Hrvatska strijepila, pa ipak otišla na Evropsko prvenstvo

Nakon večerašnjih mečeva u kvalifikacijama, definitivno su poznata još četiri putnika za Evropsko prvenstvo a to su Njemačka, Holandija , Hrvatska i Austrija.

FOTO TANJUG/AP

Hrvatska je dugo strijepila u meču protiv Slovačke, ali je na kraju izborila šesti plasman na završnicu Evrpskog prvenstva. Gosti su u Rijeci poveli u 32. minuti kada je Robert Boženik odlično reagovao na ubacivanje Lobotke. Isti igrač je u sudijskoj nadoknadi dobro šutirao, a Livaković je zaustavio njegov udarac.

U nastavku potpuni preokret. Prvo je Vlašić sjajnim udarcem izjednačio u 56.minuti, da bi nakon kornera Bruno Petković donio potpuni preokret četiri minuta kasnije. Sve je bilo jasno kada je Mak zaradio drugi žuti odnosno crveni karton, pa je Perišić povećao prednost na 3:1 i riješio sve dileme.

Odluka o drugom putniku iz ove grupe pašće nakon meča Vels Mađarska.

Njemačka je imala zadatak da na svom terenu savlada Bjelorusiju i furioznim startom drugog dijela su došli do trijumfa. Ginter je “pancere “doveo u prednost u 41. minuti, a zatim su Gorecka i Kros riješili sve dileme.

Bjelorusi su mogli da smanje u 75. minuti kada Stasevič nije realizovao penal. Toni Kros je to odmah kaznio na drugoj strani i svojim drugim golom povećao na 4:0.

Foto Tanjug/AP

Sjeverna Irska je imala penal protiv Holandije ali Dejvis ga nije pretvorio u gol pa su tako propale njihove šanse da zakomplikuju situaciju u grupi.

Austrija je i teoretski potvrdila svoj plasman na Evropsko. Golovima Alabe i Lajner savladali su Makedoniju.

Rezultati

Grupa C

• Njemačka – Bjelorusija 4:0 (1:0)
  • Sjeverna Irska – Holandija 0:0

Plasman: Njemačka 18, Holandija 16, S. Irska 13, Bjelorusija 4, Estonija 1.

Grupa E

• Hrvatska – Slovačka 3:1 (0:1)

Plasman: Hrvatska 17, Mađarska 12, Vels 11, Slovačka 10. Azerbejdžan 1.

Grupa G

• Austrija – Sjeverna Makedonija 2:1 (1:0)
  • Izrael – Poljska 1:2 (0:1)

Plasman: Poljska 22, Austrija 19, Slovenija 14, S.Makedonija 11, Izrael 11, Letonija 0.