Politika

Ima li SNSD partnere za razgovore: Uskoro formiranje pregovaračkog tima o budućnosti BiH

Srpska je opredijeljena za razgovore i dijalog sa Federacijom BiH, što je usvojila i kroz skupštinske zaključke. Sada je na potezu predsjednica Republike Željka Cvijanović, koja treba da u roku od 30 dana formira pregovarački tim za dijalog o budućnosti BiH između dva entiteta.

Ima li SNSD partnere za razgovore: Uskoro formiranje pregovaračkog tima o budućnosti BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Plan je da sve parlamentarne stranke sjednu za sto.

Šef Kluba SNSD Igor Žunić, kaže za Srpskainfo da je došlo vrijeme da se otvori dijalog između Srpske i Federacije, koje su potpisnice Dejtonskog sporazuma i strane koje čine BiH.

Signali za tu vrstu razgovora dolaze iz Evropske unije i od određenih funkcionera EU, kaže Žunić, kao i od pojedinih ljudi iz američke administracije.

– Mi očekujemo da predsjednica formira pregovarački tim. Naš prijedlog je bio da ga čine izabrani zvaničnici iz Republike Srpske, važne političke ličnosti i da bude proširen i sa predstavnicima parlamentarnih partija, bez obzira da li su u opoziciji ili vlasti – rekao je Žunić.

Kaže da je cilj da takav prijedlog ode prema Federaciji da i oni naprave sličan tim.

– Mislim da je to dobar prvi korak za razgovore – rekao je Žunić.

FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

On dodaje da se usvojenim zaključcima ne radi ni o kakvom uvodu u priču o otcjepljenju Republike Srpske.

– Mi govorimo o dijalogu i razmatranju trenutnog stanja u BiH i kako to sve možemo da popravimo, jer stav Republike Srpske je odavno da je Dejtonski sporazum neprikosnoven i da bi najbolje bilo vratiti se na onaj izvorni Dejton. Mislimo da bi BiH tako najbolje funkcionisala – rekao je Žunić.

Pročitajte još

Kaže da se problemi koji postoje u BiH ne mogu riješiti za par dana ili mjeseci.

– Ali je važno da bez mentorstva stranih faktora unutar BiH govorimo o budućnosti BiH. SNSD nikada neće učiniti ništa što bi ugrozilo mir u BiH, ni po koju cijenu i stalno će insistirati na dijalogu i razgovoru. To je naše demokratsko pravo i obaveza Narodne skupštine da se bavi tim pitanjima i mislim da je ovo jedna korektna demokratska inicijativa – kaže Žunić.

Savjetnik SNSD za pravna pitanja Marko Šukalo, kaže za Srpskainfo da je predsjednici Republike Srpske sada preporučeno da u pregovarački tim uvrsti nosioce najviših javnih funkcija u Srpskoj, ali i predstavnike srpskog naroda u zajedničkim institucijama BiH.

– Zadatak tima je da sačini operativni i akcioni plan svog djelovanja, da ponudi konkretna rješenja FBiH i da sjedne za isti sto sa predstavnicima druga dva naroda u BiH. Da li će doći do pregovora zavisi od Federacije BiH i druga dva naroda, ali niko Srbima i Srpskoj u ovom trenutku ne može da spočitava da nismo htjeli da sjednemo i razgovaramo – jasan je Šukalo.

Tema tih razgovora, kaže Šukalo, je da se vidi da li postoji zajednička budućnost BiH.

– Zajednička budućnost je moguća samo u slučaju poštovanja Dejtonskog sporazuma  kakav smo svi potpisali, a ne ovog iskrivljenog i raspakovanog, naročito Aneksa 4, Ustava BiH – kaže Šukalo.

On dodaje da u slučaju da FBiH ne bude htjela da sjedne za pregovarački sto sa zvaničnicima RS, Srpskoj neće preostati ništa drugo nego da krupnim koracima gazi u svoju nezavisnost.

– Tražimo te razgovore već duže vrijeme, sada smo to i formalizovali, a jedina odgovornost ako dođe do raspada BiH leži u političkom Sarajevu – kaže Šukalo.

FOTO: ATV/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: ATV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Šukalo dodaje da će tim povodom u pregovarački tim Srpske biti pozvani predstavnici svih parlamentarnih stranaka u NSRS.

– Da li će pristati ili ne, ne znam, ali s obzirom na njihovo nepodržavanje zaključaka u Narodnoj skupštini, nisam siguran kakva će im odluka biti, ali svi su dobro došli- rekao je Šukalo.

Opozicija neće učestvovati u pregovorima

Narodni poslanik PDP Jelena Trivić ne vidi razlog zašto bi opozicija učestvovala u pregovorima, kad je jasno da SNSD ovo radi u dnevno političke svrhe.

– Mi nismo glasali za takve zaključke i ne vidim dalje razlog zašto bismo učestvovali u svemu tome, kad je unaprijed jasno da od te cijele priče, retorike i dizanja tenzija neće biti ništa. Koliko se sjećam, ova tema je bila poznata prvo kao referendum o nezavisnosti, pa pravo na samoopredjeljenje, pa mirno razdruživanje, da bi je SNSD sada sveo na sveobuhvatan dijalog. Jasno je da je ovo mrcvarenje teme zarad dnevne politike – kaže Trivićeva za Srpskainfo.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Ona pita kolege iz SNSD koji kažu da neće razgovarati o mirnom razdruživanju, o čemu će onda razgovarati?!

Pročitajte još

– Jer tema je od početka nazvana mirno razdruživanje i sjednica NSRS je zakazana u tom smislu. Ako sada iz SNSD kažu da nemaju namjeru da razgovaraju sa FBiH o razdruživanju, onda je jasno da sjednica nije imala smisla, da neće biti nikakvih efekata od ovoga i da smo bili u pravu kada smo rekli da će ovo biti samo predstava – kaže Trivićeva.

Ona smatra da lider SNSD Milorad Dodik ima za cilj da sačuva SNSD, a ne Republiku Srpsku.

– I sada je očigledno da imamo različita poimanja čuvanja i jačanja Srpske. SNSD to radi jakom retorikom i nikakvim konkretnim djelima, dok lično smatram da se trebamo okrenuti životnim temama i onome što su suštinski problemi našeg društva, a to su poslovi, plate, šanse za mlade, bolje zdravstvo i obrazovanje, bolji status boraca i penzionera – zaključila je Trivićeva.

SNSD će teško naći partnere za razgovor

Politikolog Darko Kuzmanović za Srpskainfo, iznosi slično mišljenje. On smatra da SNSD sve radi zbog predstojećih izbora i da će teško naći partnere u Federaciji za razgovore, iako su neke naznake da bi HDZ mogao učestvovati, jer je HDZ ranije potencirao sličnu priču, priču o trećem entitetu.

– Definitivno je i da će doći do snažne reackije SDA jer će oni braniti BiH, pitanje je samo koliko će te riječi SDA biti iskrene iz razloga što se zadnjih godina čini kao da SDA i SNSD međusobno nabacuju loptice kako bi sačuvali jedni druge na vlasti, što se pokazalo u praksi sastavljanjem koalicije na državnom nivou, ali i lokalnim zajednicama poput Srebrenice – kaže Kuzmanović.

FOTO: BN TV/SCREENSHOT
FOTO: BN TV/SCREENSHOT

Zaključio je da će SNSD teško naći partnere za razgovore, ali da će se ta priča provlačiti sve do izbora 2022. kada će najvjerovatnije potpuno utihnuti, kao i sve ranije slične priče o nezavisnosti i referendumu.

Reakcije iz Federacije BiH

SDA je očekivano kazala da neće učestvovati u razgovorima na ove teme u bilo kojem neustavnom formatu. SDA kaže da nije tačno da je dejtonska struktura i ravnoteža u BiH narušena i da su konstitutivni narodi obespravljeni na način na koji to ističe NSRS.

– Neutemeljen je i neprihvatljiv prijedlog NSRS da se kroz pregovore entiteta i predstavnike konstitutivih naroda provede dijalog – kazali su iz SDA.

Kažu da je umjesto ponuđenog dijaloga potrebno poštovati već utvrđene politike i usvojene zakone. Istog je stava i SBB.

Izvorni Dejton ili razlaz

Savjetnik SNSD Marko Šukalo kaže da su zaključci koje je usvojila Skupština jedna od ključnih karika državnosti Srpske, a „državnost Srpske je proces koji se dešava posljednjih 10-15 godina i koji dostiže svoj vrhunac“. – Treba naglasiti riječ proces. Ne može se samostalnost jedne Republike ostvariti preko noći, ali rukovodstvo Republike Srpske to radi na jedan diplomatski način i vjerujem da će to na kraju rezultirati nezavisnošću Srpske. Ovim se otvara jedno novo poglavlje u BiH, koje može rezultirati na dva načina, ili vraćanjem na izvorni Dejton ili razlazom- kaže Šukalo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije