Društvo

EPIDEMIJA KORONA VIRUSA Kisić Tepavčević: Da smo znali bolje, bolje bismo mjere donijeli

Epidemiolog dr Darija Kisić Tepavčević izjavila je da ne bi mijenjala nijednu odluku u vezi sa epidemijom korona virusa, kada bi mogla da se vrati unazad.

EPIDEMIJA KORONA VIRUSA Kisić Tepavčević: Da smo znali bolje, bolje bismo mjere donijeli
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RAS SRBIJA

U zavisnosti od aktuelne situacije u svijetu, gledali smo koje su to najbolje mjere u suzbijanju epidemije. Odgovorno tvrdim da bismo svaku svoju odluku ocijenili najvišom ocjenom. Da smo znali bolje, bolje mjere bismo u tom momentu donijeli – rekla je ona.

Kisiće Tepavčević je dodala da svi mogu da komentarišu mjere nakon prvog talasa epidemije.

– Mi smo radili 24 časa i gledali koja je to najbolja moguća mjera. Sigurna sam – da se vratimo u taj trenutak, ne bismo ništa mijenjali – smatra zamjenica direktora Instituta “Batut”.

Govorila je i o novim mjerama Kriznog štaba.

– Kada su u pitanju okupljanja na otvorenom prostoru, tu više nema limitacija. I dalje se preporučuju mjere fizičke distance, koja je osnovna mjera prevencije. Kada su u pitanju zatvoreni, tu je limit povećan sa 100 na 500, ponovo u skladu sa poštovanjem fizičke distance – rekla je ona za B92.

Kisićeva kaže da je od sada nošenje maski i rukavica obavezno samo u javnom prevozu.

– Nošenje maski i rukavica više nije obavezno, ali se preporučuje. Pogotovo za starije od 65 godina. Obavezno nošenje maski je sada ograničeno na javni prevoz – izjavila je.

Dodala je da će, umjesto dosadašnja dva PCR testa, od sada biti dovoljan jedan negativan PCR test nakon 14 dana izolacije.

Istakla je značaj masovnog testiranja na broj prijavljenih inficiranih građana.

– Da nismo testirali, ne bismo ni znali da imamo zaraženih. Testirali smo i najmanju sumnju i zato imamo veoma mali broj neidentifikovanih smrti – rekla je ona.

Sjeverna Makedonija bilježi rekordan broj zaraženih u prethodnim danima, a Kisić Tepavčevićeva ne očekuje da će se to prenijeti kod nas.

– Zemlje kao što je Makedonija, pa i Grčka nisu bile toliko zahvaćene. Pa i u našoj državi, vidimo kako virus ide prema jugu. Oni koji nisu pretrpjeli to na početku neće to izbjeći. Ne očekuje se da će se to kod nas desiti. Da, imamo porast u broju oboljelih, ali na račun aktivnog traženja oboljelih – poručuje Kisićeva.

Pročitajte još

Srbija posljednjih dana bilježi veći broj novozaraženih. Danas je registrovano još 96 zaraženih.

– S obzirom na to da sada sve kontakte testiramo, veća je i vjerovatnoća da ih otkrijemo. Kada nismo sprovodili ovakvo testiranje, govorili smo da je zaraženih više za pet do deset puta. Šta nam sada ostaje kao potencijalni neprepoznat? Ukoliko neki asimptomatski pacijent širi zarazu oko sebe – izjavila je.

Odgovarajući na pitanje kada Srbija može da proglasi kraj epidemije rekla je da će to usijediti kada 20 dana ne bude zaraženih.

– Po definiciji, kada 20 dana nemamo zaraženih. Za male boginje to je trajalo 18 mjeseci. Odjava epidemije na jednom području ne znači mnogo, i dalje treba poštovati preporuke – smatra ona.

Na globalnom planu, zamjenica direktora Instituta “Batut” smatra da će kraj pandemije biti proglašen kada nivo kolektivnog imuniteta u svijetu ispuni određen kriterijum.

– I to je arbitarno. Kada se na početku čekalo kada će SZO proglasiti pandemiju, mi smo svi pričali da su uslovi ispunjeni jer se proširilo na dva i više kontinenta. Pobjeda se može proglasiti onog momenta kada nivo kolektivnog imuniteta u svetu onemogući epidemijsko širenje – zaključila je ona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije