Svijet

INTERESI ISPRED ZDRAVSTVENOG PITANJA Kina i Amerika u trci za vakcinom protiv korone

Potraga za vakcinom protiv novog korona virusa protiče u sjenci rivalstva između Kine i SAD.

INTERESI  ISPRED ZDRAVSTVENOG PITANJA Kina i Amerika u trci za vakcinom protiv korone
FOTO: HOTLI SIMANJUNTAK/EPA

Dojče vele postavlja pitanje da li nacionalni interesi velikih sila mogu da otežaju svjetsku kampanju vakcinacije.

Od sedam kandidata za moguću vakcinu tri su iz kineskih, a dva iz američkih istraživačkih instituta, navodi SZO, piše Blic.

Bijela kuća namjerava da uloži 10 milijardi dolara u testiranje, proizvodnju i kupovinu jedne ili više vakcina, piše Dojče vele.

Operaciju vodi američki general Gustave Perna, u okviru američkog Ministarstva zdravlja. Tokom saslušanja pred Senatom prošle nedjelje, Perna je rekao da su Sjedinjene Američke Države „spremne da sarađuju sa svakom zemljom koja pri razvoju vakcine ili lijekova pruži informacije ili kooperaciju“.

Ali Kina ne spada u te zemlje, jasno je poručio američki general.

Farmaceutska kompanija Moderna iz Masačusetsa je još sredinom marta prva započela s kliničkim studijama, a preliminarni rezultati objavljeni su sredinom maja. Već sredinom jula moglo bi da se započne s proizvodnjom, navela je ta kompanija.

Nedjelju dana nakon tih vijesti, američka obaveštajna agencija FBI i američka agencija za kibernetičku odbranu upozorile su na moguće hakerske napade iz Pekinga sa ciljem da se dođe do američkih istraživačkih rezultata koji imaju veze s vakcinom protiv korona virusa. Senator Rik Peri te optužbe je ponovio u izjavi za britansku medijsku kuću BBC. Jedna portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova na to je reagovala ovako:

Neka – molim lijepo – pokaže dokaze za tvrdnju da Kina sabotira zapadna nastojanja da se razvije vakcina. Ne mora uopšte da se stidi.

Dejvid Fidler iz američkog trusta mozgova Council on Foreign Relations, izjavio je za Dojče vele”da ne sumnja u to da „Kina i druge zemlje pokušavaju da dođu do informacija o aktivnostima američkih kompanija i organizacija u vezi s pandemijom, među njima i do informacija o razvoju vakcine.“

Ne bi ga, dodaje, iznenadilo ni to da i Sjedinjene Američke Države vrše kibernetičku špijunažu protiv kineskih istraživačkih aktivnosti.

Čang Lung Đi, direktor laboratorije “Geno-Immune Medical Institute” u Šenženu, koja takođe radi na razvoju vakcine, za DW kaže: „Zahvaljujući sopstvenoj ekspertizi na području molekularne medicine, Kina bi mogla da pretekne SAD u trci za vakcinom protiv Kovida 19.“

Šef američke ustanove “National Institutes of Health”, koja je uključena u istraživanja oko vakcine, rekao da bi svaku razvijenu vakcinu trebalo staviti na raspolaganje onima kojima je ona najpotrebnija.

Kina i SAD, međutim, nisu jedine zemlje koje grozničavo tragaju za vakcinom. Osim toga, ta dva velika suparnika ne sarađuju jedan s drugim, iako imaju saradnju s trećim zemljama.

Oko 120 kandidata za vakcinu se u ovom trenutku testira u svIJetu, između ostalog i u Nemačkoj. Firma “Curevac” iz Tibingena je tako započela s prvom fazom testiranja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije