Zdravlje

(FOTO) Navike koje trebate USVOJITI: Doktori podijelili ključne savjete za ZDRAV TRENING tokom boravka u teretani

Ako je povratak u teretanu bila jedna od vaših novogodišnjih odluka, kao i većini, ili ste dugogodišnji član teretane, važno je znati korisne savjete kojima brinete o zdravlju sebe i drugih.

Teretana
FOTO: NENAD MIHAJLOVIĆ / RINGIER

Doktori su za Parade podijelili nekoliko savjeta, odnosno navika koje biste trebali usvojiti tokom boravka u teretani kako biste spriječili širenje bolesti ili se zarazili.

Doktorka dr. Laura Purdi i doktor dr. Džejson Sing podijelili su pet takvih savjeta, koje izdvajamo u nastavku.

Nemojte ići u teretanu dok ste bolesni

Ako se ne osjećate dobro, zapravo je najbolje da ostanete kod kuće.

Žena na kauču bolesna od prehlade
FOTO: FOX 10 PHOENIX/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Vaše tijelo treba odmor, a ostanak kod kuće sprječava širenje mikroba na druge – savjetuje dr. Laura Purdi. Klice se u teretani mogu širiti vazduhom i zadržavati na površinama, stoga je važno da to izbjegnete kako za svoju dobrobit, tako i za bezbjednost drugih.

Brisanje površina prije i nakon korištenja opreme

Iako to mnogi ne rade, brisanje opreme prije i poslije upotrebe ključno je za smanjenje kontakta s klicama. Norovirus, primjerice, može se prenijeti jednostavnim dodirom kontaminiranih površina, prenosi Parade.

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK

Izbjegavajte dodirivanje lica

Dodirivanjem lica rukama koje niste oprali ili dezinfikovali nakon vježbanja, možete prenijeti klice s površina na nas. Redovito pranje ruku pomoći će smanjiti rizik od infekcije. Ako već imate potrebu tokom treninga dirati lice, uz sebe imajte dezinfekcijske maramice.

Presvucite se čim stignete kući

Pročitajte još

Tuširanje nakon treninga navika je koju mnogi imaju, a dr. Purdi ističe da je jednako važno presvlačenje iz odjeće u kojoj ste bili u teretani odmah po dolasku kući. Dr. Purdi savjetuje da se istuširate i operete odjeću kako biste “spriječili unošenje mikroba u svoj dom”.

Redovito čistite bocu za vodu

Ostati hidriran važno je za zdrav imunološki sistem, ali prljava boca za vodu može postati leglo bakterija – prenosi Parade.

Žena pije iz flaše
FOTO: FREEPIK

Dr. Džejson Sing upozorava da se unutar 48 časova na boci može stvoriti biofilm pun bakterija. Preporučuje pranje boce sapunom i četkom svaka dva dana, uključujući čep, mlaznicu i slamke kako biste spriječili nakupljanje mikroorganizama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu