Politika

“Hoće li poslanici sačuvati dignitet Narodne skupštine“ Marić najavio prikupljanje potpisa za interpelaciju

Početkom sljedeće sedmice u Narodnoj skupštini Republike Srpske ćemo održati sastanak sa poslanicima koji će pokrenuti prikupljanje potpisa za interpelaciju, jer za njih, kao i za nas, odluke Narodne skupštine RS imperativ, kaže Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave RS.

“Hoće li poslanici sačuvati dignitet Narodne skupštine“ Marić najavio prikupljanje potpisa za interpelaciju
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Siguran je će biti veliki broj onih koji će istu potpisati i koji će pokušati da sačuvaju dignitet Narodne skupštine Republike Srpske koju je „Vlada Republike Srpske bacila pod noge“.

– Oni koji se ipak odluče da promjene svoju odluku u odnosu na njihovo glasanje od 15 decembra 2021.kada su glasali za vraćanje tih prava, trebali bi da znaju da će se biralištima 2. oktobra naći i 54.118 zaposlenih koji će tog dana između ostalog odlučivati i o njihovoj političkoj sudbini – tvrdi Marić.

Pročitajte još

Podsjeća da su prije nepunih godinu dana, dok još Milorad Dodik nije javnosti obznanio da je topli obrok vještačka tema za 54.118 zaposlenih, narodni poslanici iz svih poslaničkih klubova čvrsto stajali uz inicijativu Sindikata uprave RS o važnosti vraćanja prava na posebno iskazivanje naknada za topli obrok i regres za zaposlene u zdravstvu, policiji, upravi, obrazovanju i pravosuđu.

Marić je naglasio da su u decembru 2021. Sindikat uprave RS i ostala četiri sindikata, uz prethodno pribavljenu podršku, predali zahtjev poslaničkim klubovima da se usvoji takav zaključak koji će obavezati Vladu RS da izmjeni zakone o platama i konačno ispravi nepravdu i diskriminaciju koja traje punih 14 godina.

– Na inicijativu sindikata okupljenih oko Sindikata uprave, poslanički klub Ujedinjene Srpske je predložio zaključak u vidu amandmana na Zakon o platama za zaposlene u organima uprave, koji je jednoglasno usvojen od strane svih prisutnih poslanika. Naravno da bi realizacija ovog zaključka za 54.118 zaposlenih značila mnogo jer bi svi radnici u ovoj teškoj finansijskoj situaciji u kojoj su troškovi života značajno porasli, dobili isti nominalni iznos. Nažalost, imali smo priliku da vidimo da ministri u Vladi RS na čelu sa premijerom nemaju odgovornost prema Narodnoj skupštini RS, jer su potrošili ozbiljan novac, a da nisu ispoštovali zaključak NSRS, niti su postigli efekat koji bi imali vraćanjem toplog obroka – tvrdi Marić.

FOTO:  MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Prema njegovim riječima, nakon što pet sindikata koji okupljaju većinski broj zaposlenih u MUP, upravi, zdravstvu i socijalnoj zaštiti nije stavilo potpis na cijenu rada, u javnosti su nametnute teze o stotinama miliona KM neophodnih za vraćanje toplog obroka, vještačkoj temi, uslovima MMF i statusom ostalih zaposlenih u okruženju, samo da bi se ova tema potisnula u stranu i završila svaka priča o istoj.

– Postavlja se pitanje kako su naknade propisane Zakonom o radu odjednom postale vještačka tema? Kako da na to fundamentalno pravo, ustanovljeno Preporukom MOR – Međunarodne organizacije rada, a koje je uređeno Zakonom o radu RS, nemaju pravo samo policajci, ljekari, medicinske sestre i tehničari, učitelji, nastavnici i profesori, državni službenici i namještenici u organima uprave i pravosuđu RS? Postavlja se pitanje zašto to nije vještačka tema za preostalih 220.000 zaposlenih u Srpskoj, ne malom broju od tih 220.000 poslodavac je država odnosno Republika Srpska? – pita Marić.

On objašnjava da je uslov MMF 2008. bio da sve naknade dobiju karakter plate, odnosno da se oporezuju topli obrok i regres i da se uvede red u oblasti plata, nikakvo ukidanje osnovnih prava nije bio uslov.

– Moramo priznati i reći, da je do tada bilo jako puno nereda u toj oblasti, da su postojali i određeni dugovi prema radnicima, ali to nije bio nikakav razlog da se ukine bilo koje zagrantovano pravo. To je bila neoprostiva greška Saveza sindikata RS na čijem čelu se i tada nalazila Ranka Mišić, koji je dao blagoslov i saglasnost da se radncima ukinu osnovna radnička prava zagarantovana preporukama MOR i ZOR RS! Jedino gore od toga je danas posmatrati njihovu lažnu borbu za vraćanje tih prava, kojih su se olako odrekli – poručuje Marić.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ako vlast već radi bilo kakvo upoređivanje plata u okruženju, dodaje Božo Marić, onda prvo mora da se osvrne na BiH, pogotovo imajući u vidu nametnutu tezu oko MMF kao izgovor za neispunjavanje sindikalnih zahtjeva.

– Zašto ne kažu da svi zaposleni čije plate se finasiraju iz budžeta ili javnih sredstava FBiH imaju topli obrok u iznosu od 230 KM mjesečno, uz to i pozamašnu naknadu za regres?! Da je ista stvar i u zajedničkim institucijama BiH, ali u Brčko distriktu gdje svi radnici imaju pravo na topli obrok i regres? Zašto za njih nema ograničenja ili uslovljavanja od strane MMF, zašto za njih to nije vještačka tema? Za njih je to i dalje esencijalno prava radnika utvrđeno preporukom MOR, a koja propisuje pravo na ishranu u toku jednog radnog dana u cilju obezbjeđivanja dostojanstvenog rada radnika – zaključuje predsjednik Sindikata uprave RS.

Podsjećamo, pet sindikata, na čelu sa Sindikatom uprave, predala su u NSRS inicijativu za pokretanje interpelacije, kao mehanizma kontrole rada Vlade RS. Za to im je neophodno 15 potpisa poslanika, nakon čega se daje rok Vladi da se izjasni o toplom obroku, poslije čega treba da uslijedi rasprava u parlamentu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu