Biznis

Vrtoglave cijene hrane u svijetu: Poskupljenja probila istorijski maksimum, u februaru skok za 21 odsto

Svjetske cijene hrane ubrzale su rast u februaru dostigavši najviši nivo u istoriji, predvođene poskupljenjem biljnih ulja i mliječnih proizvoda, pokazuje najnoviji izvještaj Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

Vrtoglave cijene hrane u svijetu: Poskupljenja probila istorijski maksimum, u februaru skok za 21 odsto
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Indeks, koji prati cijene hrane osnovnih prehrambenih proizvoda na svjetskim tržištima, iznosio je prošlog mjeseca u prosjeku 140,7 poena, što je za 3,9 odsto više u odnosu na januar i za 20,7 odsto iznad nivoa u februaru 2021.

Cijene biljnih ulja su skočile za 8,5 odsto na mjesečnom nivou na nov rekord, uglavnom usljed rasta kotacija palminog, sojinog i suncokretovog ulja.

Tome je doprinijela snažna globalna potražnja koja se poklopila sa nekoliko faktora na strani ponude, kao što su smanjene raspoložive izvozne količine palminog ulja iz Indonezije, slabiji izgledi proizvodnje soje u Južnoj Americi, i zabrinutost u pogledu potencijalnog poremećaja izvoza suncokretovog ulja iz crnomorskog regiona.

Cijene mlijeka su u februaru porasle u prosjeku za 6,4 odsto u odnosu na januar, zbog nižih zaliha u zapadnoj Evropi i Okeaniji od očekivanih, i upozno visoke uvozne tražnje posebno iz sjeverne Azije i sa Bliskog istoka.

Pročitajte još

Kotacije žitarica su takođe napredovale na mjesečnom nivou za 3,0 odsto, pod uticajem zabrinutosti za stanje usjeva u Južnoj Americi, neizvesnosti oko izvoza kukuruza iz Ukrajine i rasta izvoznih cijena pšenice. Kukuruz je predvodile s rastom cijene od 5,1 odsto, dok je pšenica poskupjela za 2,1 odsto u odnosu na januar, u velikoj mjeri usljed neizvjesnost oko globalnih tokova snabdijevanja iz crnomorskih luka.

Međunarodne cijene pirinča su u februaru bile za 1,1 odsto više nego prethodnog mjeseca, podržane jakom potražnjom kupaca na Bliskom istoku i aprecijacijom valuta nekih zemalja izvoznika u odnosu na američki dolar.

Rast nije zaobišao ni globalne cijene mesa koje su u prosjeku ojačale za 1,1 posto od januara. Međunarodne kotacije goveđeg mesa dostigle su novi rekordan nivo pogurane velikom uvoznom tražnjom u uslovima oskudnih zaliha goveda spremnih za klanje u Brazilu, kao i jakom potražnjom žive stoke radi obnavljanja stočnog fonda u Australiji.

Takođe je poskupjelo svinjsko meso, dok su cijene ovčijeg i živinskog mesa pale, dijelom zbog velikih izvoznih zaliha u Okeaniji i smanjenog uvoza iz Kine nakon završetka proslave Lunarne nove godine.

Cijena šećera na globalnom tržištu je oslabila za 1,9 odsto mjesečno usljed povoljnih izgleda za proizvodnju u najvećim zemljama izvoznicama kao što su Indija i Tajland, kao i zbog poboljšanih izgleda roda u Brazilu.

Znatan podsticaj rastu cijena hrane dolazi od eksternih faktora koji poskupljuju proizvodnju, prije svega cijene energije, đubrivo i stočna hrana. Svi ovi faktori imaju tendenciju da obaraju profitne marže proizvođača hrane, obeshrabrujući ih od daljih ulaganja i širenja proizvodnje, navodi ekonomista FAO Upali Galketi Aratčiladž.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije