Društvo

"Ipak smo se približili" Mlinari ponudili otkupnu cijenu pšenice, ratari nisu zadovoljni

Proizvođači i otkupljivači pšenice ni na nadanašnjem sastanku u Banjaluci nisu usaglasili otkupne cijene pšenice koja bi odgovarala i jednima i drugima.

"Ipak smo se približili" Mlinari ponudili otkupnu cijenu pšenice, ratari nisu zadovoljni
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prvi su ponudili 62-66 feninga, dok drugi poručuju da neće pristati na bilo šta ispod 65 feninga po kilogramu ove žitarice.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, naglašava da je, nažalost, i ove godine prisutan problem oko formiranja otkupne cijene.

– Pšenica je već požnjevena sa 80 odsto površina, a mi nemamo otklupnu cijenu. Riječ je o strateškom proizvodu, pa smo, u skladu sa tim, na taj način trebali da pristupimo ovom problemu. Međutim, mi se opet razilazimo oko otkupne cijene – naglašava Marinković i dodaje da su se ratari i mlinoprerađivači, ipak, na ovom sastanku najviše približili  dogovoru.

– Otkupljivači nude maksimalno 62, negdje i 66 feninga, a mi tražimo 65-67 feninga. Razlog su cijene đubriva i goriva koje su najviše otišle, a riječ je o sirovinama koje najviše utiču na trošak proizvodnje. Nadamo se da ćemo u narednih par dana uspjeti da usaglasimo cijenu, ali da to ne bude ispod 65 feninga po kilogramu. Međutim, pšenica je berzanska roba i imamo otvaranost granica za njen uvoz, što stvara negativne posljedice – objašnjava Marinković.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Poručuje da ratari ne mogu da prihvate da teret perehrambene sigurnosti padne na proizvođače.

– Tražimo i da otkupljivači preuzmi dio tog tereta i dijelom se odreknu profita.Cijena koju predlažemo je realna i prihvatljiva za sviju, jer imamo kvalitetniji rod od očekivanog. Sve u svemu, još nemamo konkretan dogovor. Podsjetio bih da smo na prethodnim sastancima u Bijeljini imali jako nerealnu ponudu otkupljivača od 55 feninga po kilogramu. To je bilo neozbiljno. Ali, imali smo i zahtjeve poljoprivrednih proizvođača da cijena bude 83 feninga što je, takođe, bilo neobjektivno. Ovo je smirivanje tenzija. Imali smo jedan produktivni sastanak, na zadovoljstvo ratara, a ni otkupljivači ne mogu da se žale – poručuje Marinković.

Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, koji je takođe prisustvovao sastanku, ističe da su otkupljivači ponudili 60 do 66 feninga po kilogramu, zavisno od područja, kvaliteta pšenice, od količina koje mlinoprerađivači definišu sa proizvođačima.

– U ovo doba lani, otkupna cijena je bila 36-37 feninga. U Hrvatskoj je trenutno nešto niža, a u Srbiji oko 63 feninga, dok na berzama ima dosta oscilacija. U svakom slučaju, imamo relativno dobru godinu, ali nije kao prošla, koja je bila rekorna. Trenutno imamo prosječne prinose oko 5,5 tona. Žetva je u Semberiju završena, traje u Lijevču, a u višim krajevoma još nije počela – rekao je Pašalić.

On je podsjetio da je dogovaranje cijena pšenice zabranjeno.

– Mislim da smo i danas postigli napredak. Otkupljivači su ranije nudili 55, a ratari tražili 82 feninga, i nijedni nisu bili realni. Otkupljivači su danas rekli da nude 62-66 feninga. Ova cijena neće proizvođače dovesti u loš položaj – poručio je ministar Pašalić.

FOTO:  SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ocijenio je da je ovaj sastanak je bio konstruktivan.

– Bilo je prilike da ratari iznesu svoje, a otkupljivači svoje stavove, resorno ministarstvo takođe. Raduje me da smo zajednički konstatovali da cijena pšenice nije političko pitanje. Postoji jako dobra saradnja između primarnih proizvođača i otkupljivača, a i jedni i drugi su konstatovali da su veoma vidljivi napori Vlade RS  na jačanju podsticajne politike – naglasio je Košarac.

Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije, kaže da korektan dogovor u ovom trenutku ne postoji.

– Trenutno, u Bijeljini je cijena 62 feninga. Imaćemo sastanak u četvrtak – kaže Radić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine, kaže da današnji sastanak nije doveo do približavanja cijena.

– To potvrđuje činjenica da niko od mlinara ne želi da se obrati. Od njih nismo mogli čuti tačnu cijenu, pa ni blizu obje koju traže ratari. Danas smo rekli da će sve i jedan ministar biti domaćinski dočekan, jer mi od pšenice ne pravimo političko pitanje. Borimo se za bolji položaj poljoprivrednika, i cijena pšenice ne smije biti ispod 65 feninga. Smatram da podsticaji resornog ministarstva predstavljaju jedan vid borbe za proizvodnju pšenice – kaže Petrović.

Dodaje da poljoprivrednim proizvođačima i dalje predstoji borba.

– Nisu naišli na podršku mlinoprerađivača. A pšenica služi za opstanak ljudi – kaže Petrović.

Zlatan Lazarević, direktor Agrarnog fonda Bijeljine, kaže da je stav ovog fonda da cijena bude 65 feninga.

– To nije podcjenjujuće za ratare i apelujem da sačekaju tu cijenu, a do tada da skladište pšenicu – rekao je Lazarević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije