ENGLESKO FINALE Siti sanja prvu titulu, Čelsi drugu u Ligi šampiona

Fudbalska poslastica za kraj Evrope. Veliko finale Lige šampiona riješiće dilemu ko će postati novi vladar starog kontinenta - hoće li Čelsi slaviti drugi trijumf ili će Pep Gvardiola konačno dovesti Mančester siti na tron.

Siti je osvojio naslov šampiona pa je imao vremena da se sprema za finale, dok se Čelsi borio za plasman u Ligu šampiona, a u finalu FA kupu je poražen od Lestera.

Siti je do finala stigao bez poraza, uz 11 pobjeda i jedan remi(25:4 gol razlika). U nokaut fazi Siti je izbacio Borusiju Menhengladbah, Borusiju Dortmund , a u polufinalu bio bolji od PSŽ-a .

Čelsi (22:4) je do finala ostvario osam pobjeda, uz tri remija i jedan poraz. Čelsi je bio bolji od Atletiko Madrida, u četvrtfinalu se namučio s Portom , a u polufinalu nadigrao Real Madrid .

U razmaku od tri sedmice “plavi” su prvo slavili sa 1:0 protiv Sitija u polufinalu FA kupa odigranom na Vembliju, a potom iznenadili prvaka u prvenstvenoj utakmici slavljem 2:1 na Etihadu.

Tomas Tuhel je prvi trener u istoriji Lige šampiona koji je u dvije sezone zaredom došao do finala sa dva različita kluba.

– Veoma je lijepo osjećati se sigurno pred finale. Uvek je teško igrati protiv Sitija, Bajerna ili Barselone kada je Pep na klupi. Stvara ogromno povjerenje iz kojeg dolazi uspjeh, ima mentalitet pobednika – rekao je Tuhel.

Pep Gvardiola je doveden u Sitiju upravo zbog titule šampiona Evrope a sad ima šansu.

– Plasirali smo se u finale zbog sitnica. Morate da budete precizni u mnogo stvari i da igrate dobro, ali na kraju male stvari čine razliku. Ako dobijemo finale, mogao bih da ostanem u klubu. Ali, kada se gubi, za trenere je ugovor samo parče papira, jer kada ne ide – dobijaju otkaz.

Do sada je pet engleskih klubova osvajalo naslov evropskog prvaka. Liverpul je rekorder sa šest trofeja, Mančester junajted je osvojio tri, Notingem Forest dva, a Čelsi i Aston Vila po jedan. Stadion Dragao će biti ispunjen sa jednom trećinom tako da će ova kluba imati svoje pristalice.