Društvo

GOTOVO SVA INDUSTRIJA U PADU Privreda Srpske plaća ceh zbog ODLASKA RADNIKA

Prerada drveta i proizvodnja namještaja u Republici Srpskoj je prvi put poslije 10 godina u padu. Slično je i sa proizvodnjom tekstila, odjeće i kože. Zapravo, cijela industrijska proizvodnja je prethodnu godinu završila u padu od 11,4 odsto.

GOTOVO SVA INDUSTRIJA U PADU Privreda Srpske plaća ceh zbog ODLASKA RADNIKA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Rafinerija nafte u Brodu nije radila cijelu prošlu godinu, kao i Fabrika duvana, koja više neće ni raditi, a naša „Elektroprivreda“ je zabilježila pad proizvodnje zbog objektivnih razloga. To je dosta uticalo na konačan rezultat industrijske proizvodnje.

Međutim, zbog čega su lošije poslovale industrije tekstila, kože i obuće, koje imaju poprilične podsticaje od države? Zašto je proizvodnja namještaja u padu od čak 27,1 odsto?

Predstavnici ovih branši tvrde da ima nekoliko objektivnih razloga.

Jedan od najvažnijih razloga je u tome što ljudi, odnosno aktivna radna snaga, sa naših prostora odlazi u inostranstvo. Industrija tekstila, kože i obuće radi isključivo lon poslove i naši partneri očekuju da realizujemo ugovore. Međutim, partneri ne žele da rizikuju, pa traže proizvođače u drugim zemljama. Evo, jedna firma iz Dervetne, čiji je vlasnik iz Italije, popriličnu količinu posla je prebacila u Albaniju – kaže za Srpskainfo Radovan Pazurević, direktor Fabrike obuće „Sanino“ iz Dervente.

Činjenica je da, kako kaže, u Republici Srpskoj više ne postoje ljudski kapacitet za proizvodnju u oblasti obuće i odjeće, kakav je bio prije nekoliko godina.

Dodaje da je jedna velika Fabrika obuće u Kotor Varošu prebacila dio proizvodnje u preradu plastike, odnosno prave ramove za bicikla, kao i stubove za električnu rasvjetu. Sirovinu, naravo, uvoze.

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Radovan Pazurević

Pazurević navodi da je sigurno jedan od razloga lošije proizvodnje i to što cijelu prošlu godinu nije bila formirana vlast na nivou BiH.

– Mene i moje saradnike je jedan važan partner uz Njemačke, prije nego što smo potpisali ugovor, pitao zbog čega se kod nas ne može formirati vlast. Dakle, ino partneri veoma ozbiljno shvataju političku nestabilnost, jer se, naravno, brinu za svoje poslove – ističe Pazurević.

Pročitajte još

Imajući u vidu da Republika Srpska ima potencijal u proizvodnji obuće, on smatra da imamo veoma uspješnu perspektivu, pod uslovom da država napravi strategiju razvoja koja bi bila oslonjena na domaće resurse ako želimo da sami radimo gotove proizvode.

– Godinama govorim da nam treba bar jedna kožara za početak, jer ćemo bez toga i dalje da radimo samo lon-poslove. Prije rata su u banjalučkoj regiji, u prečniku od 100 kilometara, bile četiri kožare. Sada nema nijedne – navodi Pazurević i ističe da je ova branša po vrijednosti izvoza četvrta na nivou BiH.

Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik za Srpskainfo ocjenjuje da proizvodnja u šumarstvu prošle godine podbacila za 6 odsto, a da se to onda odrazilo i na preradu drveta i proizvodnju namještaja.

– Drugo, sa radom su prestala određena privredna društva koja su proizvodila namještaj, konkretno jedan veliki proizvođač kreveta u Petrovu. Vlasnik iz Holandije je imao određene probleme i prekinuo je proizvodnju, koja je na godišnjem nivou bila oko 40 miliona KM – objašnjava Šinik.

Zatim, kako kaže, naši proizvođači namještaja izvoze oko 25 odsto proizvoda na tržište Njemačke, koje je prošle godine usporilo rast, tako da se i to odrazilo na našu industriju.

On vjeruje da bi ove godine drvna i proizvodnja namještaja, ali i cijelo šumarstvo, trebalo da ima pozitivne pokazatelje.

– Prije svega sam optimističan zbog dobrog početka godine, odnosno lijepog vremena. Lani smo cijelu prvu polovinu godine imali prvo snijeg, pa onda kišu. To je svakako uticalo na ove rezultate – navodi Šinik.

Otpuštanje zaposlenih kojih ionako nema

– Mi smo već na početku prethodne godine imali sastanak s predstavnicima Vlade RS s ciljem da pokušamo da spriječimo ovakav scenario. Međutim, godina je prošla i završila tako kako je završila. Donesen je Zakon o podsticajima privredi, ali njegova primjena se još ne vidi i mnogi izražavaju sumnju u pozitivne efekte – kaže Pero Ćorić, direktor Privredne komore RS.

On navodi da se, ako bude nastavljen pad proizvodnje, može očekivati i otpuštanje radnika, kojih ionako nema.

– Dakle, očekujem od Vlade RS preduzimanje mjera na zaustavljanju pada industrijske proizvodnje u Srpskoj – ističe Ćorić.

Povećanje proizvodnje u prethodnoj godini je zabilježeno oblasti vađenja ruda metala, vađenju ostalih ruda i kamena, proizvodnji prehrambenih proizvoda, proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda, proizvodnji proizvoda od gume i plastičnih masa, proizvodnji ostalih proizvoda od nemetalnih minerala, proizvodnji gotovih metalnih proizvoda, osim mašina i opreme, proizvodnji računara, elektronskih i optičkih proizvoda, te proizvodnji mašina i opreme i proizvodnja ostalih saobraćajnih sredstava.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije