Sudbine

FILMSKA PRIČA JEDNOG OBIČNOG ČOVJEKA Spavao je na stanici, grijao se po ćoškovima kafana da bi POSTAO SVOJ GAZDA

Gusta magla stisla Užice. Nestalo nebo, vrhovi solitera, okolna brda. Gleda Stojan Brajović iz svog stana, ni mlađe i zdravije oči ne bi mogle da dobace dalje od zavjese koja je skrila grad.

FILMSKA PRIČA JEDNOG OBIČNOG ČOVJEKA Spavao je na stanici, grijao se po ćoškovima kafana da bi POSTAO SVOJ GAZDA
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Ista li je ova magla, misli, kao ona sarajevska pod kojom je ubog, gladan i promrzao grcao teške đačke i studentske dane.

I sve mu na pameti rodni Zlatar, selo Muškovina, onaj komad očevine koji je njegov stari surovih poslijeratnih godina prodao za jednu kravu da mu čeljad makar ne oskudevaju u mlijeku. Nad Zlatarom nema magle, nad njim se Stojanu najsvežije nadvijaju sjećanja na teško djetinjstvo u kući slamarici od kog je, željan da se školuje a ne da bude sluga, pobjegao u Sarajevo, piše Blic.

– Moji roditelji su izrodili sedmoro sinova i kćeri. U ono vrijeme djeca su se rađala planski – jedno da pomaže ocu, drugo majci, treće da čuva goveda, četvrto da uči, peto da nosi pušku ako bude rata… Meni je zapalo da budem taj koji će da uči. Ali, otac i majka nisu imali da me školuju – počinje svoju priču Stojan Brajović.

Bijeg u Sarajevo

Sa nepunih sedam godina, jer trebalo je devetoro usta nahraniti, služio je dvojicu imućnijih domaćina. Čuvao im goveda. Kada je falilo za hleb, odlazio je kod gazda i pozajmljivao kilo, dva brašna. Za odug otac je, kad dođe vrijeme, tim ljudima morao da kosi livadu, a majka žanje žito.

– Poslije završene osmoletke u Aljinovićima rešim da pobegnem u Sarajevo na školovanje. Prvi put sam htio sa parama sa kojima me je majka poslala u Prijepolje da kupim paprike, ali sretnem ujaka kome se povjerim i on me odvrati od puta. Reče, Sarajevo je veliki grad, izgubićeš se tamo – sjeća se Stojan.

Pošto-poto htio je u Sarajevo. Tamo mu je sa svojom porodicom, u tjeskobnom iznajmljenom stanu, živio je deset godina stariji brat.

FOTO: PRIVATNA ARHIVA
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

– Sedam dana kasnije, sa crkavicom dovoljnom za voznu kartu, pobjegnem kod brata. On me nagovori da upišem zanat, a ja, iako odličan đak, to prihvatim. Poče školska godina, a ja od škole do škole, da vidim da li će me neka druga primiti iako je bilo kasno za upis. Svratih do ekonomske, pokucah na vrata sekretarici, rekoh da sam iz Srbije… Da me zanat ne privlači, da bih školu poslije koje mogu na fakultet, pokazah ocjene. Primiše me – priča.

Đak ekonomske škole

Sarajevo ogromno. Mnogo veće od Nove Varoši u kojoj je prvi put vidio crvene krovove, zagledan u njih kao u jovanjsko čudo. Mnogo više ljudi nego na ulicama Prijepolja sa kojih kradomice zamače na voz.

Posta đak ekonomske, daleko od svoje kuće, a u džepu – ništa. Imao je da obuče jedan džemper, onaj vuneni u kome je pobjegao iz Muškovine, i više ništa. Nosio ga je i po ciči zimi, a sarajevska zna da bude grdna, i ljeti kad upeče jara. Za odug bratu čuvao je njegovu djecu, kuvao im ručak, mijesio hljeb, svašta radio da opravda krov nad glavom. Na velikom odmoru patio je za sendvičem koji su svi jeli osim njega. A kad bi se i nekim čudom našlo para za sendvič, pride i za “koka-kolu”, srećnijeg od njega u Sarajevu nije bilo.

– Ljeti sam, sve u onom džemperu, radio u zemljoradničkoj zadruzi da bih imao za hranu i knjige. Najteže je bilo iz podruma iznositi pomije i tovariti ih na traktor. Znao sam sav da se zaprskam. Radio sam i učio, i sa odličnim završih ekonomsku školu – nastavlja Stojan zagledan u maglu.

Studentski dani

Dovoljno je, izgleda, gusta da potanko evocira uspomene na sarajevske dane. Stojan je teško pokretan, ali u sjećanju još, željan sendviča i promrzao, šeta kroz Ilidžu, Vrelo Bosne, Nedžariće.

Dođe vrijeme za studije, ali od čega. Upisao je Ekonomski fakultet u glavnom gradu BiH, nadajući se da će oko nove godine dobiti studentski kredit i smještaj u studentskom domu. Do tada, nadao se, ostaće kod brata.

FOTO: PRIVATNA ARHIVA
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

– Po polasku na fakultet majka me je ispratila sa pitom i gurabijama, spremljenim da imam za tri, četiri dana. Došao sam na vrata bratu, ali u njegovom stanu više nije bilo mjesta za mene. Gdje ću, šta ću, bez novca i smještaja. Prve dvije noći proveo sam na željezničkoj stanici, napolju, između kolosijeka. U čekaonice se moglo samo danju, dok su prolazili vozovi, ne i noću kada nije bilo saobraćaja. Grejao sam se u ćoškovima sarajevskih kafana do fajronta. Treću noć ilegalno sam proveo u studentskom domu, u jednoj sobi gdje me pustiše u prazan krevet – priča Stojan Brajović.

Potucao se od sobe do sobe u studentskom domu, ilegalno, krijući se od domara. I tako mjesecima. Najveći problem bila je hrana.

– Odlazio sam u studentske menze i bez bonova, koristeći gužvu, uzimao obroke, sve dok me kuvarica jednom nije otkrila i gađala kutlačom. Nisam tako vaspitan, ali nisam imao drugi način da se prehranim. Uvijek sam sjedio za stolom sa djevojkama, jer su one manje jele, pa da pojedem ono što iza njih ostane – nastavlja rođeni Zlatarac.

I prvi je u generaciji očistio prvu godinu studija! Poslije, kada je dobio studentski dom i kredit, sve je bilo lakše. Završio je fakultet, zaposlio se, oženio, dobio djecu.

Očevina

Sve, sve, ali kopkalo ga je ono parče očevine, ta dva i po hektara na Zlataru koje je otac zamijenio za kravu. Htio je da ga otkupi, povrati.

– Ženi koja je bila vlasnik rekao sam: “Moj otac je ovu zemlju prodao za jednu kravu, ja tebi nudim novac u vrijednosti za dvije. Stalo mi je do ovog placa”. Pogodismo se – srećan je dok priča, kao da je maloprije otkupio očevinu a ne prije 15-20 godina.

Tu u Muškovini napravio je veliku kuću i tri brvnare. Nerijetko ovde Stojan okupi porodicu, unuke, pa im priča kako se mučio, baš sa ovih zlatarskih livada otišao za srećom koja u početku sve bijaše osim sreće. Ne da bi hvalio svoje muke, nego da unuci razumeju koliko je važna i šta znači škola.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije