Banjaluka

Grad nije pripremio Odluku o dozvoljenoj jačini zvuka na koncertima: Kontrola nivoa buke visi u vazduhu

Banjaluka se sprema za zimske praznike sa koncertima i manifestacijama, a ni nakon godinu dana grad nije pripremio odluku koja bi trebala stati u kraj pretjeranoj buci u ugostiteljskim objektima i na muzičkim događajima.

Grad nije pripremio Odluku o dozvoljenoj jačini zvuka na koncertima: Kontrola nivoa buke visi u vazduhu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Problematične su dvije tačke, način mjerenja i maksimalni nivo dozvoljene buke.

Prvobitni pokušaj grada da propisima reguliše ovo pitanje u oktobru prošle godine nije uspio zbog velikog broja primjedbi i prijedloga građana, koji su tražili izmjene pojedinih dijelova predložene odluke.

Gradske vlasti su tad najavile da će u februaru ove godine biti gotova nova verzija tog propisa, ali to se još nije dogodilo.

Građani smatraju da bi ovo pitanje trebalo regulisati što prije pogotovo, jer ide zima koja sa sobom nosi brojne manifestacije čiji je cilj da se privuče što veći broj turista u grad što znači da u blizini tih lokacija neće biti mirno i tiho. Pored toga tu su restorani, kafići i klubovi koji će svojom ponudom za noćni provod imati isti cilj.

Banjaluka treba da živi i da se u njoj održavaju koncerti, festivali ili proslavlja Nova Godina ali mora se napraviti red. Treba omogućiti da oni koji se zabavljaju to mogu da urade, a da ne smetaju ljudima koji nakon napornog radnog dana žele da se odmore u svoja četiri zida – rekla je Tanja Savić.

Gradonačelnik Igor Radojičić je rekao da je nakon tih primjedbi  Odjeljenje komunalne policije naručilo studiju koju je uradio Institut za zaštitu i ekologijučiji sastavni dio je bio prijedlog nove odluke.

– Tokom izrade studije identifikovano je puno lokacija, načini prostiranja zvuka, tačke na kojima bi se moglo mjeriti i mnogo čega drugog. Na taj novi prijedlog imali smo nekoliko primjedbi koje je Institut uvrstio ali to pitanje nije do kraja riješeno. Trenutno su ostale dvije sporne tačke koje su bile problematčne i ranije a oko kojih se moramo usaglasiti  – rekao je Radojičić.

Objasnio je da je pod jedan ostao sporan, maksimalni nivo buke u decibelima koji bi bio dozvoljen, a drugi način na koji se mjeri.

– Ostala su otvorena ta dva pitanja, nemamo saglasnoti između onih koji organizuju manifestacije i koji tvrde da predložene vrijednosti nisu relane i onih drugih koji traže da se sve ograniči. Ne možete ugasiti grad i da se u njemu ništa ne dešava – naveo je Radojičić.

Nada se da će ova dva pitanja biti razriješena do idućeg zasjedanja Skupštine grada.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Predsjednik Udruženja radnika ugostiteljstva i turizma u RS-u Željko Tatić smatra da takva odluka u gradu nikada neće biti napravljena.

– Niko ne zna koliki je dozvoljen nivo buke, nemamo aparate koji mjere nivo buke i imamo komunalnu policiju koja ne zna koliki je dozvoljen nivo buke. Isto tako ne znaju da li se ona mjeri u ugostiteljskom lokalu ili na metar, dva ili pet od objekta – kazao je Tatić.

Dodao je da je Udruženje  predložilo da se ugrade mjerači nivoa buke u ugostiteljske lokale i da oni budu povezani sa komunalnom policijom te da se reaguje ako prekorače vrijednosti.

– To nas dovodi do drugog problema mi nemamo pojma koliki je maksimalno dozvoljen nivo buke. Meni je ekološki inspektor u Gradskoj upravi rekao da ne znaju koliki je dozvoljeni nivo buke i da se oni koriste zakon o tom pitanju iz SFRJ iz 1978. godine – naveo je Tatić.

Smatra da ugostitelji trebaju imati mogućnost da rade dok god ne remete javni red i mir.

Kazne do 10.000 maraka

U odluci koja je prvobitno bila predložena u oktobru prošle godine bile su predviđene rigorozne kazne za sve one koje budu kršili taj planirani propis. Odnosila se na organizatore svih javnih manifestacija, kao i na ugostiteljske objekte. Najveća predložena dozvoljena buka u blizini izvora zvuka bila je od 40 do 60 decibela, a kazne su se kretale od 1.000 do 10.000 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu