Đajićeva je napomenula da do pada imuniteta kod djece dovode učestale virusne i bakterijske infekcije, neadekvatna ishrana, te nedostatak fizičke aktivnosti i boravak u zatvorenim prostorijama.
– Kako bismo im ojačali prirodnu otpornost organizma, potrebno je njegovati zdrav život, omogućiti djeci dovoljno sna, oblačiti ih u skladu sa vremenskim uslovima i obezbijediti im dovoljno vremena za opuštanje, igru i aktivnosti koje ih čine srećnim – rekla je Đajićeva.
Ona ističe da akcenat treba staviti na ishranu, odnosno obroke bogate vitaminima i mineralima, čiji su najbolji izvor voće i povrće.
Prema njenim riječima, kod odrasle djece potrebno je obratiti pažnju i na dovoljan unos zdravih masti – maslinovo ulje i omega-tri masne kiseline.
Đajićeva je dodala da se vitamini i minerali mogu dodavati kroz suplemente, posebno u zimskom periodu kada je izloženost suncu smanjena, ukoliko ljekar procijeni da je to potrebno.
– To su vitamini C i D, cink ili multivitamini prilagođeni djeci – navela je Đajićeva.
Ona je naglasila da je važno održavati crijevnu mikrofloru, bilo unosom gotovih probiotika ili jogurta, kefira i slično.
– Umjesto rafinisanog, prerađenog šećera, potrebno je koristiti med koji jača imunološki sistem djece – rekla je Đajićeva.
Kod zdrave djece pedijatrijskog uzrasta, kaže ona, uglavnom je riječ o nekomplikovanim virusnim infekcijama koje su kratkotrajne i liječe se simptomatskom terapijom.
– Samo komplikovane virusne infekcije sa bakterijskim superinfekcijama liječe se antibioticima – navodi Đajićeva.
Ona je dodala da se jačanje imuniteta preporučuje djeci u kolektivu i mališanima sa hroničnim oboljenjima.
Đajićeva ističe da briga o dječijem imunitetu zahtijeva kontinuiran trud i posvećenost i dodaje da su redovne posjete pedijatru važan dio preventive, kako bi se pratili razvoj i zdravlje djeteta.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu