Kolumne

Evroligina “greška u koracima”

Nove odluke čelnika košarkaške Evrolige imaće dalekosežne posljedice po ovaj sport na “starom kontinentu”. U želji da naprave evropsku NBA, bord lige pravi grešku za greškom koja može skupo da košta, a pri tome zaboravljaju i neke specifičnosti evropske košarke.

Evroligina “greška u koracima”
FOTO: D.DRAGICEVIC

Upravni odbor je na posljednjoj sjednici dodijelio A licencu Bajernu i Asvelu, te dvogodišnju berlinskoj Albi, čime je sve bliži potpunom zatvaranju elitnog košarkaškog takmičenja. Pozivnice se pravdaju jačinom tržišta u Njemačkoj i Francuskoj, boljim finansijama, dok se u potpunosti zanemaruje sportski dio priče. Ove odluke i te kako imaju uticaj na domaća prvenstva, jer bez obzira na plasman zna se ko će igrati Evroligu.

Čelnici Evrolige žele da ovim potezima približe ovo takmičenje NBA, što realno nije moguće. Kvalitet NBA lige je daleko iznad evropskog, publika u Americi više želi šou (često se više priča o pojedinačnim učinku igrača, nego o rezultatima ekipa), a i sama popularnost, kao i TV prava su nemoguća misija za Evroligu. Takođe u posljednje vrijeme sve veći je broj igrača koji su u NBA otišli, a da uopšte nisu igrali Evroligu, čime se izbija i argument da je ovo takmičenje “izlog” za najkvalitetniju ligu.

Evroliga se hvali povećanjem gledanosti u proteklim sezonama, ali činjenica je da ovakav sistem takmičenja polako gubi interesovanje publike, pa čak i onih najzagriženijih navijača. Uvođenje klasične lige sa 18 klubova dovelo je do toga da je dosta utakmica bez rezultatskog značaja. Favoriti se izdvoje već na polovini takmičenja i onda odrađuju mečeve do kraja, dok prave borbe na dnu nema, jer nema ni ispadanja.

Na drugoj strani, iako je po kvalitetu košarke daleko ispod Evrolige, FIBA Liga šampiona donosi uzbuđenja gotovo svako kolo. Sistem takmičenja koji se nekad koristio i u Evroligi sa grupama dovodi do toga da je gotovo svaki meč bitan u borbi za prolazak u narednu fazu. To donosi neizvjesnost i uzbuđenje zbog kojeg navijači i vole ovaj sport.

Sezona koja je u toku donosi još jednu veliku negativnost po evropsku košarku. Naime, sve je manja minutaža domaćih igrača u timovima, što neminovno dovodi do gubljenja “identiteta” klubova. Istraživanja pokazuju da se ionako malom broju domaćih igrača minutaža u timovima osjetno smanjila (za 36 odsto), a kad se starosna granica spusti na mlađe od 25 godina podatak je još porazniji (66 odsto). Jedan od primjera je svakako i Crvena zvezda, koja je u ovoj sezoni imala čak devet stranaca, a trenutno ih je šest u sastavu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije