Biznis

HITAN DOPIS IZ „TRŽNICE“ „Zatvaranje naših objekata U SUPROTNOSTI sa odobrenjem za rad ostalih trgovina“

Odluka o zatvaranju poslovnog objekta „Gradske tržnice“ dijelom je u suprotnosti sa odobrenjem za rad ostalih objekata trgovinske djelatnosti na području Grada Banjaluka, navedeno je u hitnom dopisu koji je Uprava „Tržnice“ uputila Štabu za vanredne situacije, Gradonačelniku i Odjeljenju za inspekcijske poslove Grada Banjaluka.

HITAN DOPIS IZ „TRŽNICE“ „Zatvaranje naših objekata U SUPROTNOSTI sa odobrenjem za rad ostalih trgovina“
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Objašnjavaju da je odluka u suprotnosti zbog toga što se u poslovnom objektu “Gradske tržnice” nalaze i poslovni prostori u kojim radi apoteka, poljoapoteke, marketi prehrane i samostalne radnje za promet mesa i ribe (u međuvremenu je dozvoljen rad mesnicama i ribarnicama, ali njihov rad je u koleraciji sa voćem i povćem).

Prodaja voća i povrća na Gradskoj tržnici se obavljala uz ispunjavnje svih sanitarno higijenskih uslova, kao i trgovine navedene namjene kojim je dozvoljen rad u vanrednim aktuelnim okolnostima. Daleko manji broj je i zakupaca i kupaca, radila je samo zelena pijaca (svi butici i robe u kioscima su zatvoreni odmah u skladu sa prvom odlukaom Štaba za vanredne situacije). Naročito je kontradiktorno da se u tržnim centrima dozvoljava rad sa prodajom voća i povrća koje svi kupci prevrću rukama i sebi biraju, u zatvorenom prostoru se nalaze, a ovdje svježe povrće iz staklenika i voće, trgovac na tezgi sa rukavicama važe i sa pristojne distance daju kupcu – navode iz Gradske tržnice.

Čiji je ovo interes?

Pitaju čiji je ovo interes i naglašavaju da nije jasno ni njima, ni prodavcima, a naročito građanima koji svakodnevno zovu i pitaju je li Gradska tržnica šta poduzela po ovom pitanju.

Sve navedeno nema dohodovnu crtu za Tržnicu kao privredno društvo i nikome neće fakturisati zakup za mart, a vjerovatno i april, ali ima širi interes, jer kupci stalno zovu, kao i prodavci voća i povrća, i pitaju šta je Tržnica uradila po tom pitanju.

– S druge strane, ta vrsta namirnica u ovom vremenu zaraze se preporučuje svim kategorijama stanovništva. Rad i “socijalnu distancu” bi obezbjedila dodatno i naša čuvarska služba i oznake za kupce u smislu primicanja tezgama, čime bi omogućili i bolje uslove za rad u odnosu na ostale prodajne objekte iste namjene u Banjaluci. Molimo da razmotrite ovaj dopis i dozvolite rad zelene pijace i navedenih prodajnih objekata hrane na “Gradskoj tržnici” – navode iz Gradske tržnice u dopisu upućenom Gradu.

Dopis Vladi Republike Srpske

Iz Gradske tržnice su, takođe, uputili dopis Vladi Republike Srpske i Republičkom štabu za vanredne situacije, sa napomenom da je u skladu s Zaključkom od 17. marta zatvoren i poslovni objekat “Nova pijaca” Lazerevo u Banjaluci.

– Ovakva odluka je u suprotnosti sa odobrenjem za rad ostalih objekata trgovinske djelatnosti prehrambenih proizvoda na području Grada Banjaluka zbog tog što se na “Novoj pijaci” obavlja veleprodaja voća i povrća, kao i snabdijevanje zdravstvenih ustanova Banjaluke (Klinički centar, Poliklinika, Zavod Miroslav Zotović i dr.), kao i većine marketa koji obavljau prodaju prehrambenih proizvoda, kao i većine proizvodnih preduzeća (Bema, Elektrokrajina…), a time i većine građana Banjaluke. Takođe, na “Novoj pijaci” se snabdijevaju i sve lokane zajednice Regije Banjaluka (Laktaši, Čelinac, Mrkonjić Grad, Kneževo, Prnjavor i dr.) – navode iz Gradske tržnice.

Naglašavaju da se veleprodaja voća i povrća obavlja na otvorenom prostoru iz namjenski uređenih montažnih objekata koji zadovoljavaju sve sanitarno-higijenske uslove, a prodaja se “na veliko” je u prisustvu manjeg broja kupaca, jer se ne radi o pojedinačnoj kupovini (maloprodaji) za domaćinstva.

foto : Siniša Pašalić / RAS Srbija
foto : Siniša Pašalić / RAS Srbija

– Na novoj pijaci se nalaze dvije poljoapoteke i jedan market prehrane, pa je zatvaranjem Nove pijace onemogućen njihov rad, a za takve objekte je dozvoljen rad na području Grada Banjaluka. Njima je naknadno odobren rad, ali kupaca nema, jer ste objavili da se Nova pijaca zatvara, čudno, kada smo sve subjekte koji ne obavljaju promet voća i povrća već ranije zatvorili, kao i auto pijacu i prodaju polovne robe – kažu u Tržnici.

Na “Novoj pijaci” su obezbjedili za pomenute poslovne objekte sve naložene higijenske uslove, kao i socijalnu distancu među kupcima, što kontroliše njihova redarska služba.

Veleprodaja se obavlja na otvorenom prostoru uz daleko manju mogućnost zaraze, nego u zatvorenim marketima.

Zbog navedenog napominju da će:

– Striktna primjena naredbe dovesti do nestašice vođa i povrća u vrlo kratkom roku na području Regije i Grada Banja Luka.

– Dovesti ovo društvo u neravnopravan položaj u odnosu na pravna lica koja  obavljaju istu djelatnost (u istim uslovima poslovanja), na području Grada Banjaluka.

– Omogućiti prodaju voća i povrća (na crno) bez higijensko sanitarnog nadzora.

– Onemogućiti rad najbolje snabdjevenih poljoapoteka u vrijeme proljetnjih radova u  poljoprivredi.

– Onemogućiti našim poljoprivrednicima iz regije da plasiraju veletrgovcima svoje proizvode iz plastenika, takvih nije mali broj, time će biti demotivisani za dalju sadnju, sada se uveliko skida špinat i salata i siju nove kulture.

– Molimo da razmotrite ovakvu odluku i izuzmete od zabrane nevedene djelatnosti i dozvolite rad veleprodaje voća i povrća kao i navedenih prodajnih objekata (poljoapoteka i marketa prehrane) na “Novoj pijaci” u naselju Lazarevo u Banjaluci – navodi se u dopisu koji je dostavljen Vladi i Republičkom štabu za vanredne situacije.

Dostava robe kupcima

Poštovani kupci, da bi socijalni kontakt sveli na najmanju moguću mjeru, Tržnica Banjaluka vas obavještava da ćete u narednom periodu, kao i do sad, moći računati na telefonsku porudžbu i dostavu potrebnih namirnica i ostale robe iz našeg asortimana na teritoriji Grada Banjaluka. Cijena je ista kao da ste robu kupili lično u prodavnici.

Brojevi telefona:

Za market prehrane: 051/222-496

Za poljoprivrednu apoteku: 051/222-491

Za beby opremu: 065/751-989

Za bijelu tehniku i kućne potrepštine: 065/637-874, 066/270-551

Za vodo i elektromaterijal: 065/343-109

(A.E)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije