Društvo

"I CVIJET I DIJETE SU SLIKA CARSTVA NEBESKOG" Ovo su riječi vladike Milutina

I jedan cvijet i jedno dijete slika su carstva nebeskog – često je umio da kaže vladika valjevski Milutin.

"I CVIJET I DIJETE SU SLIKA CARSTVA NEBESKOG" Ovo su riječi vladike Milutina
FOTO: RAS SRBIJA

Danas u podne na svim crkvama i manastirima eparhije valjevske zvoniće zvona. Sveštenstvo svako u svom hramu služiće tako zajednički pomen svom upokojenom vladiki Milutinu.

Episkop valjevski Milutin, koji je 10 januara napunio 71 godinu, upokojio se jutros u dva sata iza ponoći. Juče mu je dodatno pozlilo. Tokom cijelog dana trajala je borba ljekara za episkopov život. Vladika je obolio od korona virusa prije desetak dana. Isprva je sveštenstvo mislilo da mu je loše zbog neke od hroničkih bolesti koje je već imao. Ipak, stanje se nije popravilo tokom dana i iz episkopskog dvora prevezen je u bolnicu.

Testiran je na Infektivnoj klinici u Beogradu, a potom upućen u KBC Dragiša Mišović. Osim vladike testiran je i sveštenik i đakon valjevske eparhije i oni su još na liječenju.

Vladika Milutin je sa najdužim monaškim stažom od svih episkopa u Saboru SPC. On je sa 14 godina otišao u manastir. On je i prvi vladika novoobnovljene eparhije valjevske, prenosi Blic.

Sveštenstvo je voleljo vladiku

On je bio monah u svoj punoći tog poziva. Poslije 20 časova uveče, vladiku niko nikada nije vidio nigdje osim u keliji ili crkvi – priča za Blic jedan od sveštenika Eparhije.

Vladika Milutin je dijete bogomoljaca i čestitih ljudi. Rijetki koji su u vrijeme komunizma redovno išli u crkvu. Odrastao je pored manastira Pustinje, gdje je i “upoznao Hrista”.

Pročitajte još

Od priča koje se rado pričaju o počivšem vladiki je kako je zapravo otišao u manastir.

– Bilo je to sa 14 godina. Njegov nerođeni stric, uputio se u manastir Kaona, i naš vladika, tada dječak sa njim. Krenuo je i ostao. Gdje je proveo i veći dio svog života – pričaju sveštenici.

Vladika Milutin nije mnogo pričao. Posebno kažu nije one prazne price.

Volio je da okuplja narod

– Volio je akciju, rad i da okuplja narod. On je od kaone napravio raj na zemlji. Prvu krstionu, jezero… Ono što se može golim okom vidjeti, a ostalo je iza našeg vladike vezano je za njegov osjećaj estetike. I to se vidi u portama u svemu što je on planirao i uređivao – kaže sveštenik.

Foto: Privatna arhiva/RAS Srbija
Foto: Privatna arhiva/RAS Srbija

Vladika Milutin bio je u dubokoj duhovnom vezi sa ocem Justinom.

– Gdje god je došao od Australije do Valjeva, on je želio i trudio se da ljudi nose sliku ljepote. Zato je puno i predano pridavao bogosluženju i izgledu svega što je crkveno. Vladika Milutin živio je monaški život u potpunosti – pričaju sveštenici.

Monaški život

Vladika je svoj zvanični monaški put krenuo 1963. godine. Tada ga je episkop šabačko-valjevski Jovan Velimirović, zamonašio u manastiru Petkovica. Već sutradan je rukopoložen u čin đakona, a poslije deset dana u Osečini je rukopoložen u čin jeromonaha.

Episkop šabačko-valjevski Lavrentije 1994. godine unaprijedio je Milutina u čin igumana, a 17. oktobra 1998. u čin arhimandrita. Od 7. februara 1996. godine bio je starješina manastira Кaone.

U maju 2003. godine izabran je za episkopa australijsko-novozelandskog. Za episkopa valjevskog izabran je 2006. godine i ustoličen 26. septembra 2006. u Valjevu.

Povrijeđen je 3. juna 2013. u saobraćajnoj nesreći na autoputu Beograd – Niš vraćajući se sa proslave 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta u Nišu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije