Kolumne

Ima li zavjetni kovčeg veze sa patrijarhom srpskim Porfirijem?

Nedavno je Banjaluku posjetio patrijarh srpski Porfirije, koga su u Crkvi Svete Trojice dočekali najviši predstavnici vlasti Republike Srpske.

Ima li zavjetni kovčeg veze sa patrijarhom srpskim Porfirijem?
FOTO: NEBOJŠA BABIĆ/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Patrijarh se obratio okupljenim vjernicima u crkvi, i rekao kako se “u Republici Srpskoj desilo čudo i vjera se probudila iz pepela, te se pokazalo da je Gospod živ u ovom narodu”.

Sigurno da patrijarh srpski Porfirije nije bez razloga odabrao baš ovo sveto mjesto.

Crkva Svete Trojice prvobitno se nalazila u centru Banjaluke na mjestu gdje je danas Hram Hrista spasitelja.

Ta crkva je tek podignuta 1929. godine na radost brojnih bosanskih pravoslavnih vjernika, koji su još od početaka XIX vijeka čekali da im se u Banjaluci napravi dostojanstveno svetilište.

Ruski konzul Giljferding pisao je davne 1857. godine da je sramota banjalučke čaršije i trgovačkog staleža, što nema pravoslavne crkve, te da se ide na molitvu u selo udaljeno jedan sat od grada, gdje je podignuta crkva u siromašnoj kolibi.

Crkva je za vrijeme nacističkog bombardovanja i dodatnih akcija NDH srušena do temelja.

Kada su na vlast došli komunisti nisu dali da se Crkva Svete Trojce obnovi u centru grada, pa je izgrađena na drugoj lokaciji 1969. godine.

Veliki Hram Hrista spasitelja izgrađen je u centru Banjaluke na mjestu stare Crkve Svete Trojice tek 2009. godine, poslije posljednjeg rata.

Pročitajte još

Patrijarh Porfirije namjerno je posjetio stariju Crkvu Svete Trojice da bi podsjetio na njenu nepravedno zaboravljenu istoriju.

Jedna od modernih misterija vezana za patrijarha srpskog Porfirija i za manastir Kovilj, koji se nalazi na obodu blagorodne bačke ravnice, dvadeset kilometara istočno od Novog Sada, po predanju, osnovao ga je Sveti Sava u 12. vijeku.

Ovo je jedna od najvećih crkava u Vojvodini.

Istoričar Dragi Nedeljković tvrdi da su manastir više puta kroz istoriju posjećivali templarski vitezovi, kao i vrhovni majstori Sionskog priorata, o kojima se opširno piše u studiji Bejdženta i Lija “Sveta krv, sveti gral”.

U manastir Kovilj je, bježeći pred neprijateljima 1526. godine, stigao templarski majstor Antoan, koji je sa sobom donio tajanstveni kovčeg.

Istraživač Aleksandar Milinković tvrdio je da je to bio zavjetni kovčeg u kojem se nalazlo deset Mojsijevih zapovijesti i niz drugih velikih hrišćanskih svetinja.

Kovčeg je ili zakopan u blizini manastira ili prenijet u Englesku, gdje je kasnije zakopan u misterioznom bunaru na ostrvu Oak.

Godine 2002. italijanski kardinal Karlo Marija Martini je posjetio sa velikom svitom tadašnjeg Igumana Porfirija u Kovilju.

Smatra se da je pravi razlog te posjete bio pokušaj da se rasvijetli templarska misterija s početka XVI vijeka, te da se oda pošta tom neobičnom svetom mjestu.

Da li je zavjetni kovčeg možda još uvijek tu među Srbima? Zato su posebno zanimljive riječi patrijarha srpskog Porfirija izrečene u Banjaluci da je Gospod živ u ovom narodu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije