Banjaluka

Gimnazija čeka obnovu, PARE NISU PROBLEM: Na pomolu rješenje za najstariju srednju školu u Srpskoj

Za popravke instalacija u Gimnaziji, prema predračunu, potrebno je oko 300.000 KM. Uz to, ranije je planirana i zamjena dotrajale stolarije, što će znatno povećati troškove.

Gimnazija čeka obnovu, PARE NISU PROBLEM: Na pomolu rješenje za najstariju srednju školu u Srpskoj
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Koliko će tačno novaca biti potrebno za ove radove i iz kojih će se sredstava te pare namaknuti znaće se u narednih nekoliko dana, ali i iz gradske vlasti i iz Ministarstva prosvjete RS poručuju da pare nisu problem.

Predračun za obnovu instalacija, koje je za račun Gimnazije naručilo i platilo Ministarstvo prosvjete RS, pokazuje da je za popravku elektro,  vodovodnih, kanalizacionih i mašinskih instalacija u zgradi Gimnazije potrebno 253.400 KM bez PDV.

Kada se uračuna i PDV, procijenjena vrijednost ovih radova je nešto manja od 300.000 KM.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ako se ovom dodaju troškovi za nabavku i ugradnju stolarije, nezvanično se procenjuje da bi ova faza obnove Gimnazije mogla koštati od 700.000 do čak million KM, ali za sada još niko zvanično ne izlazi sa konačnom cifrom.

Predračun

Mirna Savić Banjac, savjetnica gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, poručuje da Grad ima dobre odnose sa svim školama i podsjeća da iz gradskog budžeta Gimnaziji već uplaćeno 200.000 KM.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Dobili smo predračun za instalacije, a kada dobijemo tačne podatke i o tome koliko će koštati ostali radovi, nastojaćemo da, u saradnji s Ministarstvom prosvjete, ali i nekim fondovima, obezbijedimo finansiranje radova – kaže Mirna Savić Banjac za Srpskainfo.

Gradonačelnik Draško Stanivuković je najavio da će se danas sastati s ministarkom prosvjete Natalijom Trivić, te da će tema razgovora biti obnova Gimnazije.

– Siguran sam da ćemo naći najbolje rešenje, ali još ne mogu govoriti o detaljima  – rekao je Stanivuković za Srpskainfo.

Stolarija

Ranije su iz Stanivukovićevog kabineta poručivali da je “znatan dio sredstava” potrebnih za obnovu Gimnazije već obezbijeđen, te da na računu ove škole već “leži” najmanje 350.000 KM, koliko su doznačili Grad i resorno ministarstvo.

Direktorka škole Vita Malešević, međutim, tvrdi da je taj novac namijenjen za stolariju, za koju je već raspisan tender.

Pročitajte još

Iz Ministarstva prosvjete RS poručuju da će, kao i do sada, raditi na rješavanju problema u Gimnaziji, istovremeno poštujući sve zakonske procedure  javnih nabavki, koje treba da provede škola.

Ministarstvo je zatražilo od Grada Banjaluka da se “hitno izjasne” koliko su novca spremni da obezbijede za rekonstrukciju instalacija.

– Napominjemo da se nastavni proces u Gimnaziji odvija redovno i da su urađene određene intervencije na sistemu grijanja čiji je rad poboljšan – poručuju iz Ministarstva prosvjete RS.

Eskalacija

Problem sa dotrajalim instalacijama, lošim grijanjem i trulom stolarijom u Gimnaziji traje već godinama, ali je eskalirao prije nekoliko dana, kada su počele da pucaju cijevi.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Zbog fotografija gimnazijalaca koji nastavu prate u jaknama i rukavicama digla se velika medijska prašina, pa su se javili i brojni bivši gimnazijalci, spremni da pomognu svojoj školi, u kojoj je, kako kažu, “maturiralo pola Vlade RS i pola Akademije nauka i umjetnosti RS”.

Ova ugledna škola je osnovana 1895. kao  Velika realka. Staro zdanje Gimnazije, koje su Banjalučani zvali Bastilja, oštećeno je u zemljotresu 1969. godine, a potom je minirano i srušeno.

FOTO: GIMNAZIJA BANJA LUKA/SCREENSHOT
FOTO: GIMNAZIJA BANJA LUKA/SCREENSHOT

Sadašnja zgrada Gimnazije izgrađena je poslije potresa, kao poklon Sarajeva Gradu Banjaluci, i otvorena je u januaru 1972. godine.

“Đaci nisu ugroženi”

Direktorka Gimnazije Vita Malešević tvrdi da, uprkos problemima, đaci ove škole nisu ugroženi.

– Prethodnih dana smo imali nekoliko povezanih problema sa svim instalacijama u školi, a napolju je bilo previše hladno. Međutim, nikada, ni u kom slučaju, bezbjednost učenika i zaposlenih radnika nije bila ugrožena – poručila je direktorka.

Kaže da problemi nisu iznenadili rukovodstvo škole, jer se decenijama nagomilavaju, ali da niko ne bi dopustio da dotrajali zidovi, instalacije ili bilo šta drugo naude djeci.

– I sami zaposleni radnici šalju svoju djecu na nastavu u našu školu. Imali smo skraćene časove na 30 minuta u toku prošle sedmice i to je sve što je nastava trpjela. Naše aktivnosti su, ove sedmice, već dvostruko veće jer smo, pored nastave, organizovali promociju svih fakulteta, radionica kineskog jezika, takmičenja i druge vannastavne aktivnosti – navodi Vita Malešević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije