Hronika

GODINA TUGE Kako je smrt mladića Davida Dragičevića IZ TEMELJA POTRESLA Republiku Srpsku (FOTO)

Prije tačno godinu dana prijavljen je nestanak mladića Davida Dragičevića, da bi sedam dana kasnije bio nađen mrtav na ušću rijeke Crkvene u Vrbas, kod tvrđave Kastel u Banjaluci.

GODINA TUGE Kako je smrt mladića Davida Dragičevića IZ TEMELJA POTRESLA Republiku Srpsku (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iako je prošlo 365 dana od njegovog nestanka, jasnost još ne zna mnogo o tome kako je ovaj mladić izgubio život.

Ono što se zna jeste da se porodica i članovi grupe “Pravda za Davida” ne slažu sa policijskom verzijom događaja tokom kobne večeri kada se Davidu izgubio svaki trag.

Danas je tačno godinu dana kako sam zadnji put osjetio toplinu tvog obraza na mojim usnama, kada sam te poljubio, godinu dana kako sam ti čuo glas, godinu dana kako sam ti čuo korak. Boli sine moj, boli život bez tebe, ali obećavam ti sine moj, doći će pravda za tebe. Pravda za Davida – napisao je Davidov otac Davor Dragičević.

Velika potraga

Upravo je Davor tog 18. marta prošle godine, kada se njegov sin nije vratio kući nakon izlaska, prijavio policiji da je nestao.

Krenula je velika potraga za njim, a Davor i Davidova majka Suzana nudili su i novac za bilo kakvu informaciju o nestanku njihovog sina.

Bilo je dosta dojava da je David viđen na raznim lokacijama u Banjaluci, ali bi se svaki put ispostavilo da to nije tačno.

Zatim je u subotu, 24. marta, u jutarnjim satima uočeno tijelo u Vrbasu, u blizini Kastela.

Foto: Nikola Morača/RAS Srbija
Foto: Nikola Morača/RAS Srbija

Odmah po dolasku policije i patologa utvrđeno je da je riječ o nestalom Davidu, što je drugi dan po njegovom pronalasku potvrdio i Davor.

Sporna pres konferencija

Na društvenim mrežama tada kreću razne priče oko njegovog ubistva, kao i da je umiješana porodica jednog visokog policijskog funkcionera.

U ponedjeljak, 26. marta, u Policijskoj upravi Banjaluka organizovana je vanredna konferencija za novinare, na kojoj su se prisutnima obratili tadašnji načelnik Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP RS Darko Ilić i patolog Željko Karan.

Oni su na konfereciji rekli da nema elemanta krivčnog djela i da je najvjerovatnije riječ o zadesnoj smrti.

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija

Prema njihovoj verziji, David je te večeri, pod dejstvom alkohola i droga, bio u nekoliko banjalučkih kafića i klubova, potukao se sa tri osobe, zadobio lakše povrede, nešto prije tri sata ujutro opljačkao jednu kuću u Banjaluci, a nakon pljačke upao u rječicu Crkvenu ili čak počinio samoubistvo.

Doktor Karan, koji je obavio obdukciju, rekao je da se David utopio, a da povrede koje je zadobio za života nikako nisu mogle biti fatalne.

Protest građana

Nakon ovog, očajni roditelji i Davidovi prijatelji organizovali su proteste u centru Banjaluke, koji su se svakodnevno održavali na Trgu Krajine.

Pročitajte još

Kada se u javnosti pojavio snimak nadzorne kamere opljačkane kuće, na kojoj se vidi silueta pljačkaša, koja nalikuje nastradalom Davidu, mladićeva porodica je odbacila sve navode sa pomenute konferencije za novinare.

Davor je tada odbio pokopati sina sve do druge, nezavisne obdukcije, koju je obavio patolog s beogradske Vojnomedicinske akademije.

Tek posliije 100 dana istrage Okružno tužilaštvo je donijelo naredbu o sprovođenju istrage protiv nepoznatih počinilaca zbog osnova sumnje za ubistvo.

Višemjesečni protesti grupe Pravda za Davida kulminirali su tokom održavanja tri velika skupa u Banjaluci, kada su se okupile hiljade građana.

Posljednji veliki skup održan je 5. oktobra, dva dana prije lokalnih izbora u BiH.

Protesti “Pravde za Davida” na Trgu Krajine okončani su 25. decembra nemirima, hapšenjem Davora Dragičevića i sklanjanjem njihovih obilježja sa Trga Krajine.

FOTO: Dejan Božić/RAS Srbija
FOTO: Dejan Božić/RAS Srbija

Nekoliko dana nakon toga protesti se održavaju spontano, šetnjama banjalučkim ulicama, predvođeni Davorom Dragičevićem.

Zadnji skup na kojem je prisustvovao Davor održan je 30. decembra. Davor i članovi grupe “Pravda za Davida” imali su dozvolu za skup, ali i uslov da ne napuštaju trg.

Međutim, poslije skupa Davor je poveo ljude u protestnu šetnju gradom.

Tada su, između ostalog, došli i ispred zgrade RTRS, kao i ispred stana doktora Željka Karana. Šetnju su završili okupljanjem na parkingu kod Muzeja savremene umjetnosti, a gradska vlast ih je optužila da su to veče prekinuli najavljeni koncert Harisa Džinovića i oštetili opremu.

Te večeri policija je uhapsila više osoba zbog narušavanja javnog reda i mira, a Davor je pobjegao iz BiH i sada se nalazi u Austriji.

Nekoliko desetina građana se od tada svako veče okuplja u porti Hrama Hrista Spasitelja.

David ponovo sahranjen

Kako su i ranije obećali, Davidovi roditelji su obavili ekshumaciju Davidovih posmrtnih ostataka 12. marta, a David je ponovo sahranjen na groblju u austrijskom Viner Nojštatu.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

U međuvremu, protiv Davora Dragičevića i nekoliko članova grupe Pravda za Davida podneseno je više izvještaja zbog prekršaja, ali i krivičnih prijava.

Davor je više puta za Srpskainfo izjavio da ne planira da se vrati u Republiku Srpsku.

Tužilaštvo se ni poslije godinu dana nije oglasilo i javnosti saopštilo šta je sa istragom i da li se može očekivati hapšenje ubica mladića Davida Dragičevića.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu