Politika

(FOTO) Da li su izbori kompromitovani: Brojni članovi SDS PRIJAVILI SE ZA ŠEFOVE biračkih odbora u Kotor Varošu, iako time KRŠE ZAKON

Brojni članovi, aktivisti, nekadašnji kandidati ili čak trenutni funkcioneri u organima političkih stranaka širom BiH kandidovali su se za pozicije šefova biračkih odbora, iako Izborni zakon BiH to striktno zabranjuje.

prostorije gradskog odbora SDS-a
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Na ovo je prije nekoliko dana upozorio i Transparensi internešnel u BiH navodeći da su saznanja o tome dobili od građana, a nakon što je Centralna izborna komisija BiH utvrdila i objavila spisak kandidata za predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora za izbore u oktobru ove godine.

Kako saznaje Srpskainfo za predsjednika ili potpredsjednika biračkih odbora u Kotor Varošu prijavili su se i brojni članovi Opštinski odbor SDS Kotor Varoš.

Tako se na spisku CIK BiH nalaze imena Slavena Momića, Srđana Ćorića, Slobodana Gelića, Sanje Blagojević, Dalibora Kragića, Ratka Đukića, Dijane Đekanović, Branke Pucarević, Nikoline Bojić, Milijane Gavranić, Jane Lakić, Predraga Ileša, Mladena Jotanović, Grozde Šelver, Dražane Trivunović, Jovana Todorovića, Saše Maljka, Dragana Blagojevića, Vladana Ivanovića, Ostoje Ivanovića, Nenada Danilovića, Žane Plavšić i Vojka Ristić.

Slaven Momić je, inače, član OO SDS Klotor Varoš, a bio je i kandidat te stranke za odbornika 2012. godine na rednom broju 19, dok je Srđan Ćorić, načelnik Odjeljenja za privredu u opštini Kotor Varoš, član OO SDS Kotor Varoš, a bio je i kandidat za odbornika te stranke na lokalnim izborima 2016. godine pod rednim brojem 9.

Među prijavljenima i aktivisti

Slobodan Gelić je član OO SDS Kotor Varoš, doskorašnji načelnik Odjeljenja stambeno-komunalne poslove kotorvaroške opštinske uprave, a bio je i kandidat SDS za odbornika 2016. godine na rednom broju 11, dok je Sanja Blagojević, članica Aktiva žena SDS Kotor Varoš, a bila je i kandidat te stranke za odbornika na lokalnim izborima 2016. godine na rednom broju 17.

Dalibor Kragić je član Mjesnog odbora te stranke u Obodniku, a bio je kandidat SDS za odbornika na lokalnim izborima 2012. godine na rednom broju 15.

Ratko Đukić je člana Mjesnog odbora SDS u Zabrđu, a bio je kandidat SDS za odbornika na lokalnim izborima 2012. godine pod rednim brojem 16.

Na spisku CIK je i Dijana Đekanović, supruga odbornika SDS u SO Kotor Varošu Bojana Đekanovića i članica Aktiva žena kotorvaroškog SDS. Društvo joj na listi pravi Branka Pucarević, članica Aktiva žena SDS Kotor Varoš i supruga Obrenka Pucarevića, člana OO SDS Kotor Varoš, načelnika Odjeljenja za opštu upravu SO Kotor Varoš, koji je bio kandidata SDS za odbornika na lokalnim izborima 2012. i 2016. godine.

Preostali SDS-ovci su članovi lokalnog Odbora mladih, Odbora žena ili aktivisti te stranke.

Brojne nedoumice

Predsjednik SDS, Milan Miličević, ističe za Srpskainfo da mu je poznato da se mnogo osoba prijavilo na konkurs koji je CIK BiH raspisala, kao i da je jedan od uslova bio da nisu stranački funkcioneri.

Milan Miličević
FOTO: SDS

– Ko se prijavljivao nemam uvid u to, ali tu postoji jedna nejasnoća koju sam vidio na terenu. Šta znači biti stranački aktivista, stranački funkcioner ili član stranke. Ako je neko stranački funkcioner to znači da ima neku funkciju unutar infrastrukture neke političke partije, poput predsjednika mjesnog odbora ili OO, i ta osoba se ne može prijaviti – ističe Miličević.

Međutim, kako dodaje on ako je neko član političke partije ili aktivista, a vjeruje da je bar 70 odsto građana BiH član, funkcioner ili aktivista neke partije, kriterije je trebalo preciznije definisati.

– Onda ne bi bilo nedoumica. Ovako, ne samo u tom segmentu nego i u mnogim drugim segmentima nametnutog Izbornog zakona BiH ima toliko nedoumica i nejasnih situacija, od preuranjene kampanje do kažnjavanja, pa je ispalo da ne smijete raditi skoro ništa – ističe Miličević za Srpskainfo.

On dodaje da kriteriji nisu jasno definisani pa otud toliko žalbi, pritužbi, mogućnosti lažnih prijava i manipulacija…

– Da su kriteriji potpuno jasni ne bi bilo ovoga. Taj neko ko je nametao Izborni zakon BiH pokazao se kao potpuni amater i čovjek koji ne poznaje izborni proces u BiH – zaključuje Miličević.

Kompromitovan izborni proces

Iz neformalne grupe građana “STOP kriminalu u Kotor Varošu” ističu da sama činjenica da se na spisku nalaze funkcioneri i članovi stranačkih organa SDS, potpuno je kompromitovala izborni proces u toj lokalnoj zajednici.

Pročitajte još

– U periodu dok CIK BiH još uvijek nije bio ovjerio učešće SDS na lokalnim izborima, kotorvaroški SDS je, pošto je ostao bez mogućnosti da dobije mjesta u biračkim odborima, prijavio svoje stranačke funkcionere na javni konkurs za imenovanje predsjednika/zamjenika predsjednika biračkog odbora u osnovnim izbornim jedinicama – ističu u ovoj neformalnoj grupi građana.

Oni su dostavili CIK BiH, ali i ostalim relevantnim institucijama u zemlji i međunarodnim organizacijama u BiH i regionu, “relevantne dokaze koji dokazuju pokušaj urušavanja izbornog procesa u Kotor Varošu i prekrajanja volje građana u režiji SDS”.

Ova neformalna grupa građana pozvala je CIK BiH, ali i nadležna tužilaštva da reaguju jer su osobe koje se nalaze na spisku prethodno morale da se potpišu i ovjere izjavu u kojoj je trebalo da navedu “da nisu članovi političke stranke niti obavljaju dužnost u organima političke stranke, niti su uključeni u bilo kakvu aktivnost političke stranke i da su u mogućnosti da obavljam svoju dužnost na politički nepristrasan način”.

Podsjećamo, Izborni zakon BiH izričito zabranjuje članovima ili osobama koja su povezane sa radom političkih partija da budu imenovane za predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu