Sudbine

Ima 43 godine i bez majčine njege ne može da živi: Sudbina heroja sa Košara potresla cijelu Srbiju

Ima nekadašnjih vojnika s Kosmeta, koji danas žive vrlo teško, ali siguran sam da je sudbina Mije Đidića jedna od najtežih - kaže, za Novosti, Boban Ostojić, vodnik prve klase u penziji, ranjenik s Košara.

Ima 43 godine i bez majčine njege ne može da živi: Sudbina heroja sa Košara potresla cijelu Srbiju
FOTO: RTS / SCREENSHOT

Sjećam ga se iz 1998. godine. Borio se, bio je vrijedan, dobar momak. Čim smo se uvjerili kako živi i koliko je obolio, pokrenuli smo akciju da mu se što prije pomogne. Slali smo fotografije i informacije o njegovom stanju na mnogobrojne adrese. Borio se naš Mija za Srbiju, sada mi moramo da se izborimo za njega – kaže Ostojić.

Mija Đidić (43) borio se šest mjeseci na Kosmetu, a ratište ga je dočekalo na redovnom odsluženju vojnog roka u Peći. Kako priča njegova majka Vidosava, koja jedina brine o njemu, Mija boluje od posttraumatskog sindroma, liječio se u više psihijatrijskih ustanova i bolnica.

– Ja ga sada brijem, ja ga kupam, ja mu operem noge, ja ga obučem, nađem mu stvari. On nikada sam ne bi ni noge oprao, ni da se istušira. Ne bi da nije mene. Nikad. Ja teškom mukom, jer nisam imala ovjerenu knjižicu. Dole neće da mi ovjere, a ja nemam čime da platim. Ne znam kako sam se snalazila za njegove lijekove – ispričala je ranije Mijina majka Vidosava za RTS.

Da sam ne može ništa da uradi, bilo je jasno i ekipi Novosti koja je prošle nedjelje otišla u zabačeno brusko selo Milentija i vidjela u kakvim nesrećnim uslovima živi bivši pripadnik čuvene 125. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije.

Složene psihijatrijske dijagnoze Mije Đidića, koji i danas sanja rat na Kosmetu, ispisane su u prethodnih 20 godina na desetinama stranica ljekarskih izvještaja sa pregleda i otpusnih listi u koje je ova redakcija imala uvid. Zdravstveno stanje mu se vremenom uglavnom, pogoršavalo.

FOTO: RTS / SCREENSHOT
FOTO: RTS / SCREENSHOT

– Pridružili smo se kako bismo pomogli da Mija dobije status ratnog invalida. Zakon o pravima boraca i civilnih invalida rata, koji se primjenjuje od 1. januara, olakšava dobijanje tog statusa – kaže Valentina Milosavljević, predsjednica opštine Brus, koja je sa saradnicima posjetila porodicu Đidić.

– Prikupili smo medicinsku dokumentaciju, obezbjedićemo, snosićemo sve troškove budućeg postupka. Cilj nam je da Miji omogućimo da što prije dođe do ostvarivanja tog prava.

– Na teritoriji opštine imamo 20 boraca koji su po ranijim zakonima ostvarili pravo koje ćemo pokušati da omogućimo i Miji – objašnjava Zbiljić.

– Oni imaju svoja redovna mjesečna primanja. Uveliko se i podnose zahtevi za dobijanje statusa boraca po novom zakonu. Prikupljamo podatke.

U Udruženju boraca u Brusu navode da je slučaj nesrećnog Mije zaista specifičan.

– Za sve se saznalo kada su njegovi drugari borci izbacili snimak na društvenim mrežama. Ovo što može da se vidi je zaista tužno i sigurni smo da će se Miji pomoći sada kada su se se svi pridružili – kaže Andreja Đorđević iz Udruženja boraca Brusa.

Prema riječima Nikole Zbiljića, iz Odjeljenja za društvene djelatnosti opštine Brus, proces utvrđivanja invaliditeta je prioritet.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu