Digitalna Srpska

GUGLOV REVOLUCIONARNI PROJEKAT Laserima će slati signale koji su 1.000 puta brži od današnjih (VIDEO)

Prije nekoliko mjeseci Gugl je javnosti predstavio svoj novi projekat.

ispitivanja Ilon Mask
FOTO: TECH XPRESS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Do tada razvijan u potpunoj tajnosti, Gugl startap Alirija zapravo uključuje dvije nove tehnološke platforme koje bi trebalo da unesu revoluciju u naše bežične komunikacije na kopnu, moru, vazduhu i u svemiru.

Gugl je i ranije bio poznat po najavama razvoja revolucionarnih tehnologija, poput svemirskih dizalica i zmajeva turbina na vjetar, ali nijedan od tih projekata za sada se nije pokazao uspješnim. Ipak, istraživanja koja su sprovođena u tim projektima mogla bi da nađu primjenu u sasvim drugim područjima, a izgleda da je to slučaj i s novom mrežom za komunikaciju koja je razvijana pod kodnim imenom Minkovski.

Nedavno predstavljena Alirija objedinjuje tehnologiju atmosferske laserske komunikacije, nazvanu Tajtbim, i softversku platformu za usklađivanje mreža po imenu Spejstajm. Konačni rezultat bi trebalo da bude hiper-brza, ultra sigurna, vrlo složena bežična komunikacijska mreža budućnosti.

Kako su objavili iz kompanije, Tajtbim je najnaprednija svjetska tehnologija koherentne laserske bežične komunikacije, koja funkcioniše na brzinama većim od bilo koje druge danas dostupne tehnologije, pokrivajući veće udaljenosti i prenoseći savršeno očuvane podatke kroz atmosferu i sve vremenske uslove.

Spejstajm je platforma za usklađivanje rada mreža zemaljskih stanica, aviona, satelita, brodova i urbanih mreža.

Tajtbim može da šalje podatke brzinom do 1,6 terabita u sekundi na udaljenost od preko 150 km, što bi bilo oko hiljadu puta brže od slične tehnologije koja se trenutno koristi. Spejstajm bi trebalo da upravlja vezama između desetaka hiljada pokretnih objekata, bilo da su to sateliti, avioni, brodovi ili vozila.

Pročitajte još

Alirija tvrdi da je taj softver već testirala na mreži u kojoj su bile desetine satelita, aviona i zemaljskih stanica. Kombinacija Tajtbima i Spejstajma trebalo bi dakle u budućnosti da poveže sve zamislive pokretne i nepokretne objekte.

Ipak, teorija je jedno, a praksa nešto sasvim drugo. Bežični sistemi, zasnovani na laserima, u prošlosti nisu uspeli da opravdaju očekivanja. da li će ovoga puta biti drugačije, piše b92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije