Društvo

Gdje se brčkala Monika Beluči: Tajne najljepših vodopada u BiH (FOTO, VIDEO)

Neki su skriveni duboko u šumama i kanjonima, i put do njih znaju samo lokalci i planinari, drugi su stjecište turista iz cijelog svijeta i omiljene selfi destinacije. Ali, gdje god bili, vodopadi su pravi biseri i svaki do njih ima priču.

Gdje se brčkala Monika Beluči: Tajne najljepših vodopada u BiH (FOTO, VIDEO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Saznajte na kojem su se vodopadu u Hercegovini kupali Emir Kusturica i Monika Beluči, gdje su snimani čuveni filmovi, sa kojeg krajiškog vodopada odvažni mladići skaču u ambis, a gdje su bogati Arapi spremni da dobro plate samo da bi satima gledali u vodu.

Malo je poznato da je BiH jedna od slapovima najbogatijih zemalja Evrope.

Kako navodi Robert Dacešin, putopisac iz Banjaluke, koji je obišao 58 zemalja na pet kontinenata, Bosna i Hercegovina ima više vodopada nego Italija, Francuska i Njemačka zajedno. Velika je to stvar za jednu malu zemlju.

– Nismo ni svjesni bogatstva koje nas okružuje. Ne moramo putovati avionom na drugi kraj svijeta da bismo doživjeli avanturu za pamćenje. Prelijepi slapovi su nam nadohvat ruke, a osim Štrbačkog buka na Uni, pristup svim drugim vodopadima je za domaće turiste besplatan – kaže Dacešin.

Robert Dacešin
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Tako se u okolini Banjaluke, u krugu od 70-ak kilometara, nalazi nekoliko impresivnih vodopada: od slapova na riječici Švrakavi, do vodopada Bliha, Jajce i Skakavac kod Kotor Varoša. A vodopadima je bogata i Hercegovina i zapadna Krajina.

Robert ih je opisao u svom putopisnom blogu RIO priče sa putovanja.

Ljubitelji prirode kažu da je upravo u ovo doba godine, krajem proljeća i početkom ljeta, idealno vrijeme za obilazak vodopada. Neke od najljepših posjetila je i ekipa Srpskainfo i zabilježila zanimljive priče i legende, koje vijekovima prate huk vode i igru svjetlosti.

Makadamom do bisera Une

Štrbački buk na rijeci Uni, na 30-ak kilometara od Bihaća, smatra se jednim od najljepših vodopada u ovom dijelu Evrope. A svakako je i najpoznatiji, o čemu svjedoče i rijeke turista, koji ga posjećuju.

Ni to što se do njega može stići samo uskim makadamskim putevima ne sprečava slovenačke planinare, češke bajkere, austrijske penzionere, niti bogate turiste iz arapskih zemalja da ga pohode. Najhrabriji među njima spremni su i na rafting nadomak vodopada visokog 24,5 metra.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovo je jedini vodopad u BiH za koji svi plaćaju ulaznice. Za strance je cijena sedam, a za domaće posjetioce četiri marke. Ali, vrijedi svake pare.

Legenda o nesretno zaljubljenoj djevojci

U sklopu Nacionalnog parka Una nalazi se još jedan impresivan vodopad: Milančetov buk u Martin Brodu. U stvari, Martin Brod nadomak Drvara je mjesto rođenja bajkovite Une i mjesto koje krasi na desetine malih slapova, kaskada i potočića.

Martinbrođani, jednostavno, žive uz žubor vode, ovdje gotovo da nema imanja kroz koje ne protiče potok. A u svakom od tih potoka, pa i u samoj Uni, voda je tako čista da se može piti.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Po legendi ovo mjesto je dobilo ime po jednoj nesretnoj zaljubljenoj djevojci. Lijepa Marta sa Une se, kaže narodno predanje, zaljubila u vojnika, koji je živio na drugoj obale rijeke.

Roditelji su joj branili tu ljubav, ali je ona odlučila da preko „broda“, kako mještani zovu gaz na rijeci, pregazi Unu i pohita u zarljaj voljenom mladiću. Okliznula se na sedru i potonula, a od tada se mjesto zove po njoj – Martin Brod. Po nekim izvorima, vodopad je nastao od njene bijele djevojačke haljine, kao „Martina vjenčanica“.

FOTO : SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA
FOTO : SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA

Ranije se Martin Brod zvao Rmanj, po pravoslavnom manastiru iz 14. vijeka, koji je, opet, po vjerovanju, dobio ime po jednom rano preminulom mladiću, Hermanu. Narodna tradicija kaže da je ovaj manastir podigla Katarina Branković, kćerka srpskog despota Đurđa Brankovića i supruga grofa Ulriha Celjskog, i da ga je posvetila svom sinu Hermanu, koji je poživio samo 16 godina.

Martin Brod je poznat i po ukusnoj pastrmki, dobroj rakiji i domaćim sokovima, ali i po tome što oko 100 mještana ugosti i do 100.000 turista i izletnika godišnje.

Jajce – vodopad u centru grada

Vodpad u Jajcu, opet, ima sasvim drugačiju priču. Proglašen je jednim od 12 najljepših vodopada na svijetu, a jedinstven je po tome što se nalazi – u centru grada.

A Jajce je gradić bogate istorije, sa čak 30 spomenika pod zaštitom države. Od onih starijih, srednjevjekovnih, najpoznatiji su tvrđava i katakombe iz 15. vijeka, dok je jugonostalgičarima najzanimljiviji Muzej AVNOJ-a, koji svjedoči da je upravo ovdje rođena Titova Jugoslavija.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

I sve je to na korak od 18 metara visokog vodopada, kojim Pliva završava svoj tok i uliva se u Vrbas. A na tom vodopadu se u posljednjih nekoliko godina održava takmičenje u skokovima u vodu. E to, zbilja, vrijedi vidjeti.

A onima kojima nije samo do gledanja Jajčani od prošlog ljeta nude pravu adrenalinsku atrakciju – zip lajn turu iznad vodopada i starog grada. Tih 250 metara “na sajli” među prvima je isprobao, a ko bi drugi nego Robert Dacešin. 

– Fascinantno, ali to ne mogu opisati. To treba doživjeti – kaže Robert.

Orlovi rano lete, a Monika se kupa

U Hercegovini se najatraktivnijim smatra vodopad Kravice na rijeci Trebižat. Udaljen je oko 40 kilometara od Mostara i nalazi se nadomak gradića Ljubuškog. Visok je 28 i širok čak 150 metara, a ispod vodopada je uređeno kupalište s malom plažom.

Robert Dacešin kaže da je ovaj vodopad jedno od najljepših mjesta u BiH.

– Kada sam prvi put vidio vodopad Kravice na trenutak sam pomislio da sam u Brazilu, u nekoj šumi u Amazonu – kaže Robert.

Zbog spektakularnog ambijenta ovdje se često dešavaju prosidbe, snimaju se spotovi, pa čak i filmovi.

Na vodopadu Kravice je 1966. snimljen čuveni dječji film „Orlovi rano lete“, po romanu Branka Ćopića. I Monika Beluči je ovdje snimala neke scene, naravno ne iz Ćopićevih „Orlova“, nego iz Kusturičinog filma „Na mliječnom putu“.

Stolačka Nijagara – sad je vidiš, sad je ne vidiš!

Hercegovina ima još nekoliko atraktivnih vodopada, a jedan od najzanimljivijih je vodopad Provalije kod Stoca, na rijeci Bregavi.

Mada su ga Hercegovci nazvali Stolačka Nijagara, biće da ipak malo pretjeruju. Jer, Provalije su vodopad tipa: sad ga vidiš, sad ga ne vidiš. Ljeti, za suša, kad vodostaj Bregave opadne, Nijagara jednostavno nestane. Zato, ko želi da vidi ovaj vodopad, treba da požuri. Ili da sačeka jesen.

Biseri skriveni u šumi

Vodopadu Bliha kod Sanskog Mosta takve se nezgode ne dešavaju. On nije presušio, vijekovima, mada je dio male i uske riječice Bliha, pritoke Sane. Visok je 56 metara i lomi se o stijene, pa je prizor fascinantan.

Nalazi se u šumi, na terenu koji je bio teško pristupačan, do prije nekoliko godina, kada su izgrađene drvene stepenice, uređen pješački put i postavljene klupe za odmor. Desetominutna šetnja do vodopada, kroz šumu i uz rečicu, pravi je doživljaj.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

A za one željne ekstremnijih doživljaja, recimo kanjoninga, pravi izbor su slapovi na Švrakavi nadomak Banjaluke.

Kanjon Švrakave, desne pritoke Vrbasa, dug je oko 500 metara, a završava se sa nekoliko slapova i vodopadom.

Ovaj mali, ali atraktivni vodopad nalazi se u selu Bastasi, na oko 12 kilometara od Banjaluke, na prilično nepristupačnom terenu.

U stvari, do Švrakave i nema pravog puta, pa je porodica Momić, u dogovoru s Turističkom organizacijom, dozvolila da izletnici automobilima prolaze do Švrakave privatnim putićem preko njihovog imanja. Ali, kad se vodopad pročuo, automobila je bilo sve više, a u njima i nesavjesnih putnika, koji parkiraju na njivama i za sobom ostavljaju gomile smeća.

Momići su prošlog ljeta zagradili put. Ipak, biciklistima, pješacima i motociklistima ne brane prolaz. A vodopad nije daleko: valja prepješačiti svega stotinak metara kroz imanje Momića i – eto vas u srcu divlje prirode.

Tri Skakavca

Čak tri vodopada u BiH, koje se svrstavaju u top 10 najatraktivnijih u zemlji, nose isto ime – Skakavac.

Najviši među njima je Skakavac kod Sarajeva. Udaljen je samo 12 kilometara od grada, a visok impresivnih 98 metara. Naročito je zanimljiv zimi – kada zaledi i pretvori se u nevjerovatnu skulpturu.

Zimi se zaledi i njegov manji imenjak, 20 metara visoki Skakavac kod Kotor Varoša. Ali, zimi se na ovaj vodopad zapute samo najodvažniji, jer je kotorvaroški Skakavac skriven duboko u šumi i do njega se može doći samo stazicama, koje su uredili i označili lokalni ekolozi i planinari. Spretnosti i dobra kondicija su, naravno, dio obavezne opreme.

Još je nepristupačniji vodopad Skakavac u Nacionalnom parku Sutjeska kod Foče. Do ovog vodopada može se doći samo na jedan način: pješačenjem kroz prašumu Perućicu, koje će potrajati najmanje sat vremena.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

I to nije sve. U BiH ima još na desetine malih i velikih vodopada, koji imaju svoju priču, ali u ovu našu priču nisu stali. Koćuša, Ždrimački vodopad, slapovi na Krupi, slapovi na Sanici… čudima nikad kraja!

Arapi očarani vodom, Italijani hranom

Atraktivne vodopade na Uni posjećuju turisti iz cijelog regiona, ali i iz evropskih zemalja, sa Bliskog Istoka i iz Kine. Domaćini poznaju navike svojih gostiju i dobro znaju šta kome mogu ponuditi.

– Kinezi imaju para, ali se uglavnom slikaju i kupe poneki suvenir. Arapi su očarani vodom. Ne žale platiti samo da sjede na nekom tihom mjestu i gledaju u vodu. Italijani vole da popiju i pojedu. Slovenci su, ipak, najbolji gosti, oni ne žale potrošiti – kaže Marija Reljić iz Martin Broda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije