Kolumne

Filmski novac

Koliko su građani spremni za prevare najbolje govore informacije iz policije da se zadnjih mjeseci sve češće prilikom plaćanja koristi „filmski novac“.

Filmski novac
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Radi se o novcu koji se može kupiti na internetu i na kojem piše da se radi o filmskom novcu, ali se i pored toga sve češće koristi za prevare.

Do sada je policija u nekoliko slučajeva pronalazila i hapsila osobe koje su kupovale i zatim podvaljivale taj lažni novac po kafićima i prodavnicama širom Srpske.

Samo u jednom slučaju u Doboju policija je od jednog maloljetnika oduzela oko 450.000 lažnih maraka i evra, a postavlja se pitanje koliko je on tog novca već iskoristio.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske do sada su više puta  upozoravali građane i trgovce da budu oprezni prilikom primanja novčanica, da uvijek provjere kvalitet i da li piše na njima da se radi o lažnom novcu.

Ako primjetite nešto sumnjivo na novčanici, odmah trebate provjeriti njen kvalitet u najbližoj banci – poručili su iz policije.

Pročitajte još

 Međutim, i pored toga sve češće se dešavaju slučajevi da da se ove novčanice iskoriste kao prave.

Zbog ovog problema nedavno je reagovala i Centralna banka BiH, koja je saopštila da niko ne smije štampati novčanice istih dimenzija, kao što su prave, bez njihove dozvole.

I nakon ovog njihovog apela na internet oglasima se ljudi oglašavaju i nude na prodaju ovaj novac.

Da bi se zabranila prodaja takvog, lažnog novca treba što prije da reaguje policija i pravosuđe i zabrane da se novčanice koje izgledaju kao prave prodaju preko interneta. Jedino na taj način će bar smanjiti mogućnost buduće prevare.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu