Svijet

DVIJE GODINE SPORA SAD i Kina potpisale sporazum nakon trgovinskog rata, ovo su dobitnici i gubitnici

Više od dvije godine nakon što su počele tenzije u trgovinskim odnosima između Kine i Sjedinjenih Američkih Država, dvije zemlje su potpisale sporazum, koji treba da ublaži trvenja. Pitanje je, međutim, u kojoj će mjeri sporazum donijeti ekonomsko olakšanje u trgovinskom ratu između njih.

DVIJE GODINE SPORA SAD i Kina potpisale sporazum nakon trgovinskog rata, ovo su dobitnici i gubitnici
FOTO: TANJUG/AP

Analitičari ocjenjuju da je malo vjerovatno da će sporazum nadoknaditi već pretrpljene gubitke, a BBC je analizirao ko su dobitnici, a ko gubitnici.

Dobitnik: Donald Tramp

Potpisivanje sporazuma je šansa za američkog predsjednika da ostavi trgovinski rat za sobom i to predstavi kao vlastito dostignuće uoči predsjedničkih izbora 2020.

Ankete pokazuju da se većina Amerikanaca slaže s predsjednikom da Kina nepošteno trguje, ali u načelu podržavaju slobodnu trgovinu i protive se carinama. Činjenica je da su republikanci 2018. izgubili nekoliko mjesta u Kongresu promjena koju ekonomisti dovode u vezu s trgovinskim ratom.

Dobitnik: Si Đinping

Kina je pristala na uslove koje je nudila na početku procesa, uključujući i olakšavanje pristupa tržištu američkim finansijskim i automobilskim kompanijama. Mnoge kompanije iz drugih zemalja već koriste prednosti tih promjena.

Iako predsjednik Si tvrdi da se nije jednostavno povinovao američkim zahtjevima, to ne znači da su Kinezi prezadovoljni. Američke Federalne rezerve procjenjuju da je kineski BDP zabilježio pad od 0,25 odsto, jer je potražnja za njihovim proizvodima opala za jednu trećinu.

Gubitnik: Američke kompanije i potrošači

Novi sporazum smanjuje carine na proizvode u ukupnoj vrijednosti od 120 milijardi dolara za pedeset odsto. ali veće carinske stope, koje se odnose na još 360 milijardi dolara kineske robe i američki izvoz u vrijednosti od više od 100 milijardi dolara, i dalje važe. To je loša vijest za američku javnost.

Ekonomisti su utvrdili da troškove – za sada više od 40 milijardi dolara – snose samo američke kompanije i potrošači, a na osnovu tog broja ni približno ne mogu da se izmjere gubici zbog propalih poslova nakon uvođenja recipročnih mjera.

Kongresni biro za budžet procjenjuje da je zbog nesigurnosti i troškova vezanih za carine, američki ekonomski rast od 2018. smanjen za 0,3 odsto, dok su prihodi po domaćinstvu u prosjeku pali za 580 dolara.

Gubitnik: Farmeri i proizvođači

Novim sporazumom Kina se obavezala da će u roku od dvije godine povećati nabavku u oblasti proizvodnje, usluga, poljoprivrede i energije sa nivoa 2017. za 200 milijarde dolara, a prema Trampovim riječima, time bi moglo biti obuhvaćeni poljoprivredni proizvodi u vrijednosti od 50 milijardi dolara godišnje.

Među poljoprivrednim proizvođačima, koji su pogođeni kineskim carinama, učestali su slučajevi bankrota, zbog čega je država obezbijedila pomoć u vrijednosti od 28 milijardi dolara.

Na duži rok, američke kompanije će možda preusmjeriti lance snabdijevanja sa Kine na druga tržišta kako bi izbjegle carine, ali to podrazumijeva i visoke troškove.

Dobitnici: Tajvan/Vijetnam/Meksiko

Ekonomisti procjenjuju da će trgovinski rat smanjiti globalni rast za više od 0,5 odsto. Neke zemlje su, međutim, profitirale od spora, zbog koga je preusmjeren trgovinski obrt od oko 165 milijardi dolara godišnje.

Analitičari kompanije Nomura identifikovali su Vijetnam kao državu koja će izvući najveću korist, a UN su utvrdile da su Tajvan, Meksiko i Vijetnam prošle godine primili više porudžbina iz Amerike.

Federalne rezerve navode da je zbog povećanog izvoza u SAD Meksiko zabilježio povećanje ekonomskog rast za nešto iznad 0,2 odsto.

Gubitnik: Kritičari Kine u Vašingtonu

Sjedinjene Države su saopštile da je Kina pristala na nove mere zaštite intelektualne svojine, koje obuhvataju snižavanje praga tolerancije za pokretanje procesa krivičnog gonjenja i strože kazne.

Dvije strane su se navodno dogovorile o načinima na koje će rješavati takve sporove.

Ovo je navodno jedno od pitanja koja sui izazvala trgovinski rat.

Analitičari, međutim, tvrde da nije jasno da li se preuzete obaveze razlikuju od obećanja koja je Kina ranije dala. Osim toga, novi sporazum ne rješava jednu od glavnih primedbi Amerike na kinesku trgovinsku praksu, subvencije koje daje određenim industrijama.

Bijela kuća je najavila da će se u “drugoj fazi” pozabaviti dodatnim pitanjima, ali analitičari procenjuju da se u bliskoj budućnosti neće ništa konkretno dogoditi, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije