja će doprinijeti da se mladi osjećaju komfornije i ispunjenije u svom gradu.

– S ciljem da ovaj gradski prostor bude maksimalno iskorišten i postane samoodrživ, planirano je otvaranje kafeterije u kojoj bi goste služili mladi s Daunovim sindromom, koji su za to obučeni, a u toku je i razrada ideje o korištenju novoizgrađenog krovnog prostora kao scene na otvorenom – objasnili su u Gradskoj upravi i napomenuli da su pokrenuti razgovori s nevladinim organizacijama i svima koji su zainteresovani za ovakav koncept.

Dom omladine ima prostor koji je pogodan za provođenje cijele lepeze aktivnosti kao što su: festivali, izložbe, sajmovi, konferencije, javne tribine, projekcije filmova, pozorišne predstave, razne promocije, sportsko-rekreativne aktivnosti i slično.

Prostire se na površini od oko 1.300 metara kvadratnih i ima tri hola; u holu 1 izrađen je galerijski zid pogodan za sve vrste izložbi, hol 2 je prihvatljiv za razne oblike aktivnosti zbog svoje komunikacije sa svim dijelovima objekta, dok hol 3 u svojoj konfiguraciji ima i malu binu. Zatvorene prostorije sačinjavaju sala amfiteatra opremljena sa 145 sjedišta, bina veličine oko 30 metara kvadratnih i bekstejdž prostor veličine od oko 80 kvadrata, internet sala i staklenac, kapaciteta od oko 30 učesnika, s lako pokretljivim namještajem koji se oblikuje po potrebi zadane aktivnosti.

Kastel

Nova administacija je ranije najavila mogućnost da tvrđava Kastel postane izdvojena javna ustanova, ali realizacija tog plana je pod upitnikom. Prema riječima gradonačelnika Stanivukovića, u prijedlogu budžeta, koji je pripremila njegova administracija za te namjene, predviđeno je 200.000 KM.

– Mi smo planirali ta sredstva, ali ona mogu biti skinuta sa te stavke – rekao je Stanivuković, aludirajući na amandmane, koje je pripremila većina u Skupštini grada na prijedlog budžeta Grada.

Ti amandmani mogu dovesti do pomjeranja novca sa određenih budžetskih stavki, a samim tim do remećenja planova Gradske uprave.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu