Društvo

DUPLO SKUPLJE TAKSE ZA GRAĐEVINSKE DOZVOLE Građani Pala u problemima zbog legalizacije imovine

Stanovnici naselja Obilićevо u opštini Pale muku muče sa legalizacijom svojih kuća i poslovnih prostora.

DUPLO SKUPLJE TAKSE ZA GRAĐEVINSKE DOZVOLE Građani Pala u problemima zbog legalizacije imovine
FOTO: MARIANA ĐURIĆ/RAS SRBIJA

Našoj redakciji obratili su se građani koji pokušavaju, nakon 20 godina od naseljavanja ovog dijela Pala, da dobiju građevinsku dozvolu za svoje objekte. Kako tvrde, naišli su na brojne probleme kada su započeli posao legalizacije budući da opštinska uprava uvela duplo veće cijene taksi za izdavanje građevinskih dozvola.

Više cijene nama stvaraju novu prepreku da konačno riješimo svoj životni problem – žale se stanovnici Obilićeva, poznatijeg po nazivu Luke 2.

Milenka Lučić otvoreno za Srpskainfo ističe da opštinska uprava pogrešno naplaćuje takse.

– Naplaćuju takse za uspostavu i premjer katastra u odnosu na sve radove, umjesto kako u zakonu piše, samo na građevinske radove –  kaže Lučićeva. Ona dodaje da je taksu platila nešto više od 90 KM, dok su joj u opštinskoj upravi obračunali da bi trebalo da plati oko 170 KM.

Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija
Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija

U zaključku, koji je Lučićevoj stigao iz Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno komunalne poslove Pala stoji da su investitori, odnosno vlasnici objekta, njih troje, dužni platiti naknadu za legalizaciju kuće u iznosu oko 500 KM, kao i naknadu za finansiranje poslova premjera i katastra nepokretnosti od skoro 170 KM.

Lučićeva ističe da taj iznos, koji iz opštinske uprave traže, nije obračunat po zakonu, odnosno Pravilniku o sadržaju i kontroli tehničke dokumentacije.

Danilo Krsmanović iz Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno – komunalne poslove Pale kaže da se ne slaže sa tvrdnjama koje je iznijela Lučićeva, budući da se prilikom obračuna cijena uzimaju podaci iz projektne dokumentacije objekta.

– Vrijednost objekta je utvrđena na osnovu procjene koju je uradila ovlaštena kuća, tako da smo mi na osnovu toga obračunali naknadu sa 0,03 odsto od predračunske vrijednosti građevinskih radova – kaže Krsmanović. On ističe da novac od naplate takse ne ide na račun opštine Pale, nego na račun Republičke uprave za geodetsko i imovinsko pravne poslove, te da oni na promjenu toga ne mogu uticati.

– Što se tiče doprinosa za katastar, to je prihod od Republičke uprave za katastarske poslove i opština tu ne može da utiče ništa, niti da koga oslobodi, niti da mu pruži bilo kakve druge mogućnosti plaćanja – ističe Krsmanović. Dodaje da je, na primjer, donesen novi zakon o legalizaciji, više ne bi važile stare, nego bi se plaćale pune cijene rente uređenja koje su znatno veće.

Prema njegovim riječima, renta za takve objekte poput ovog iz pete zone Pala bi bila 16 KM po metru kvadratnom.

– Ovdje se radi o objektu velike površine, znači sama ta renta bi bila puno veća za legalizaciju po sadašnjem zakonu i troškovi uređenja bi bili puno veći nego ovi troškovi koje su oni sada dužni platiti – dodaje Krsmanović.

Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija
Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija

Radimo po zahtjevima stranaka

Iz Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove opštine Pale ističu da opštinska uprava ne radi po službenoj dužnosti, nego po zahtjevima stranaka, te da svako mora lično podnijeti zahtjev za lokacijske uslove, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, odobrenje za građenje i za upotrebnu dozvolu.

– Ko god želi da riješi ta pitanja mora platiti propisane naknade koje su takve kakve su, utvrđene propisima, ne utvrđuje ih niko napamet, nego postoje zakonske odredbe i po tome se donose – navode oni. Dodaju i da se svaka stranka na njihov zaključak može žaliti resornom ministarstvu.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije