Biznis

Iako plate sada stidljivo rastu, uslovi su i dalje dobri: Radnicima u Njemačkoj nije bilo bolje od 1990.

Visokokvalifikovana radna snaga, skladni radni odnosi i ograničen rast plata već je dugo osnova ekonomskog uspjeha Njemačke.

Iako plate sada stidljivo rastu, uslovi su i dalje dobri: Radnicima u Njemačkoj nije bilo bolje od 1990.
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prosječne plate u Njemačkoj porasle su za 5,5 odsto u drugom tromjesečju u odnosu na prethodnu godinu. To bi dijelom moglo biti uzrokovano time da su plate pale za četiri odsto u istom periodu 2020. godine, kada se desio ekonomski šok zbog pandemije.

Ipak, radnici su danas u najboljoj poziciji u posljednjih 30 godina, tvrdi Gabriel Felbermayr iz Instituta za svjetsku ekonomiju u Kielu, u okviru istraživačkog centra.

Carsten Brzeski iz ING banke ističe da šefovi posebno traže stručno osoblje, a da automatizacija i migracija ne mogu nadoknaditi nedostatak radne snage. Sindikati se ne stide da koriste svoju povećanu moć, prenosi portal Klix.

– Odmah tražimo povećanje plata za radnike u industriji od 4,5 odsto, plus dodatna sredstva za prevremeno penzionisanje, kaže Frederik Striegler iz ig Metala, najvećeg nemačkog sindikata.

Šefovi pojedinih industrijskih grana naredne godine nude povećanje od samo 1, 2, a godinu kasnije 1, 3 odsto. To nije dovoljno, kaže Striegler, jer radnicima neće nadoknaditi inflaciju.

Potrošačke cijene porasle su za 4,1 procenta u septembru, što je najveća stopa u 28 godina (iako je rast dijelom uzrokovan jednokratnim faktorima, poput privremenog smanjenja poreza na dodatu vrijednost 2020).

Sindikati su ranije radije čuvali radna mjesta nego osiguravali povećanje plata, pa su skloni dogovoru sa šefovima koji nisu mogli da priušte veće plate.

Povećanje od pet odsto je realno

Stvari su sada nesigurnije, radnici kompanije Carthago, proizvođača kamper kuća, stupili su ove sedmice u štrajk, zahtijevajući povećanja plata zbog velike potražnje za prikolicama. Planirani su dodatni štrajkovi kod drugih proizvođača prikolica i namještaja.

Šef Ig Bau, sindikata koji predstavlja oko 900.000 građevinskih radnika, upozorio je da će raspisati svoj prvi štrajk u posljednjih 20 godina u čitavoj zemlji ako poslodavci ne ispune zahtjeve za povećanje plata naredne godine za 5,3 odsto, te naknada za putovanje do posla.

Osim toga, 16 njemačkih država pregovara sa sindikatima o većoj plati za više od 2,3 miliona radnika u javnom sektoru. Sindikati zahtijevaju povećanje plata od pet odsto, uz povećanje od najmanje 150 evra mjesečno za najmanje plaćene i 300 evra za zdravstvene radnike.

Prosječno povećanje plata od pet odsto naredne godine čini se “realnim”, smatra Felbermajer. Plate u industrijama koje se oslanjaju na kvalifikovane radnike mogu porasti za još više.

Ipak, povećanje neće dodatno podsticati inflaciju, barem ne kratkoročno, tvrdi Brzeski. Uprkos porastu plata ove godine, stvarni prihodi i dalje su ispod nivoa prije pandemije. I većina kompanija u većini industrija može priuštiti razumno povećanje plata, jer je država snosila veliki dio troškova uzrokovanih pandemijom.

Međutim, nedostatak radnika bi se mogao ponovo osjetiti sa starenjem stanovništva jer će se ponuda radne snage smanjiti od 2023. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu