Od neprijatnosti kad stranac na ulici pita za neku znamenitost do uskraćenosti za brojne poslove na internetu koji su na engleskom.
Koliko znamo engleski jezik i koliko smo spremni učiti, govorila je Banjalučanka Ljilja Bajić, magistar engleskog jezika i osnivač „English with love“.
– Uopšteno gledano, znanje engleskog u našoj zemlji je u porastu, ali postoji razlika u nivou znanja među generacijama. Usavrašavanje engleskog je najrasprostranjenije među osobama starosne dobi između 25 i 40 godina ili u predškoslkom uzrastu, odnosno prije tog njihovog školskog engleskog – kaže Ljilja.
Takođe, dodaje, bilježi se ogroman trend i porast učenja engleskog i usavršavanje među medicinarima svih uzrasta, piše Bosnainfo.
– Potencijalni polaznici stariji od 40 godina već sramežljivo zvuče kada nas pozovu, a to kao društvo moramo iskorijeniti. Učenje stranog jezika u svakom uzrastu je izuzetno dobro i korisno u prevenciji raznih oboljenja, poput Alchajmerove bolesti i slično – naglašava Ljilja.
Kaže da je očekivano da najmlađe generacije najbolje znaju engleski, posebno one koje su učile od ranog uzrasta te imale pristup internetu i medijima na engleskom jeziku.
– Međutim, stanje je dosta šaroliko i ne postoji univerzalni odgovor. Međutim, starije osobe koje su se školovale prije digitalne ere, često apsolutno ne poznaju engleski jezik, osim ako su živjeli u nekoj od zemalja engleskog govornog područja – ističe Ljilja.
Ljilja je otkrila može li svako naučiti jezik i postoji li neko kome ne idu jezici.
– Kao neko ko je odbranio Magistarsku tezu na temu „Usvajanja olakšavanja engleskog jezika kao drugog jezika odraslim osobama“ i kao kvalifikovan i visoko iskusan dugogodišnji predavač engleskog jezika, smatram da je nezahvalno dati jedinstven odgovor. Moja mentorka nije savjetovala da kao glavni zaključak navedem da ‘Svaka mentalno zdrava osoba može savladati engleski uz dovoljno ulaznih informacija i uz odgovarajuće nastavne metode, tehnike, principe i pristupe, kao i uz dovoljnu motivaciju’, već smo dodale ‘skoro svaka’ – kaže Ljilja.
Ljilja se drži te definicije iako je u praksi dokazala da može. Kaže da ima mnogo primjera, a izdvojila je slučaja gdje je vodila djevojku koja je za sebe smatrala da je „izgubljen slučaj“. No, stigla je od A2 do B1 nivoa i dokazala da je uz određene metode i ogromnu motivaciju to zaista moguće.
Poručuje da se jezik najlakše uči tako što se uključe sva čula. Kombinovanje slušanja, govora, pisanja i čitanja.
– Pristup “malo po malo, svaki dan” i korišćenje onlajn alata čine proces lakšim i efikasnijim. Strani jezik se ne uči tako što ćete sjesti jedan dan pet časova i naučiti neka vremena! – savjetuje Ljilja.
Naglašava da se uči postepeno, kružno, na direktan i indirektan način.
– Čitajte da biste govorili! Pišite da biste govorili! Slušajte da biste govorili! Najbitnije, pričajte da biste govorili! Svaku riječ ponovite, zapišite, dodajte joj odgovarajući kontekst i opet je upotrijebite unutar konteksta! Koristite rječnike na svakodnevnoj osnovi, a moja preporuka je “Cambridge Dictionary Online”, “Oxford”, “Mc Millan”, “Collins”… – preporučuje Ljilja.
Ljilja je govorila i o preprekama kod učenja, naglašavajući da su najveće strah od grešaka i manjak samopouzdanja. Kaže da mnogi imaju prevelika očekivanja o brzini napretka, što može dovesti do frustracije.
– Zapamtite da jezik nije zatvor. Jezik je soba u kojoj nam je komforno, u kojoj se lagano krećemo! Prigrlite greške! Ako ne griješite, vi ne učite dovoljno. Budite “risk-taker” i ne igrajte na sigurno („She is nice.“ Umjesto toga recite: „She is a beautiful, tall girl and she usually wears her sunglasses when it is sunny.“ ) Da, ali, šta ako pogriješim? “Who cares”? Prenesite poruku i naučite da se sami ispravljate! – savjetuje Ljilja.
Smatra da se osnovna konverzacija može savladati u roku od jednog do dva mjeseca uz redovnu praksu i kvalitetne materijale, kao i uz dovoljno inputa na svakodnevnom nivou, ali i kvalitetnog i iskusnog mentora koje će voditi kroz proces.
Stava je da je budućnost u kombinovanju onlajn alata i tradicionalne nastave, odnosno takozvana „blended classroom“.
Ljilja ne bježi ni od knjige i olovke i polaznicima savjetuje da stalno pišu rukom kako bi čula napravila bolju povezanost u mozgu, ali je i veliki ljubitelj digitalne ere i novih tehnologija te uživa u pronalaženju efikasnih načina za učenje jezika pomoću digitalnih alata.
– Moj savjet je da vjerujete i da budete istrajni. Ako vjerujete da možete, već ste tu na pola puta. I ne odustajte kad je najteže. Već sljedeća lekcija će biti mnogo jednostavnija – poručila je Ljilja za kraj.
Ljilja je ustupila i besplatne materijale za učenje engleskog jezika koje možete pogledati OVDJE.
Takođe i platformu za besplatnu procjenu nivoa engleskog: https://ljilja-s-school.thinkific.com/
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu