Digitalna Srpska

GASI SE KONTROVERZNA PLATFORMA Trampove pristalice ostaju bez omiljene aplikacije

Aplikacija Parler, samoproklamovani “društveni medij bez predrasuda” koji su 2018. pokrenuli Rebeka Merser, Džon Mac i Džared Tomson, izbačena je sa platformi Amazona, Epla i Gugla u periodu od oko 24 sata.

Mobilni telefon u ruci
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

 Amazon će u nedjelju uveče skloniti Parler sa svoje klaud usluge, “Amazon veb servisiz” (AWS), i praktično je time skloniti sa javnog interneta, nakon pritiska javnosti i radnika kompanije najbogatijeg čovjeka u svijetu Džefa Bezosa. Odluka, koja će stupiti na snagu u nedjelju u minut do ponoć po pacifičkog vremenu (ponedeljak minut do 9.00 po našem), znači da će sajt i aplikacija biti ugašeni dok ne nađu novog provajdera.

 Parler se na svom sajtu se deklariše kao mjesto na kojem ljudi mogu “govoriti slobodno i otvoreno se izražavati bez straha da će biti izbačeni s platforme zbog svojih pogleda”. CNN ju je opisao kao mješavinu Tvitera i Instagrama i navodi da je ta aplikacija 8. novembra, kad su glavni mediji objavili pobjedu Džozefa Bajdena na američkim predsjedničkim izborima, bila najviše puta preuzeta iz Eplove prodavnice.

Dok CNN ukazuje da Parler privlači uglavnom konzervativce – neki od najaktivnijih korisnika su voditelj Foks njuza Šon Haniti, desničarka Lora Lumer i senator Ted Kruz – Politiko navodi da je Bajdenov Inauguracioni komitet u subotu objavio listu svojih donora, na kojima se između ostalih nalaze tehnološke i internet kompanije, uključujući “Gugl”, “Majkrosoft”, “Kvalkom”, “Verizon”, “Komkast”.

 Parler najviše koriste pristalice odlazećeg predsjednika Donalda Trampa, a CNN ističe da su neki od njih učestvovali u upadu u američki Kongres u srijedu u kojem je smrtno nastradalo pet osoba. Erik Tramp, predsjednikov sin, i kampanja Donalda Trampa takođe imaju naloge na sada ugašenoj platformi. Odlazećem predsjedniku u subotu je trajno suspendovan nalog na Tviteru, zbog kršenja pravila društvene mreže, uključujući pozivanje na nasilje.

Tviter je, više nego Fejsbuk, preduzimao agresivne mjere protiv mnogih Trampovih postova tokom izbora. U jednom trenutku po zatvaranju birališta, više od trećina njegovih tvitova imala je upozoravajuću oznaku koja je skrivala sadržaj dok se ne klikne ponovo na njega.

Kako su velike tehnološke kompanije krenule da obilježavaju lažne informacije, Parler je postao slobodno mjesto za konzervativne glasove. Jedan izvještaj Lige protiv klevete (ADL) iz novembra otkrio je da bijeli supremacisti i antivladini ekstremisti otvoreno promovišu svoje stavove na Parleru.

– Lako je pronaći poricanje holokausta, antisemitizam, rasizam i druge oblike netrepeljivosti – naveo je tada ADL.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije