Društvo

"HRVATSKI POLICAJCI SU MI SLOMILI NOS I REBRA" Ispovijest migranta na balkanskoj ruti

Zovem se Mohamed Adel i migrant sam iz Alžira, počeo je svoju ispovijest ovaj mlađi muškarac s perfektnim britanskim naglaskom.

"HRVATSKI POLICAJCI SU MI SLOMILI NOS I REBRA" Ispovijest migranta na balkanskoj ruti
FOTO: RADIO SARAJEVO/RAS SRBIJA

On je samo jedan od desetine hiljada migranata koji se trenutno nalaze u BiH i koji ne vide način da odu u zapadnu Evropu u potrazi za boljim životom. Kako je kazao, čak 18 godina je sretno živio u Velikoj Britaniji, bio je sretan i imao je porodicu, međutim kad je najmanje očekivao njegova sreća je uzaludno prekinuta. Obrazovan je, ima radnog iskustva i priča nekoliko stranih jezika.

Nakon toliko godina deportovan sam iz Dublina, u tom trenutku sam imao vizu za Tursku pa je vlast odlučila da me tamo i deportuje. Tu je i počela moja migrantska priča, prepješačio sam mnoge države, Tursku, Grčku, Sjevernu Makedoniju, Srbiju i na kraju sam došao u BiH – kazao je za Radiosarajevo.

Dodao je da u dva navrata pokušao iz BiH preći u susjednu Hrvatsku, ali nije imao sreće, uhvaćen je.

– Ponašanje hrvatskih policajaca je teško opisati, hvataju nas kao životinje po šumi. Oba puta su me prebili, jednom su mi slomili nos, a drugi put rebra. Uradili su to namjerno, kako bi mi naštetili, a uzeli su mi mobilni telefon i novac – ispričao je Mohamed Adel.

Prema njegovim riječima, bez novca i mobilnog telefona on praktično ne postoji, a trenutno je “zaglavljen” u glavnom gradu BiH.

U sarajevskom naselju Grbavica, između stambenih zgrada, nalazi se nekoliko skrivenih dijelova koji pripadaju zgradi. Tu Adel provodi hladne sarajevske noći.

– Vi ste prvi koje sam odveo na ovo mjesto, niko ne smije znati tačnu lokaciju jer će nam ukrasti i posljednje što imamo. Deke koje nam život znače vežemo u najlon vreće i spuštamo u kanalizaciju, kako ih ne bi uzeli – rekao je Mohamed Adel.

Foto: Radio Sarajevo/RAS Srbija
Foto: Radio Sarajevo/RAS Srbija

Dodao je da su ga je ipak narod u BiH oduševio svojom dobrodošlicom.

– Ljudi nam zaista žele pomoći, daju mi odjeću, ali i dalje sam beskućnik. Pokušao sam da nađem posao, ali bez rezultata. Kuhar sam po zanimanju, volio bih ostati u BiH, ali da imam posao. U Sarajevu postaje vrlo hladno, ne znam kako ću dalje. U međuvremenu sam upoznao još dvoje migranata u Sarajevu i držimo se zajedno. Oni mi pomažu, kao i ja njima. Zbog zime odlučio sam da ponovo moram početi pješačiti, ali ovaj put ne na sjever države, već prema jugu. Pokušat ću preći planine kako bih došao do Mostara. Bio sam u većini izbjegličkih kampova u BiH i svi su užasni, kriminal i narkotici su sveprisutni. Ne smijete ostaviti ni čarape pored kreveta, jer kad se probudite nećete ih naći – naglasio je Mohamed Adel.

Prema njegovim riječima, nisu rijetki migranti koji nose hladno oružje i otimaju stvari od drugih migranata.

– Prije dvije sedmice sreo sam dvoje sunarodnjaka iz Alžira i oni su mi prislonili nož na vrat i oteli su mi mobitel i novac koji sam imao. Ne možete ni zamisliti. Sljedeće sedmice ću napuniti 42 godine. Nisam više mlad kao većina migranta. Alžir sam napustio jer tamo nemam budućnosti, vlast je problem, korupcija je sveprisutna, siromašni nemaju priliku – ispričao je.

Na naše pitanje kako je ušao u BiH, Mohamed Adel kaže da je prešao granicu iz Srbije.

– Preplivao sam rijeku Drinu, pogledao sam smrt u oči, izgubio sam u toj prokletoj rijeci i prijatelja. To je bila borba za život i sigurno to više neću ponoviti. Policija u Srbiji me nije vidjela, bili su previše zauzeti – pojasnio je.

Dodao je da je u BiH proveo već godinu dana, te da je u tom periodu u više navrata pokuša otići iz države, ali nije uspio.

–  Moramo uskoro krenuti, jer postaje sve hladnije i hladnije. Odkako se nalazim u BiH, nisam imao ponuda da me neko od građana BiH nelegalno prebaci preko granice s Hrvatskom. Pokušali su mi pomoći, ukazati na put, kupovali su mi odjeću i hranu. Međutim ja ne mogu da živim od pomoći drugih ljudi, volio bih da radim, da mogu sebi osigurati smještaj, mjesto na kojem ću imati topao dom, s toplom vodom – istakao je Mohamed Adel.

Kako ističe, najgore s čim je se susreo na ovim prostorima je hrvatska policija.

– Mislim da su rasisti, nije me briga za religiju, ali policija u Hrvatskoj je sve osim susretljiva. Ne žele uopšte pomoći, tukli su me palicama, pa su mi slomili nos, te su me nakon toga vratili u BiH – ispričao je Mohamed Adel.

Nisu samo hrvatski policajci problem za migrante u BiH, koliko god to paradoksalno zvučalo i migranti su problem.

– Siromaštvo i rasizam su sveprisutni među migrantima koji se kreću prema Europi. Veliki broj njih posebno iz Maroka i Nigerije, mislim na ove mlađe, oni nisu obrazovani, žele da zarade brzo i lako, prodaju narkotike, pa i svi problemi dolazi s tim. Kao što sam rekao, ja sam obrazovan, kuhar sam po zanimanju. Kad bih imao priliku ostao bih u Bosni i Hercegovini, sviđa mi se ovdje, pričao sam s mnogim ljudima, obećavali su mi čak i posao. Ukoliko bih imao posao ostao bih, sviđa mi se vaš narod –  ispričao

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu