Politika

Han: Politička struktura u BiH, kao rezultat Dejtonskog sporazuma, mora da se promijeni

Evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku Johanes Han izjavio je da izdjeljena politička struktura BiH, kao rezultat Dejtonskog sporazuma iz 1995, mora da se promijeni, a kao jednu od velikih prepreka za Prištinu na putu ka EU navodi odnos sa Beogradom koji, kaže, mora da se riješi.

Han: Politička struktura u BiH, kao rezultat Dejtonskog sporazuma, mora da se promijeni
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RAS SRBIJA

On je upozorio na ulogu Kine na Zapadnom Balkanu, uz napomenu da bi Peking mogao da pretvori u “trojanske konje” zemlje koje će jednog dana biti članice EU.

Kineska kombinacija kapitalizma i političke diktature mogla bi da privuče pojedine lidere u regionu na jugoistočnom krilu kontinenta – rekao je Han za portal Politiko.

Kako navodi evropski komesar, iako u posljednjih nekoliko godina postoji zabrinutost zbog uloge Rusije na Balkanu, više razloga ima za neprijatnost zbog Kine, koja ima značajna ulaganja u infrastrukturne projekte na tom području.

Na pitanje o mogućnosti da Peking stvori “trojanskog konja”, koristeći finansijsku snagu kako bi stekao političku kontrolu nad zemljama koje teže ka pridruživanju EU, Han je podsjetio da je autoput u Crnoj Gori izgradila i finansirala upravo Kina.

– To je upravo slučaj sa čuvenim autoputem u Crnoj Gori. Ovo je neka vrsta šablona, ili da kažemo poslovnog modela Kineza da ponude više ili manje privlačne pozajmice, a zatim, ukoliko im ne služite, oni to pretvore u kapital – rekao je Han, upozorivši da treba biti svestan strateškog koncepta Kine i reagovati na adekvatan način.

To će, ocijenio je Han, biti jedan od najvećih izazova za Evropu.

Kaže da se slaže s Makronom da bi Unija, prije planiranja proširenja, trebalo da se usredsredi na reformisanje bloka, ali naglašava da građani zemalja Zapadnog Balkana “imaju pravo da postanu građani EU” i da se reforme i pregovori mogu sprovoditi u isto vrijeme.

On ističe da je Unija suočena sa izborom između “izvoza stabilnosti u region i uvoza nestabilnosti u blok”.

Han je izrazio uvjerenje da bi pregovori s Albanijom i Makedonijom mogli početi tokom sljedeće godine, te da je to veoma obiman posao za koji se nada da može biti završen u roku od 14 mjeseci.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije