Politika

INICIJATIVA SNSD OSUĐENA NA PROPAST Bošnjaci neće iz zagrljaja OHR

Za pokretanje priče o gašenju kancelarije visokog predstavnika u BiH zasad je nemoguće obezbijediti saglasnost svih potpisnica Aneksa 10 Dejtona, koji reguliše to pitanje.

Sjedište OHR u Sarajevu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Izvršni komitet SNSD jedan od 19 zaključaka s posljednje sjednice posvetio je ovoj temi: „Predlažemo Vladi i Narodnoj skupštini RS da, kao potpisnici Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, podnesu inicijativu za ukidanje tog Aneksa kod ostalih potpisnica Srbije, Hrvatske, zajedničkih organa BiH i Federacije BiH, kako bi na taj način prestala s radom institucija visokog predstavnika“.

Čak i kada bi Srbija i Hrvatska pristale da se založe za odlazak Valentina Incka iz BiH, nema saglasnosti političkih predstavnika Bošnjaka, bez čijeg glasa je nemoguće obezbijediti podršku Federacije, ali ni nivoa BiH.

Foto Klix/RAS Srbija
Foto Klix/RAS Srbija
Šemsudin Mehmedović

– Mislim da je to glupa inicijativa, zato što Dejtonski sporazum ne mogu da mijenjaju oni koji nisu potpisnici tog sporazuma. Može se predlagati, može se imati nekih političkih želja, ali očigledno je da su neki iz SNSD polupali lončiće – tvrdi poslanik SDA u Predstavničkom domu BiH Šemsudin Mehmedović.

Mehmedović je u pravu kada govori o Dejtonskom sporazumu, jer je lista zemalja njegovih potpisnica mnogo duža. Međutim, kada je riječ o konkretnom Aneksu 10, koji se odnosi na visokog predstavnike, u njemu piše da su potpisnice samo Republika BiH, Republika Hrvatska, Savezna Republika Jugoslavija, FBiH i Srpska.

Sljedeće pitanje glasi – da se, kojim čudom, sve one dogovore, da li bi to bilo dovoljno da OHR nestane iz BiH!? Naime, politički direktori Savjeta za provođenje mira (PIK) su 26. i 27. februara 2008. utvrdili svoje zahtjeve koje organi BiH treba da ispune da bi OHR bio zatvoren, a riječ je o poznatom paketu „5+2“ odnosno pet uslova i dva politička cilja.

FOTO: Foto: Klix
FOTO: Foto: Klix
Upravni odbor PIK

Pri tome PIK uopšte nije dio Dejtonskog sporazuma nego je nastao u Londonu 8. i 9. decembra 1995. nakon što je zaključen mirovni sporazum u BiH. Cilj je bio mobilizovati međunarodnu podršku za provođenje sporazuma, pa je nastao PIK koga čini 55 zemalja i organizacija koje na različite načine podržavaju mirovni proces u BiH. Visokog predstavnika u BiH imenuje PIK, a odobrava Savjet bezbjednosti UN.

Profesor Pravnog fakulteta Banjaluka Vitomir Popović smatra da bi visoki predstavnik ipak postao prošlost kada bi se o tome dogovorile potpisnice Aneksa 10.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Takođe, da se o tome dogovore samo Republika Srpska i Federacija BiH, mislim da zemlje članice UO PIK ne bi imale ništa protiv zatvaranja visokog predstavnika – kaže Popović za Srpskainfo.

Većinska podrška hrvatskih političara u BiH zatvaranju OHR nije upitna. Zamjenik šefa Kluba poslanika HDZ u PS BiH Predrag Kožul kaže da je sazrelo vrijeme da se pokrene ta priča, ali dodaje da je „teško reći da li smo u mogućnosti da to i uradimo“.

Pročitajte još

– Prije da nismo nego da jesmo, iz razloga što među stranama potpisnicima, kao ni unutar BiH, ne postoji konsenzus oko toga. S naše strane imamo negativno iskustvo s Aneksom 10, sa ulogom visokog predstavnika, i smatram da bismo možda bolje sami neke stvari rješavali, nego uz neprincipijelan doprinos OHR – kaže Kožul.

Politički analitičar Žarko Puhovski takođe smatra da bi za konkretne interese BiH bilo dobro da se ukine visoki predstavnik. Prema njegovim riječima, OHR je imao neke svoje dobre i mnogo loših aspekata, ali je „naprosto onemogućio da BiH odraste, da bude punoljetna i samostalna politička zajednica“.

– Istovremeno, ja sam gotovo siguran da u ovom trenutku niko nema interesa za tako radikalne mjere jer ni Hrvatska, ni Srbija, ne žele se sukobljavati sa bilo kim, recimo u EU, u tom pogledu. Nisu sigurni kakvi bi mogli da budu stavovi, recimo, Njemačke ili Francuske. Mislim da to nažalost nema realne šanse – kaže Puhovski za Srpskainfo.

U proteklom periodu svjedočili smo da politički predstavnici Bošnjaka u BiH odbijaju svaku priču o gašenju visokog predstavnika ili takav potez uslovljavaju širim ustavnim promjenama, uglavnom neprihvatljivim za Srpsku. Puhovski smatra da svako ko traži ustavne promjene ima pravo, ali iz razloga što je „sadašnji Ustav BiH neodrživ“.

Foto: Zoran Ilić/RAS Srbija
Foto: Zoran Ilić/RAS Srbija
Žarko Puhovski

– Međutim, problem u BiH je da nema ko pregovarati. Međunarodni faktori žive od toga što BiH nije u stanju da sama donosi odluke – zaključuje Puhovski.

OHR: Bili smo blizu

Komentarišući zaključak SNSD, u kancelariji Valetina Incka kažu da su „vlasti RS obavezne da u potpunosti poštuju i provode Mirovni sporazum, uključujući i Aneks 10“.

– Na Savjetu za provođenje mira je da donese odluku o ukidanju funkcije Kancelarije visokog predstavnika. Godine 2008. Upravni odbor Savjeta je usvojio uslove i ciljeve koje vlasti u BiH moraju ispuniti prije njegovog zatvaranja. Za zatvaranje OHR i dalje je neophodno puno provođenje programa „5+2.”. I samo još da dodam da smo u jednom trenutku bili blizu ispunjavanja te 2008. godine, ali su politički događaji krenuli u drugom pravcu. Sami možete procijeniti u kojem – rekli su nam u OHR.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu