Biznis

GORIVO IZ VAZDUHA Naučnici dokazali teoriju, dug put do primjene u praksi

Fosilna goriva još uvijek su najpopularniji način pokretanja automobila, aviona, brodova, ali i izvor supstanci za proizvodnju cijelog niza proizvoda koje koristimo u svakodnevnom životu.

GORIVO IZ VAZDUHA Naučnici dokazali teoriju, dug put do primjene u praksi
FOTO: ALEKSANDAR PLAVEVSKI/EPA

Međutim, naučnici sa univerziteta u Torontu otkrili su nov način na koji bismo gorivo, u budućnosti, mogli dobijati iz… vazduha.

Oni su razvili novi elektrohemijski put za transformisanje ugljikovog dioksida u osnovnu supstancu iz koje je moguće proizvesti proizvode poput goriva za avione ili plastike.

Kako je pojasnio voditelj istraživačkog tima, profesor Ted Sardžent, već je tehnološki moguće izdvojiti CO2 iz vazduha, ali je taj postupak veoma komplikovan i zahtjeva mnogo energije. Kanadski tim shvatio je kako je moguće iskoristiti elektrolizu, koja se koristi za proizvodnju vodika iz vode, za proizvodnju rastopljenog ugljenika u CO2.

Koristili smo bipolarnu membranu, novi dizajn elektrolizatora koji je izvrstan za stvaranje protona. Upravo su ti protoni bili ono što nam je nedostajalo da bismo rastopljeni ugljenik vratili u CO2 plin – objasnio je Geonhu Li, jedan od glavnih autora naučnog rada.

Njihov elektrolizator sadrži katalizator temeljen na srebru koji pretvara CO2 u mješavinu plina koja se naziva sintetički plin, a koji se može koristiti u proizvodnji cijelog niza različitih proizvoda.

Naučnici upozoravaju kako je potrebno još mnogo rada i istraživanja da bi se proces mogao koristiti u industriji, ali da su dokazali kako je to moguće.

Mogli bismo pomisliti kako bi ovom tehnikom mogli riješiti dva problema jednim udarcem – doći do jeftinijeg goriva i smanjiti količinu CO2 u atmosferi. Ipak, situacija nije baš tako jednostavna. Želimo li smanjiti količinu CO2 u atmosferi, prije svega moramo smanjiti njegovu ukupnu emisiju, piše Phys.org.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije