Hrvatska ide dalje, Modrić i Perišić rastužili Glazgov

Hrvatska je izborila plasman u osminu finala Evropskog prvenstva nakon što je savladala Škotsku sa 3:1 i prošla dalje kao drugoplasirana u grupi, jer je Engleska savladala Češku 1:0.

Škotska je krenula veoma ofanzivno protiv Hrvatske. Livaković je na otvaranju dobro intervenisao ispred Adamsa.

Hrvatska je povela u 17. minuti. Juranović je centrirao, Perišić je glavom spustio loptu, a Vlašić je zatresao mrežu. Taj gol je dobro uzdrmao Škotsku, a Hrvati su još jednom zaprijetili preko Juranovića.  I u momentima kad se činilo da će otići sa prednošću na odmor, došlo je do izjednačenja. Vida je nespretno izbacio loptu do Mekgregora, koji sa ivice šesnaesterca pogadio mrežu.

Na početku drugog dijela Hrvatska je opet prijetila, a dva puta se istakao golman Maršal. On je prvo bio brži od Gvardiola, a zatim je zaustavio udarac Perišića. Brzo je na drugoj strani Mekgin mogao da donese prednost.

Ipak pritisak ekipe Zlatka Dalića se isplatio u 62. minuti, kada je sjajnu akciju krunisao Luka Modrić.

Fudbaler Reala je vanjskim dijelom stopala sjajno zahvatio loptu i pogodio mrežu. U 77. minuti velika greška odbrane Škotske koja je ostavila samog Perišića nakon kornera i on je pogodio za 3:1.

Engleska je uspjela da savlada Češku 1:0 i tako dođe do prvog mjesta u grupi.

Sterling je prvi zaprijetio u trećoj minuti kada je pogodio stativu. Engleska je povela u 12. minuti. Griliš je centrirao, a Sterling sjajno pogodio za vođstvo.

U prvom dijelu Englezi su mogli da povećaju prednost, ali Hari Kejn nije bio precizan.

Nakon pritiska Česi su zaprijetili u drugom dijelu prvog poluvremena. Pokušali su Souček i Holes ali se rezultat nije mijenjao. U drugom dijelu nije bilo iznenađenja sve do pokušaja Pekharta.

Zatim je poništen gol domaćih u Londonu zbog nedozvoljene pozicije Hendersona.

Hrvatska je završila na drugom mjestu zato što ima istu gol-razliku kao Česi, ali je postigla pogodak više!