Društvo

IMAJU JOŠ PET DANA ZA ISPITE „Starim studentima“ ISTIČE ROK za završetak fakulteta, pomoć traže od PREMIJERKE

Većina od oko 1.500 studenata, koji na javnim univerzitetima u RS studiraju po takozvanom starom programu, ispisaće se sa ovih fakulteta, te okončati studije ili će se prepisati na privatne fakultete zbog toga što im je zakonom ostavljen rok da do 30. septembra okončaju studije po nastavnom programu po kojem su ih započeli.

Studenti
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Navodi se to pismu koje su neki od studenata u ovoj situaciji uputili predsjednici Vlade RS Željki Cvijanović, u kojem upozoravaju da bi to bile štetne posljedice po studente, ali i javne univerzitete.

Premijerku mole da snagom svog autoriteta pomogne u rješavanju ovog problema. Od premijerke traže da posreduje da se po hitnoj proceduri uputi projedlog izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, kojim će rok za okončanje studija za stare studente biti produžen ili trajno ukinut.

Manjina koja bi, eventualno, nastavila studije po bolonjskom sistemu bila bi izložena velikim troškovima studiranja, polaganjem brojnih dodatnih predmeta i vraćanjem za najmanje jednu akademsku godinu unazad – dodaje se u pismu koje je potpisao apsolvent Pravnog fakulteta u Istočnom Sarajevu upisan po nekadašnjem Zakonu o univerzitetima RS Stefan Grković.

U prilogu pisma su i imena ukupno 118 studenata ovog fakulteta koji se nalaze u ovoj situaciji, a navodi se i da studenti neće lako odustati od borbe za svoja prava da fakultet završe po istim propisima po kojim su i započeli studiranje.

– Napominjemo da je protivustavan član 148 stav jedan Zakona o visokom obrazovanju, kojim je predviđeno da “stari studenti“ moraju okončati studije po “starom“ nastavnom planu i programu zaključno sa 30. septembrom 2018. godine, jer prediviđa povratno (retroaktivno) dejstvo zakona za ovu kategoriju lica. Na ovaj način, studentima upisanim po Zakonu o univerzitetima se onemogućuje da okončaju studije po planu i programu po kojem su ih započeli, iako tada nije bio predviđen rok u kojem treba da ih završe.

Takođe, postojeći zakon svojim protivustavnim povratnim dejstvom nanosi štetu “starim studentima“, poput brojnih ispita razlike koje bi trebalo da polažu, vraćanje u niže akademske godine, veću cijenu školarine i slično. Na ovaj način se direktno krši i član 4 stav b Zakona o visokom obrazovanju, kojim se pruža mogućnost svim pojedincima da pod jednakim uslovima steknu visoko obrazovanje – navodi se u pismu.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Dodaje se da su i “nadležne institucije poput univerziteta, fakulteta, Ministarstva prosvjete i studentskih organizacija ostale uglavnom gluve i nijeme” na ovaj problem,

-Pomenuti nas se nisu sjetili ni kada su vršene posljednje izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju u aprilu. U slučaju nastupanja nemilog scenarija ukidanja prava na školovanje po planu i programu po kojem smo upisali studije i po kojem imamo pravo da ih završimo, bili bismo prinuđeni na razne oblike borbe za ostvarenje svojih ustavnih i zakonskih prava, poput apelacije Ustavnom sudu i Evropskom sudu za ljudska prava. Krajnje mjere poput studentskih okupljanja u ovakvom razvoju događaja nisu isključene, što smatramo nepotrebnim i veoma štetnim, naročito u predizbornom periodu – naveli su ovi studenti.

Kako ističu, “stari studenati“ su u velikom broju lično i profesionalno ostvareni ljudi, koji zbog različitih životnih okolnosti, poput porodice, posla, bolesti ili finansijskih razloga nisu bili u prilici da okončaju studije do sada.

-Pretežno se radi o pojedincima koji imaju još jedan ili dva ispita do okončanja studija, a konkretno u mom slučaju radi se o svega pola ispita. Zbog kompleksnosti i zahtjevnosti pojedinih ispita i profesora sa kojima se susrećemo, nije ni čudo da određene ispite polažemo i po godinu-dvije. U pojedinim profesijama, poput prava, ekonomije ili poljoprivrede u našoj državi je veoma teško naći posao, te bi nam trebalo dati pravo da barem završimo studije onako kako smo ih započeli, bez dodatnih problema i komplikacija, kako bi poslije toga stekli fakultetsku diplomu s kojom se možemo u najmanju ruku nadati da ćemo nekada naći posao u svojoj struci.

Treba naglasiti i da je rok za okončanje studija za “stare studente“ u Federaciji BiH već pomjeren, a u Srbiji je u toku procedura produženja ovog roka na godinu dana.

Od posljednjeg produženja roka za okončanje studija po starom nastavnom programu u septembru 2016. godine, broj “starih studenata“ na univerzitetima u Republici Srpskoj se skoro prepolovio, te smatramo da bi se novo poduženje roka okončanja studija ili trajno rješenje našeg problema ukidanjem “oročenja studija“ za ovu kategoriju studenata vrlo brzo dalo željene rezultate – naglašavaju u pismu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije