Banjaluka

Ima li kraja turbulencijama u Banjaluci: Naknada za porodilje IGRAČKA U RUKAMA POLITIČARA (FOTO)

Banjaluka ulazi u deseti mjesec borbe oko isplate naknada za porodilje. To pitanje je izgubilo oznaku „podrške najranjivijim kategorijama“ i postalo sredstvo za obračun i potkusurivanje u rukama političara.

Majke voze bebe u kolicima
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

To se moglo naslutiti i prethodnih mjeseci, a nažalost to su potvrdili događaji iz prethodnih dana.

Ovo pitanje je bilo meta raznih poteza većine u Skupštini, ali i samog gradonačelnika Draška Stanivukovića, uglavnom po političkoj liniji, a posljednji u nizu je povukao SNSD.

Oni su za dolazak na sjednicu Skupštine grada, koja je zakazana za danas, postavili uslov – potpunu isplatu naknada za zdravstvene radnike i porodilje, onako kako je bilo predviđeno amandmanima većine, koji su usvojeni uz budžet grada u aprilu – po 500 KM.

Nakon višednevnog razmatranja i ćutnje, ovom stavu su se priklonile partije, koje su dio većine u gradskom parlamentu – Ujedinjena Srpska, DEMOS i SP.

U međuvremenu je gradska administracija uplatila na račun zdravstvenih ustanova, koje su bile dio amandmana većine, novac za isplatu naknade za sve zdravstvene radnike.

U ponedjeljak je  gradonačelnik Draško Stanivuković kazao da će „porodilje koje su se prijavile dobiti cjelokupan iznos od po 500 KM, kako je većina zahtjevala“.

Nakon toga je predsjednik GO SNSD Banjaluka Vlado Đajić rekao da oni insistiraju da se “naknada za porodilje isplati i za one majke koje se nisu prijavile, a na osnovu podataka iz matične službe”. Kazao je da se odbornici neće pojaviti na sjednici, ako se to ne ispuni.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nakon svih tih izjava, ostaju brojna otvorena pitanja. 

Da li će se danas održati sednica ili ne, odnosno da li će odbornici većine učestvovati u radu Skupštine grada?

Da li SNSD, kojeg za sada prate partije sa kojima su u koaliciji, to radi zato što razmišljaju o dobrobiti najranjivijih kategorija Banjalučana?

Ako ne, da li je u pitanju sredstvo za potkusurivanje sa političkim protivnikom, (gradskom administracijom na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem)?

Naime, na ovom zasjedanju se treba odlučivati o ovogodišnjem rebalansu budžeta grada, kojim se treba raspodijeliti dodatnih 17 miliona KM.

Time bi gradska administracija mogla koristiti dodatna sredstva, a upravo to, kako se već dugo spekuliše, „želi pod svaku cijenu da osujeti većina u Skupštini grada“.

Bahata politika

Socilog Vedran Francuz smatra da su dešavanja u Banjaluci postala odraz bahatosti politike, „koja je svoje pravo lice pokazala onog trenutka kada su postali svjesni da građani žele promjene“.

– Simbol tih promjena u ovom gradu je bila pobjeda Draška Stanivukovića. Ova pobjeda nije bila potpuna, jer skupštinsku većinu predstavlja grupa potpuno različitih ideoloških, vrednosnih i političkih profila, čiji najveći interes u prethodnom i ovom periodu, jeste da se zaustavi rad i progres politike promjena koju i danas predvodi mladi gradonačelnik. Posmatrajući sa strane ovo liči na borbu Davida protiv Golijata – sam protiv svih, jer evidentno je da skupštinska većina predvođena SNSD u Banjaluci služi kao sredstvo višoj politici – rekao je Francuz za Srpskainfo.

Kaže da sve to povlači za sobom jedno pitanje. Zašto?

FOTO: ALEKSANDAR GLUVIĆ
FOTO: ALEKSANDAR GLUVIĆ

– Jedan od razloga jeste i dalje njegova visoka popularnost. Sva posljednja istraživanja, kako vladajućih tako i opozicije, ukazuju da je Stanivuković najpopulrnija politička persona u Srpskoj, te je potpuno jasno da taktika vladajućih ide u tom pravcu da ga prikažu kao nesposobnog – kazao je Francuz i naglasio da činjenice govore suprotno, jer se, kako kaže, rebalansom budžeta grada trebaju drastično uvećati sredstva u gradskoj kasi.

Pročitajte još

– Kada govorimo o zahtjevima koje uslovljava SNSD, evidnetno je da su se pažljivo birale kategorije, kako bi s jedne strane dobili političke poene u javnosti, jer vode računa o zdravstvenim radnicima i porodiljama. Ovdje je suštinsko pitanje sasvim drugo. Zašto ovo nije radio SNSD prethodnih 20 godina? Zašto drugi gradovi gdje je SNSD na vlasti ne slijede primjer Banjaluke? Zašto bi lokalna zajednica preuzimala obaveze i nadležnosti Ministarstva zdravlja i Vlade Srpske i brinula o pitanjima koja su pitanja svih građana Srpske? – zapitao je Francuz i napomenuo da se na primjer, u UKC RS liječe građani i iz ostalih gradova i opština, te da je Ministarstvo zdravlja, kao nadležno, samim tim i dužno da u ovakvim situacijama daje bonuse zdravstvenim radnicima.

Slijepi kolosjek

Da su naknade za porodilje postala igračka u rukama politike smatra i politikolog Nebojša Tojagić.

 – Poražavajuće je da su naknade za porodilje zaista postale sredstvo političkog obračuna. Žalosno je da se SNSD naknada za porodilje i demografije sjetio tek kad je izgubio izbore u Banjaluci. Podsjećam da decenijama za ovu namjenu Grad nije izdvajao ni marku! Neshvatljivo je da se bilo kakve naknade daju i onima ko ih nije ni tražio kao što to, očito u nedostatku ideja, predlaže Vlado Đajić. Moramo se zapitati da li je sljedeći prijedlog da se građevinske dozvole daju i onima koji ih nikada nisu ni tražili – zapitao je Tojagić.

Istakao je da su ovakvi zahtjevi SNSD sigurno zbunili i građane Banjaluke.

– Jako je teško shvatiti zašto neko traži izdvajanja za nešto za šta se godinama nije izdvajalo ništa – naglasio je on za Srpskainfo.

Kaže da je cilj ovakvih zahtjeva „skrivanje vlastite nemoći i hroničnog odsustva bilo kakve ideje ili suvislog prijedloga“.

Nebojša Tojagić politički analitičar
FOTO: N1/SCREENSHOT

– Nenormalno je da, pojedinačno najjača stranka u gradu, gotovo da nema amandamane na predloženi budžet. Biće zanimljivo gledati kako će ostale stranke skupštinske većine reagovati i glasati po pitanju budžeta i amandmana koje su same predložile – rekao je Tojagić.

Pročitajte još

Smatra da je pogrešno govoriti da su blokade opredjeljenje većine.

– Politiku blokada, bježanja od bilo kakvog dogovora i kompromisa propagira SNSD i traži od svojih kolacionih partnera da slijede tu politiku. Problem je što i kolacioni partneri uviđaju da SNSD lokomotiva vuče na pogrešnu stranu i na slijepi kolosjek što će, ne promjeni li se nešto, dobiti potvrdu u Banjaluci na narednim izborima. Taj teret nije potreban ostalim strankama većine tim prije što je i sam gradonačelnik Stanivuković jasno pokazao da ne bježi od dogovora – rekao je Tojagić, koji je naglasio da većina u banjalučkoj Skupštini “nije onako homogena kao ranije” i da će u narednom periodu pred većinom biti dosta izazova.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Problemi u startu

Većina u Skupštini grada je u martu uložila amandmane na prijedlog ovogodišnjeg budžeta, kojim je tražila da se porodiljama i svim zdravstvenim radnicima isplati po 500 KM.

Budžet sa ovim amandmanima je usvojen sredinom aprila.

Sa isplatom naknada porodiljama se nije u potpunosti slagala aktuelna administracija.

Tvrdili su da nemaju ništa protiv same isplate ovih naknada, ali da način na koji to želi uraditi većina „nije sistemski regulisan“ već da je cilj da se „samo izvuku pare iz gradske kase“.

Gradonačelnik Draško Stanivuković nije tražio ocjenu ustavnosti isplate naknada za porodilje (što je bio slučaj sa naknadama za zdravstvene radnike), ali ih nije ni isplatio.

Njegovo objašnjenje je bilo da se priprema „sistemski način realizacije“. 

Nakon višemesečnog čekanja, Grad je najavio da će se ova isplata realizovati dvokratno, po 250 KM, nakon rođenja djeteta i za prvi rođendan.

Sa tim planom se nisu složili odbornici većine koji su tražili da se iznos isplati u kompletu, a ne „u ratama“.

Bez stava

U toku jučerašnjeg dana smo kontaktorali aktere u ovoj priči, predstavnike SNSD, DEMOS, Ujedinjene Srpske te SP. Željeli smo provjeriti da li će učestvovati u današnjem zasjedanju Skupštine grada. Jedan broj odbornika nije odgovarao na telefonske pozive Srpskainfo, a oni sa kojima smo razgovarali su poručili da „čekaju stavove svojih matičnih partija, te da će u skladu sa tim i postupati“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije