Banjaluka

Eko toplane ispunile očekivanja

Eko toplane Banjaluka su jedno od rijetkih komunalnih preduzeća, koje ne zavisi od pomoći Vlade RS ili jedinice lokalne samouprave, a koje je u svom radu uspjelo ostvariti pozitivne finansijske rezultate, što dokazuju podaci o poslovanju ovog preduzeća.

Eko toplane ispunile očekivanja
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

U pitanju je preduzeće koje se od samog osnivanja nalazi u centru raznih kontroverzi. Najčešće pitanje je bilo da li ovo preduzeće može biti profitabilno ili je Grad Banjaluka, koji ima vlasnički udio od 49 odsto, dobio još jednog gubitaša, po uzoru na staru Toplanu.

Kako bismo provjerili kakva je situacija u ovom preduzeću analizirali smo podatke o poslovanju Eko toplana za prethodne četiri godine.

Od početka rada ovo preduzeće svake godine ostvaruje pozitivan rezutat, pokazuju to i zvanični finansijski izvještaji, ali izvještaji nezavisnih revizora.

Prema mišljenjima revizora, finansijski izveštaji za svaku poslovnu godinu prikazali su istinito i objektivno stanje, po svim značajnim pitanjima, što uključuje finansijski položaj Eko toplana na kraju svake poslovne godine, kao i rezultate njihovog poslovanja i novčane tokove za svaku poslovnu godinu.

Sve obavljene revizije bile su u skladu sa Međunarodnim revizijskim standardima, a revizori su izrazili uvjerenja da su revizorski dokazi koji su prikupljeni, dostatni i primjereni kao osnova za izražavanje navedenih mišljenja.

Dostupni podaci pokazuju da su svi revizorski izvještaji redovno svake godine dostavljani i Gradu Banjaluka kao jednom od osnivača Eko toplana.

Isto tako izvještaji o poslovanju, finansijski izvještaji, kao i izvještaji nezavisnih revizora za svaku poslovnu godinu, redovno su dobijali podršku  Skupštine Društva.

Osim toga, Skupština grada Banjaluka, je za svaku poslovnu godinu prihvatala  informacije o poslovanju, kao i plan rada za naredni period. Ta podrška gradskog parlamenta ide u prilog pozitivnim poslovnim  rezultatima ovog preduzeća.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Svi podaci o poslovanju ovog preduzeća su dostupni na internet stranici Grada Banjaluka i oni  pokazuju da su Eko toplane Banjaluka uspješno završile prethodnu poslovnu godinu.

– U prošloj godini, uprkos problemima sa pandemijom korona virusa, Eko toplane su ostvarile pozitivan finansijski rezultat, a ostvarena neto dobit u 2020. godini iznosi 523.437 KM. I u uslovima pandemije obezbijeđena je puna stabilnost i likvidnost poslovanja, a ukupne finansijske obaveze smanjene su za preko 1,3 miliona KM čime je zaduženost smanjena za 45 odsto – navedeno je izveštaju o radu ovog preduzeća.

Precizirano je da su u 2020. godini ostvareni prihodi u iznosu od 21.150.157 KM i veći su za 2,3 odsto u odnosu na 2019. godinu.

– Negativan uticaj pandemije na poslovanje i finansijski rezutat je bio preko 1,2 miliona KM, što znači da bi bez toga ostvarena neto dobit bila preko 1,7 miliona KM. U godini prije, odnosno 2019. godini ostvarena neto dobit bila je 1,113.907 KM što pokazuje trend uspješnog poslovanja –objašnjeno je u ovom dokumentu.

Naglašeno je da je u decembru prošle godine po prvi put, osnivačima isplaćena dividenda iz dobiti u iznosu 200.000 KM, a ove godine već je donesena odluka o isplati dividende u iznosu od 400.000 KM.

Time su Eko toplane jedino preduzeće u kojem Grad Banjaluka ima vlasničko učešće, a koje isplaćuje dobit.

Preduzeće Eko toplane Banjaluka d.o.o. osnovano je 30. maja 2017. godine, a izgradnja novog objekta toplane započela je 01. juna 2017.godine.

Postrojenje  na biomasu je sagrađeno u rekordnom roku od sedam i po mjeseci, u skladu sa svim ugovorenim rokovima.

Eko toplane počele su sa sukcesivnim puštanjem u pogon kotlova u novembru 2017.godine, a komunalna djelatnost ovom preduzeću je, odlukom Skupštine grada Banjaluka, povjerena 1. februara 2018. godine.

Eko toplane su u vlasništu IEE technology sa 51,03 odsto učešća i Grada Banjaluka sa 48,97 odsto vlasničkog učešća. Samo osnivanje i izgradnja nove toplane podržani su od strane Evropske banke za obnovu i razvoj, projekat je prošao sve revizije i pod stalnim je nadzorom EBRD-a.

Eko toplane su formirane nakon kolapsa sistema daljinskog grijanja u Banjaluci jer zbog nagomilanih gubitaka i obaveza nastavak poslovanja stare Toplane nije bio moguć, a grijanje 20.000 korisnika je bilo ozbiljno dovedeno u pitanje.

Ukupne obaveze stare Toplane u 2017. godini bile su preko 95 miliona KM što predstavlja preko 60 odsto gradskog budžeta. Osnivanjem Eko toplana, Grad Banjaluka je u posljednje četiri godine uštedio preko 40 miliona KM, jer su staroj Toplani u prethodnom periodu svake godine obezbijeđivane subvencije, pozajmice i garancije kako bi se obezbijedio energent i funkcionisanje sistema daljinskog grijanja. Samo u periodu od 2008. do 2018. godine, Grad Banjaluka i Vlada Republike Srpske su bili prinuđeni da za potrebe nabavke energenta, kroz subvencije, pozajmice i garancije daju staroj toplani oko 120 miliona KM, jer bez te pomoći grijanje u Gradu Banjaluka nije bilo moguće.

Zahvaljujući formiranju novog preduzeća Eko toplane Banjaluka, nije više bilo potrebe da Vlada RS i Grad Banjaluka subvencionišu gradsku toplanu.

Prestižno priznanje

Grad Banjaluka osvojio je bronzanu medalju Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za izgradnju nove toplane na bio masu, kao jedan od najboljih projekata koja je ova međunarodna finansijska institucija finansirala tokom 2017.godine. Ovo prestižno priznanje za koje su kandidovani brojni projekti koje je EBRD finansirala širom svijeta, osvojeno je na 27. godišnjem samitu EBRD-a, održanog 9. i 10. maja 2018. godine u Jordanu. Priznanje je osvojeno u kategoriji projekata, vezanih za održivu energiju. Projekat Eko toplana je i na međunarodnom nivou verifikovan kao izuzetno kvalitetan, posebno ako se ima u vidu da je prošao i sve provjere EBRD-a ali i da EBRD vrši redovne monitoringe Eko toplana kroz Ugovor o implementaciji projekta i da do sada nije bilo primjedbi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije