Svijet

Igre s ruskom naftom: Brodovi se okupljaju uz obalu Afrike, gase GPS...

Nakon što su EU i SAD najavile zabranu uvoza ruske nafte kao dio sankcija zbog napada na Ukrajinu, trgovci pojačano kupuju rusku naftu i miješaju je s drugom, kako bi prikrili porijeklo, objavio je ugledni Wall Street Journal.

Igre s ruskom naftom: Brodovi se okupljaju uz obalu Afrike, gase GPS...
FOTO: ADAM WARZAWA/EPA

Izvoz ruske nafte u aprilu je povećan, a ne smanjen. Iako su SAD zabranile uvoz ruske nafte još početkom marta, vjeruje se da je u Njujork i Nju Džersi prošlog mjeseca stiglo gorivo iz indijskih rafinerija koje djelimično potiče i iz Rusije. Dizel i benzin su stigli Sueckim kanalom i preko Atlantika, prema podacima Centra za istraživanje energije i čistog vazduha, sa sjedištem u Helsinkiju.

Četvrtina

Stvar je u tome da je zbog sankcija Rusiji nafta na svjetskom tržištu poskupila, a ona ruska jeftinija je za 35 dolara od američke. U SAD se legalno može uvesti ukoliko je ruske sirovine u gorivu ostalo manje od 25 odsto odnosno, kako piše WSJ, američka Kancelarija za kontrolu inostranih dobara obično definiše porijeklo koristeći kriterijum od 25 odsto ili više kao pravilo.

Američki embargo iz marta zabranjuje uvoz sirove nafte, naftnih derivata, ukapljenog prirodnog plina i ugljena iz Rusije, ali goriva poput dizela često se proizvode od mješavine nafte različitog porijekla.

Čelnici EU složili su se u utorak da uvedu postepenu zabranu uvoza ruske nafte, 90 odsto do kraja godine. Takođe, očekuje se da će evropskim osiguravajućim kućama biti zabranjeno da izdaju police za brodove koji prevoze rusku naftu. Međutim, pitanje je koliko će sankcije biti efikasne, jer su već na djelu mehanizmi za njihovo izbjegavanje.

Kamuflaža

Među ostalim, porijeklo ruske nafte se kamuflira tako što se nafta tajno pretankava s jednog broda na drugi. Tako se pokušava zametnuti trag nafti iz Irana i Venecuele, koje su takođe pod američkim sankcijama. Pretovar se radi u Sredozemnom moru, uz obale zapadne Afrike i Crnog mora, a nafta zatim ide prema Kini, Indiji i zapadnoj Evropi.

Pročitajte još

Ranije su objavljeni podaci po kojima je u aprilu izvoz ruske nafte porastao za 620.000 barela na 8,1 miliona barela dnevno, a najveći dio tog porasta odnosi se na Indiju. Indijski uvoz ruske nafte je s 30.000 porastao čak na 800.000 barela dnevno, prema podacima kompanije Kpler.

Rafinerija u vlasništvu indijskog energetskog diva Reliance Industries kupila je u maju sedam puta više ruske sirove nafte nego prije marta. Reliance je unajmio tanker za prevoz alkilata, komponente za proizvodnju benzina. Tanker je 21. aprila krenuo iz luke Sika bez planiranog odredišta, a teret je 22. maja iskrcao u Njujorku.

Lauri Milivirta, vodeći analitičar u Centru za istraživanje energije u Helsinkiju, kaže za WSJ da je vjerojatno Reliance preuzeo rusku naftu, preradio je i prodao američkom kupcu. Centar za istraživanje energije i čisti vazduh prati izvoz ruske nafte i plina i njegovu ulogu u finansiranju rata u Ukrajini, prenosi Jutarnji.

Visoki troškovi transporta

Indijski izvoz rafiniranih naftnih proizvoda naglo je porastao od početka rata u Ukrajini 24. februara. Dnevne isporuke u Evropu porasle su za trećinu te za 43 odsto u SAD na tromjesečnom nivou. I Koen Vesels, analitičar naftnih proizvoda u konsultantskoj firmi Energy Aspects vjeruje da je dio ruske nafte došao do američkog tržišta, u vrijeme kada su cijene benzina i dizela dosegle rekorde u SAD i drugdje u svijetu.

Prethodne sedmice je brod Zen 1, koji je prevozio rusku naftu, uz obalu zapadne Afrike stao uz Lauren II, divovski brod za prevoz sirove nafte, koji može primiti oko dva miliona barela nafte. Vjerovatno je Lauren II ispraznio svoj teret, ide prema Gibraltaru, a potom se očekuje da će otići u Kinu.

Sve više brodova koji prevoze rusku naftu isključilo je svoju GPS opremu, objavila je izraelska kompanija Windward. Zbog toga je trgovinu ruskom naftom još teže pratiti.

Kineski kupci nastoje sakriti rusku naftu kako bi izbjegli visoke troškove transporta. Umjesto da plate transfer do Kine, firme prevoze označenu rusku naftu do tankera negdje u moru. U operaciju je uključen Unipec, trgovački ogranak kineske naftne kompanije Sinopec Group, navodi Wall Street Journal.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu