To je najkraći, dvonedjeljni post, ali veoma strog, ispred kg po strogosti prednjači samo Vaskršnji. Uveden je u čast i prema primjeru Presvete Bogorodice, Majke Božije, koja je vrijeme prije upokojenja provela u stalnom postu i molitvi.
Post je izuzetno strog – svih dana se posti na vodi osim nedjeljom kada su dozvoljeni ulje i vino. Izuzetak se pravi i 19. avgusta kada je praznik Preobraženja Gospodnjeg i tada je dozvoljeno jesti ribu.
Gospojinski post uvijek počinje 14. avgusta, na dan Svetih mučenika Makaveja, a prethodi velikom hrišćanskom prazniku Uspenju presvete Bogorodice, poznatijem kao Velika Gospojina, koji se proslavlja 28. avgusta i poznat je kao praznik majki i djece, kada žene obavezno treba da se pričeste.
Treba imati u vidu i da post ima dvije strane: tjelesnu i duhovnu. Tjelesni post je uzdržavanje od jela životinjskog porijekla. Duhovni post podrazumijeva odricanje od svake vrste grešnih i zlih pomisli, želja i djela.
Tjelesni post je samo neophodno pomoćno sredstvo za uspješnu duhovnu borbu protiv strasti, koje se raspiruju kroz tjelesne želje. Stvarni post koji obuhvata i tjelesni i duhovni aspekat, privodi čovjeka smirenju. Oslobađanje duha i tijela od pogrešnih misli i djela uz molitve predstavlja suštinu hrišćanskog posta.
Vrijeme između Velike i Male Gospojine, koja se obilježava 21. septembra, naziva se međudnevnica, a vjeruje se da je taj period najbolji za branje svih plodova i ljekovitih trava, pa se odlazi na izvore koji, prema narodnom vjerovanju, imaju ljekovito dejstvo, prenosi Žena Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu