Društvo

HEMATOM “POJEO” DVIJE TREĆINE JETRE Zahvaljujući timu sa VMA tumor ODSTRANJEN BEZ REZA

Hirurški tim Vojnomedicinske akademije (VMA) prvi put je u Srbiji uradio resekciju, odnosno uklanjanje dijela jetre pacijentkinji – laparoskopskim putem, bez velikog reza.

HEMATOM “POJEO” DVIJE TREĆINE JETRE Zahvaljujući timu sa VMA tumor ODSTRANJEN BEZ REZA
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Posljednjih nekoliko mjeseci M. D. (44) je svakodnevno osjećala uporne i jake bolove i nelagodnost u stomaku. Nakon detaljnih kontrola i ispitivanja, doktori su ustanovili da u jetri ima hemangiom od čak 10 centimetara, koji je zahvatio dvije trećine ovog organa. Hemangiom je, inače, najčešći dobroćudni tumor jetre. U pitanju je tumor ispunjen krvlju, napravljen od proširenih krvnih sudova. Iako benigni, dosta ljudi ih ima, hemangiomi te veličine prijete da puknu i dovedu do unutrašnjeg krvarenja, a mogu i da dovedu do smanjenog broja trombocita. Doktori ističu da su od “kliničkog značaja” samo oni veći od pet centimetara. Duplo veći tumor imala je M. D., te ne čudi zbog čega su ljekari morali hitno da reaguju.

Prva minimalno invazivna laparoskopska resekcija jetre uspješno je urađena, a obuhvatila je uklanjanje drugog i trećeg segmenta jetre, zajedno sa hemangiomom. Oporavak pacijentkinje ide po planu. Ovo je, takođe, među prvim operacijama ovakvog tipa u zemlji i regionu – kažu za Blic sa VMA.

Operaciju koja je prošla sa minimalnim gubitkom krvi i bez ikakvih komplikacija predvodio je prof. dr Darko Mirković, načelnik Odjeljenja za hepatobilijarnu i pankreasnu hirurgiju, sa timom hirurga, doktora i medicinskog osoblja.

Prednosti laparoskopske operacije nasuprot klasičnom zahvatu su opštepoznate – a jedna od najvažnijih je da se bolesnici mnogo brže oporavljaju. Pacijent gubi manje krvi u toku intervencije, a operacija se vrši bez reza na stomaku, već sa samo dvije ili tri incizije (zareza) na koži, dok je rez kod klasične operacije od 15 do 20 centimetara. Sa jednom kamericom i dvije sonde na čijim krajevima je zakačena hirurška aparatura doktori ulaze kroz kožu do oboljelog organa, a čitav proces prate preko velikog monitora. Nakon ovakve operacije, pacijenti već sutradan mogu da hodaju i odlaze kući poslije samo nekoliko dana. Kako nema velikog reza, nema ni velikih bolova nakon ove operacije.

– Dok su se ranije operacije na jetri izvodile otvorenim pristupom koji je podrazumijevao veće rezove, sporiji oporavak, laparoskopski pristup, iako tehnički zahtjevniji, omogućava minimalan gubitak krvi tokom operacije, značajno brži oporavak pacijenta, kao i manje ukupne troškove liječenja – objasnili su hirurzi VMA.

Jetra je poznata kao organ koji je sklon regenerisanju – maksimalno može da se odstrani dvije trećine ovog organa (što su doktori i uradili kod ove pacijentkinje), a 30 odsto preostale jetre dovoljno je da organizam prihvati njenu funkciju. Veliki problem kod operacije jetre predstavlja i to što je to organ sa velikom prokrvljenošću, te postoji rizik od velikog krvarenja tokom same hirurške intervencije.

Zbog hormona češći je kod žena

Žene znatno češće obolevaju od ove vrste tumora na jetri. Razlog za to, objašnjavaju stručnjaci, leži u ženskim hormonima, koji su pogodni za razvoj hemangioma. U pojedinim slučajevima može doći do rasta hemangioma poslije terapije estrogenom u menopauzi, kao i spontani porast tumora tokom trudnoće.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije