Politika

Hajperc: Problem Albanaca je njihova vlada u Prištini, a ne Srbi na Kosovu

Misija međunarodne zajednice da od samoproglašenog Kosova napravi funkcionalnu državu i društvo vladavine prava doživjela je neuspjeh.

Hajperc: Problem Albanaca je njihova vlada u Prištini, a ne Srbi na Kosovu
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Ovo je sinoć u trebinjskom Muzeju Hercegovine rekao Martin Hajperc bivši šef privrednog i finansijskog odjeljenja Međunarodne civilne kancelarije (ICO) na Kosometu.

Moj lični utisak je da je javnost suviše jednostrano bila okrenuta protiv Srba. Evropljani i čitava međunarodna zajednica nisu se ponašali konsekventno i realistično. Okončan je suverenitet Srbije na tom prostoru, a to nije zamjenjeno ničim smislenim – naveo je Hajperc.

On je dodao da za uspjeh ovog projekta nije bio dovoljan ni veliki novac međunarodne zajednice koji je u donacijama stizao na Kosovo.

– Taj novac se trošio krajnje neracionalno na stvari kao što su povećanje plata u javnom sektoru ili projekat izgradnje autoputa Priština – Tirana, koji je progutao polovinu budžeta Kosova. To se radilo odlukama kosovskih vlasti uz dopuštanje u  određenim  političkim vrhovima institucija međunarodne zajednice – rekao je Hajperc.

Prema njegovom mišljenju jedan od razloga kosovskog neuspjeha je odsustvo “monopola sile” kao fundamenta da bi društvo postalo funkcionalno, a što nije bilo moguće uspostaviti na Kosovu.

– Potpunu vlast nema ni UNMIK ni vlada u Kosovu, koga su SAD i Njemačka priznale kao nezavisnu državu. Rusija ne želi da prizna, a Srbija smatra područjem svog suvereniteta – zaključio je Hajperc.

Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija

Njemački finansijski stručnjak  ističe na problem Albanaca je njihova vlada u Prištini, a ne Srbi.

– Toga su najčešće svjesni i obični građani koji tamo žive, ali se podgrijavanje nacionalni strasti koristi kao sredstvo da se pažnja skrene sa gorućih problema poput korupcije – navodi Hajperc.

On ističe da lično misli da je za Kosovo bilo dovoljno obezbijediti širok stepen autonomije, kakav je u italijanskoj pokrajini Sjeverni Tirol, a da pokrajina ostane pod suverenitetom Srbije.

Savjetnik u ministarstvu finansija Njemačke Martin Hajerc u Prištinu je došao prije 10 godina da isplanira prvi bužet nakon jednostraano proglašene nezavisnosti, a svoja poražavajuća iskusta iznio je u knjizi “Makijato diplomatija, Kosovo mrtvi ugao Evrope”, kojom je kako kaže, želio doprinijeti objektivnoj slici stanja na Kosovu.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije