Hrvatska (ni)je mogla bolje: "Srpski sindrom" zaustavio kraljeve remija u Kataru

U najvažnijoj utakmici, kako su je nazvali, reprezentacija Hrvatske je stala. "Vatreni" su na putu ka svom drugom uzastopnom finalu Mundijala zaustavljeni od strane Argentine.

Maestralni Mesi i dvostruki strijelac Alvarez bili su nerješiva enigma za izabranike Zlatka Dalića.

Prolazili su Mesi i Alvarez kroz odbranu Hrvatske kao što su to radili Brazil, Kamerun i Švajcarska u susretima sa Srbijom. “Srpski sindrom” je tako zahvatio odbranu Hrvatske u najvažnijoj utakmici za fudbal zapadnih komšija.

Nemoć u odbrani

Kao da su u pripremi utakmice s Argentinom Zlatko Dalić i saradnici igračima pustili utakmice “Orlova”. Tako je otprilike djelovala odbrana “kockastih” u ovom susretu.

Zlatko Dalić na meču Hrvatske i Argentine

Mogli su Mesi i Alvarez da nauče od Abubakara i Čupo Motinga kako se prolazi kroz odbranu protivnika. Ovaj dvojac Kameruna uništio je Srbiju, a Mesi i Alvarez na isti način Hrvatsku.

Iako su u prethodnim utakmicama odigrali čvrsto, pred Mesijem je pao bedem ispred Livakovića. Lovren i Gvardiol bili su neprepoznatljivi. Njihova nemoć se vidjela kod drugog i trećeg gola. Posebno se to odnosi na Gvardiola u akciji poslije koje se po treći put zatresla mreža mladog golmana zagrebačkog Dinama.

Igra bez energije

Legenda maksimirskog kluba i nekadašnji reprezentativac Jugoslavije, Velimir Zajec, u svojoj kolumni je takođe kritikovao linije nacionalnog tima koje su protiv Argentine izgubile onu čvrstinu.

– Po prvi put na turniru hrvatski su fudbaleri bili neprepoznatljivi. Ne samo zbog plavih dresova već ponajprije zbog neočekivano skromne igre. Prvo poluvrijeme bilo je najslabijih 45 minuta Hrvatske na ovom prvenstvu. U početku smo imali češće loptu u nogama. Stekao se utisak da imamo i kontrolu nad utakmicom. Ali bio je to tek pasivan posjed. Nismo se uspjeli nametnuti. Nije bilo energije, a bez energije nije bilo niti agresivnosti. Previše je bilo diskretnih igrača, Argentinci su olako prolazili kroz naše linije. I dok je sva koncentracija hrvatskih igrača bila s razlogom usmjerena prema Mesiju, “uništio” nas je Alvarez. Prvo je izborio kazneni udarac, a onda povećao prednost Argentine. U obje situacije naša je odbrana loše reagovala. Naročito kod drugog gola. U serijalu pogrešaka redom su sudjelovali Brozović, Juranović i Sosa – ovako je učinak u polufinalu ocijenio veliki Velimir Zajec.

I pored svega Hrvatska je napravila rezultat vrijedan pažnje. Niko ih nije vidio u polufinalu, a i oni su sami u izjavama pred put u Katar isticali kao cilj plasman u osminu finala.

S jednom pobjedom do polufinala

Hrvatska je do polufinala došla uz samo jednu pobjedu u regularnom toku susreta (!) i po tome su izabranici Zlatka Dalića fenomeni. Počeli su bojažljivo protiv Maroka i meč je završen bez golova. Nakon toga su pobijedili Kanadu poslije preokreta sa 4:1. Mreže su mirovale u i meču protiv Belgije, da bi nakon tog susreta Hrvati poslali De Brujnea i društvo kući, a ovjerili svoju vizu za osminu finala.

A tamo opet bez pobjednika. Bilo je 1:1 protiv Japana i tek poslije penala Hrvati su otišli na megdan Brazilu. I protiv “Karioka” mreže su mirovale, a nakon produžetaka bilo je 1:1. Penali su opet presudili u korist Dalićevih pulena. Tada je stigla Argentina i Mesi; ostalo je sve već poznato.

Hrvatska je i prije četiri godine u Rusiji do finala stigla poslije tri neriješena rezultata i identičnih 1:1 u regularnih 90 minuta. “Kraljevi” remija prvo su poslije 1:1 i penala eliminisali Dansku, pa su nakon penala srušili i Rusiju. Protiv Engleske u polufinalu bilo je takođe 1:1, da bi plasman u finale izborili golom Marija Mandžukića u 109. minutu produžetka. Tako su “kraljevi remija” tek poslije produžetaka izborili plasman u finale gdje su od Francuske u Moskvi poraženi sa 4:2.