Prema podacima Zavoda za statistiku RS, od januara do kraja septembra u Srpskoj je preminula 12.521 osoba, dok je rođeno 6.238 beba. U odnosu na isti period lane, broj rođenih je tek neznatno veći, za nepuni procenat, a broj preminulih manji za nekih šest odsto.
Međutim, to ni blizu nije popravilo prirodni priraštaj, koji je u RS negativan već 21 godinu. Srpska je od 2002, pa do danas, na razlici broja rođenih i umrlih izgubila više od 90.000 ljudi, odnosno onoliko koliko, na primjer, broji grad Prijedor. Riječ je o periodu u kojem, ni u jednoj godini, nismo imali više novorođenih od preminulih.
Mjere nisu dale rezultate
Demografi objašnjavaju da se, kad je riječ o pokušaju poboljšanja nataliteta, ispostavilo da neke mjere kod nas nisu dale rezultate, posebno novčana davanja.
– Politika do sada nije shvatila da je potreban niz međusobno koordinisanih mjera, počevši od rješavanja egzistencije, dovoljnog broja mjesta u vrtićima, cjelodnevnim boravcima, tako da se može kombinovati zaposlenost i podizanje djece. To su međusobno koordinisane mjere – naglašava za Srpskainfo profesor demografije Stevo Pašalić.
Objašnjava da i najbolje sistemske mjere populacione politike mogu dati najviše do 10 odsto efekata.
– Dakle, ako RS utvrdi sistem mjera populacione politike, treba postaviti gornji cilj od 10 odsto njihovih zbirnih efekata. To bi značilo da bi u narednom periodu, okvirno narednih 10 godina, povećali rađanje za blizu 1.000 djece. Tako bismo dostigli oko 10.000 rođenih na godišnjem nivou. Zvuči nestvarno, ali je moguće, naravno uz primjenu svih mjera koje smo naveli. Pri tome, računa se da se stopa mortaliteta, kao i stopa emigracije, dalje ne povećavaju. Sistem populacionih, odnosno pronatalitetnih mjera, bez obzira koji model se odabere, to sigurno može obezbijediti – tvrdi profesor Pašalić.
Uslovljena pomoć
Neke od tih mjera bili bi progresivni dječiji doplaci, u zavisnosti od broja djece i dohotka roditelja, a nezavisno od starosti djece do 18 godina, odnosno do 26 godina ukoliko su djeca na školovanju.
– Porodilje koje imaju platu ispod prosječne tokom porodiljskog treba da dobijaju platu u visini prosječne, dok bi nezaposlene porodilje dobijale koliko iznosi prosjek. Porodice sa više djece moraju imati značajnije poreske olakšice, jer su one značajne za obrazovni, zdravstveni, penzioni sistem – ističe Pašalić.
Podsjeća da je u Srpskoj sada na snazi pomoć višečlanim porodicama od 750 KM, uz određene uslove.
– Treba nam podsticajna stambena i kreditna politika, te poreske olakšice i druge vrste finansijske podrške porodicama, naročito onima bez ili sa niskim primanjima. Neke od mjera su fleksibilni radni aranžmani, uključujući razne modele, kao na primjer, pola radnog vremena, te roditeljski dopusti za oba roditelja, koji će biti fleksibilni, dobro plaćeni i ne previše dugi – predlaže Pašalić.
Zakon o majci
Iz udruženja sa četvoro i više djece poručuju da će i dalje insistirati na donošenju zakona o majci, s ciljem sveobuhvatnog rješavanja pitanja nataliteta u RS.
– Taj zakon bi podržao svaku majku i svako dijete, nebitno da li je riječ o višečlanim porodicama ili majkama koje rađaju prvo dijete. Vremenom, finansijsku pomoć od 750 KM bi, nakon roditelja sa četvoro i više djece, primali oni sa troje, dvoje, a na kraju i majke koje imaju jedno dijete. Takođe, i dalje se zalažemo da nezaposlenim majkama ide radni staž, te da dobiju nacionalnu penziju – kaže za Srpskainfo predsjednik banjalučkog Udruženja “Četiri plus” Jovan Radovanović.
Jovan RadovanovićU Ministarstvu porodice omladine i sporta RS kažu da je prijedlog ovog zakona razmotren.
– Međutim, kao najbolje rješenje ocijenjeno je da se višečlanim porodicama pruži pomoć isplatom 750 KM, te da bi donošenje novog zakonskog rješenja zahtijevalo mnogo više vremena i odgodilo primjenu ove mjere na duži vremenski period – kažu za Srpskainfo u ovom ministarstvu.
Dodaju da RS, kroz zakonske propise koji su na snazi, realizuje mjere pronatalitetne politike kao što su pomoć nezaposlenim porodiljama i nezaposlenim roditeljima četvoro i više djece.
– Ali, to ne znači da zakon o majci neće biti razmatran u budućnosti kao novo zakonsko rješenje – poručuju iz MPOS.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu