Društvo

EVO KAKO VIRUS UTIČE NA TIJELO Prof dr Ljiljana Medenica objašnjava šest promjena na koži uzrokovanih koronom

Sve je više dokaza da je koža važan target organ za virus SARS-Cov-2 koji izaziva infekciju kovid-19.

EVO KAKO VIRUS UTIČE NA TIJELO Prof dr Ljiljana Medenica objašnjava šest promjena na koži uzrokovanih koronom
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Promjene na koži udružene s kovidom mogu biti raznovrsne i prisutne u različitim stadijumima infekcije kod pacijenata koji imaju pozitivan test i/ili tipične simptome.

Od 336. 847 učesnika velike britanske studije kod njih 1.546 otkriveno je postojanje promjena na koži koje su bile udružene s kovid-19 infekcijom

– U početku pandemije prvi kovid-19 slučajevi s promjenama na koži bili su dokumentovani u Kini, gdje su promjene na koži nađene kod samo 0,2 odsto od 1.099 pacijenata liječenih u bolnici. Nešto kasnije, u Italiji, u jednoj studiji pokazano je da promjene na koži mogu da se jave kod 20 odsto pacijenata sa kovid-19 – objašnjava prof. dr Ljiljana Medenica, dermatovenerolog.

Međutim, prema saznanjima dobijenim u jednoj studiji u Velikoj Britaniji, u kojoj je učestvovao veliki broj pacijenata – čak 336. 847, kod njih 1.546 otkriveno je postojanje promjena na koži koje su bile udružene s kovid-19 infekcijom.

– U ovoj studiji pokazano je da su promjene na koži kod 17 odsto pacijenata bile prvi, a kod 21 odsto pacijenata jedini simptom kovid-19 infekcije – navodi doktorka.

Pranje ruku
FOTO: FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RINGIER

Da bi se utvrdio tačan procenat, dodaje, kao i spektar mogućih promjena na koži koje mogu biti udružene s kovid-19 infekcijom, neophodne su precizne baze podataka oboljelih kao i nove obimnije kliničke studije i istraživanja koje će ih definisati i razjasniti.

Kožne promjene udružene sa kovid-19 infekcijom, kako kaze prof. dr Medenica, mogu da se svrstaju u sljedeće kategorije.

KOVID PRSTI – promrzlinama slične promjene

Bolni, crveni i ljubičasti (cijanotični) nodusi i ploče na prstima šaka i/ili stopala ili peta koji liče na promrzline. Smatraju se najspecifičnijim za kovid-19. Javljaju se kod mlađih osoba s lakšim formama bolesti, obično kasnije tokom infekcije ili nedjeljama nakon infekcije.

Morbiliformni osip – osip sličan malim boginjama

Crvenilo, crvene makule i papule između kojih se vide ostrvca zdrave kože koja je na dodir baršunasta javlja se kod srednje teških kovid-19 infekcija, na početku bolesti ili tokom oporavka

Vezikulozni osip – osip sličan ovčjim boginjama

Crvenilo sa vezikulama, mehurićima ispunjenim tečni sadržajem, mogu da se jave bilo gdje na koži, ali najčešće zahvataju laktove, koljena ili nadlanice i/ili stopala. Promjene mogu trajati danima ili nedjeljama. Javlja se obično prije drugih simptoma, kod sredovječnih osoba sa srednje teškom kovid-19 infekcijom.

Urtikarija – koprivnjača

Nagla pojava urtika (kao ožaren koprivom) koje brzo nastaju i brzo nestaju sa kože, praćena jakim svrabom, iako su primarno lokalizovane na trupu, mogu zahvatiti bilo koji dio kože. Najčešće počinju jakim svrabom na dlanovima i tabanima, a može doći do udružene pojave otoka usana, kapaka i/ili jezika. Urtikarija se javlja rano tokom infekcije, a traje dugo po prestanku zaraženosti.

Livedo retikularis – promjene mrežolikog izgleda

Crveno-plave, ljubičaste, cijanotične promjene mrežolikog izgleda koje okružuju okca kože normalne boje, lokalizuju se na trupu i/ili ekstremitetima. Promjene ukazuju na ozbiljno oštećenje krvnih sudova (vazospazam, tromboza…). Njihova pojava je udružena s najtežim formama kovid-19, jer se vide kod kritično bolesnih pacijenata, piše Blic žena.

Multisistemski inflamatorni sindrom kod djece

Karakteriše ga crvenilo, polimorfni osipi, čvrst otok šaka i stopala, konjuktivitis, promjene u ustima. Sistemski i laboratorijski nalazi su slični atipičnoj formi Kavasakijeve bolest

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije