Društvo

Građani POVEĆALI ZADUŽENOST: Najveća potražnja za gotovinskim kreditima

Građani Srpske najviše duguju bankama po osnovu nenamjenskih gotovinskih kredita, koji su na kraju prošle godine iznosili gotovo 2,2 milijarde KM.

Građani POVEĆALI ZADUŽENOST: Najveća potražnja za gotovinskim kreditima
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Tokom prošle godine, po podacima Agencije za bankarstvo RS, zabilježen je rast ovih kredita za sedam odsto.

Riječ je o kreditima koje banke nude stanovništvu uglavnom u iznosu do 50.000 konvertibilnih maraka. Rok otplate je do 10 godina, a efektivna kamatna stopa kreće se oko 5,50 do 5,70 odsto.

– Uzeo sam kredit od 10.000 KM, na 10 godina, za kupovinu parking mjesta u garaži. Kamata je oko 4,3 odsto. Imao sam nešto svojih para i još sam dodao kredit – priča svoje iskustvo jedan Banjalučanin.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Inače, parking i garažna mjesta u Banjaluci su skupa i kreću se od 15.000 do 20.000, pa i više, u zavisnosti od lokacije.

Ovi krediti spadaju u grupu kredita za opštu potrošnju, koji su na kraju prošle godine iznosili 2,41 milijardi KM.

Pročitajte još

Poslije nenamjenskih gotovinskih kredita, najveće zaduženje građana je prekoračenje po računima. Na kraju prošle godine minus po računima je iznosio 86,4 miliona KM, s tim da je došlo do pada ove vrste zaduženja za pet odsto u odnosu na kraj 2020. godine.

Zaduženje po karticama iznosi 48,1 milion konvertibilnih maraka, što je za devet odsto manje nego u godini ranije. Inače, prekoračenja na računima i krediti po karticama su najskuplji krediti – sa najvišim kamatnim stopama.

Za kupovinu robe široke potrošnje građani su od banaka pozajmili 31,8 miliona KM.

Ukupni krediti građana kod banaka koje posluju u Republici Srpskoj iznose oko 3,57 milijardi KM, što je rast od osam odsto u odnosu na kraj 2020. godine.

UDUPLALI DOBIT

Bankarski sektor u Republici Srpskoj je prošle godine ostvario neto dobit od 116,5 miliona KM, što je za 63,7 miliona KM više nego u 2020. godini, pokazuju podaci Agencije za bankarstvo iz preliminarnog izvještaja. Preciznije, neto dobit je 124 miliona KM, a neto gubitak (najvjerovatnije jedna banka) 7,5 miliona KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije