HRVATSKA IDE KUĆI Španci prokockali šansu, pa zablistali u produžecima

Fudbaleri Španije u četvrtfinalu Evropskog prvenstva. Pobijedili su Hrvatsku rezultatom 5:3, nakon produžetaka, u utakmici koja nije bila najkvalitetnija, ali definitivno jeste najneizvjesnija na šampionatu Evrope.

Španija je mnogo bolje otvorila utakmicu, redala šansu za šansom, a Hrvatska je djelovala kao razbijena vojska.

Nakon deset minuta igre Španci su imali posjed od gotovo 80 odsto, a ogromnu priliku su imali fudbaleri “furije” već u 16. minutu. Hrvatski golman Livaković sjajno je intervenisao. Koke je dobio loptu posred kaznenog prostora, Gvardiol je kasnio za njim, a onda je uslijedio nizak šut – koji je čuvar mreže “vatrenih” zaustavio nogom.

A onda u trenucima napada Španije Hrvatska je povela, definitivno, najbizarnijim golom na ovom evropskom šampionatu. Sa centra terena Pedri je vratio loptu, a golman Simon je napravio kardinalnu grešku, promašio loptu koja je završila u mreži. Čak ni hrvatski fudbaleri se nisu odmah snašli pa je i slavlje bilo u najmanju ruku čudno.

Unaj Simon je zatresao sopstvenu mrežu! S maltene pola terena mu je vraćena lopta od strane Pedrija, a on je uspeo samo ivicom kopačke da je dodirne, maltene ju je potpuno promašio – i ona je otišla u gol!

Do primljenog gola, Španija je imala loptu 72% vremena, samo jednom je njena cijela ekipa morala da se povuče na sopstvenu polovinu terena usljed pokušaja kontre “vatrenih”, a to je učinila toliko dobro da su Hrvati vratili loptu sve do svog golmana.

U 38. minutu izjednačenje. Odjednom se desila totalna opsada gola koji čuva Livaković, a poslije centaršuta sa lijeve strane lopta se odbijala nekoliko puta prije nego što je stigla u srcu kaznenog stigla do Sarabije koji ju je snažno i precizno, poluvisokim udarcem smjestio u mrežu sa 13-14 metara.

Španija je povela u 57. minutu. Sezar Aspilikueta je strijelac, 2:1 za “crvenu furiju”.

Novi pogodak za Španiju u 77. minutu. Feran Tores, asistent za vođstvo, daje gol za 1:3. Primio je loptu na desnoj strani, ispred njega je bio Gvardiol, ali je katastrofalno reagovao pa je Tores izašao sam pred Livakovića i pogodio za 3:1.

Činilo se da je pitanje pobjednika rješeno, ali onda je Hrvatska u 86. minutu stigla do izjednačenja. Modrić je ušao u šesnaesterac, vratio loptu, a onda ju je Oršić poslao u gol. Španci su je izbacili iz gola, ali je turskom sudiji zasvirao sat pa je pokazao na centar.

Drama je nastavljena, u trećem minutu sudijske nadoknade Hrvatska stiže do izjednačenja.

FRIEDEMANN VOGEL/EPA

Rezervista Oršić je u jednom vrlo “brojnom” naletu “vatrenih” – s lijeve strane idealno uposlio niskim centaršutem kolegu koji je ušao s klupe, Marija Pašalića, a ovaj snažnim niskim udarcem glavom u dalji ugao gola prosljedio loptu za 3:3 pa je utakmicu odveo u produžetke.

U prvom produžetku, za samo šest minuta Španija dolazi do prednosti. Prvo je Morata pogodio u 100. minutu, primio je loptu na lijevoj strani i onda šutirao u same rašlje, Livaković ništa nije mogao.

Dani Olmo “zagrebačko dijete” asistirira, sada s desnog krila – a usamljen u kontri, iza odbrane rivala – Ojarzabal za 3:5