Tako je Dunja ozbiljno “pomrsila račune” moćnim imenima kao što su Sofija, Marija, Teodora, Milica…
Druga ženska imena, koja vode porijeklo od voća ili cvijeća, a vijekovima su bila popularna u našim krajevima, gotovo su isčezla iz matičnih knjiga.
Kad ste čuli da je neko novorođenoj kćerki dao ime Jagoda, Ruža, Višnja, Cvijeta, Jasmina, Georgina…A baba Višnja, ili baba Ruža, zvuči baš poznato zar ne?
Da se od vremena naših baka moda u davanju imena itekako promijenila, svjedoči i podatak Zavoda za statistiku RS. Tokom protekle decenije postali smo bogatiji za 1.042 Dunje i za samo 3 male Jagode i 17 djevojčica koje nose ime Višnja.
Običaj da se ženskoj djeci daju imena po cvijeću i voću seže daleko u prošlost. Tako su se nekada, istina rijetko, pojavljivala i imena Grozda, Malina, Jabuka, Narandža… Kad ste posljednji put upoznali ženu koja se tako zove?
Dobro Kristina Mandarina je posebna priča, ali ona se zove Kristina Penava, Mandarina joj je bio nadimak, koji je dobila kad se proslavila prodajom mandarina na štndu pored druma. Mandarine su išle kao alva, kupci su bili uglavnom muškarci, privučeni… pa ne baš voćem, nego Mandarininim atributima.
A ko se još sjeća ženskog imena Perunika? Djevojčice koje se danas zovu po ovom cvijeću nose moderniju verziju istog imena – Iris.
Da starinska cvjetna imena ipak nisu sasvim izumrla, možemo primjetiti i na političkoj sceni. Jorgovanka Tabaković je nekad, dok je bila Šešeljeva poslanica u Narodnoj skupštini Srbije, bila poznata po živopisnoj punđi.
Danas, kad je Vučićeva guvernerka Narodne banke Srbije, ima modernu paž frizuru, ali se svog starinskog imena nije odrekla.
S ove strne Drine nema političarki na najvišem nivou, koje nose starinska cvjetna imena, ali ima ih na lokalu: tačnije u Čelincu.
Karanfilka Mrđa je godinama bila odbornica PDP i predsjednica Opštinskog odbora ove stranke u Čelincu. Proslavila se 2015. godine, kada je zajedno sa svojim zetom, Draganom Vukovićem iz DNS, prekrojila tadašnju skupštinsku većinu i SNSD-ovom načelniku Momčilu Zeljkoviću uzdrmala fotelju.
Kasnije je, kako navode u PDP, promijenila stranu i prešla u SNSD.
Karanfilka Mrđa je prije nekoliko godina za “EuroBlic” objasnila kako je dobila ime.
– Meni je ime dala mama, po cvijeću je nazvala i moje sestre Smiljku i Bosiljku. To je u vrijeme kad sam ja rođena bila rijetkost, jer su djeca u pravilu dobijala imena po baki ili djedu. Zadovoljna sam svojim imenom, a u politici mi ono nije ni pomoglo ni odmoglo, jer me birači prepoznaju i cijene po drugim kvalitetima – rekla je Karanfilka.
A kad ste posljednji put čuli za lijepa mirisna imena Smiljka i Bosiljka? Dobro, baka Smilja ili baka Bosa, ne zvuči neobično, ali rijetki su roditelji koji bi danas dali ovakvo ime novorođenoj kćerki.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu